18.01.2021, 12:02 | czytano: 5821

Wójt przeciw, ale radni zwolnili przedsiębiorców z koncesji za alkohol

Fot. Kadr z nagrania
Rada Gminy Czarny Dunajec zwolniła z koncesji za alkohol przedsiębiorców z branży gastronomicznej. Wójt Marcin Ratułowski ostrzega, że gmina może się ośmieszyć, bo nie traktuje wszystkich równo.
Zaczęło się od pisma od hotelu Bachledówka w sprawie obniżenia opłaty za zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Sprawą zajęli się radni i przygotowali uchwałę zwalniającą przedsiębiorców prowadzących sprzedaż alkoholu w gastronomii z rocznej opłaty za sprzedaż alkoholu.
- Do państwa należy teraz decyzja, czy my pomożemy tym firmom. To z naszej strony symboliczna pomoc, ale pokazująca, że my się z nimi utożsamiamy i chcemy ich wspomóc. Uważam, że powinniśmy ten gest wykonać - mówił przewodniczący rady Tadeusz Czepiel. - Tym bardziej, że wiele gmin przymierza się do ogromnej pomocy przedsiębiorcom.

- Co ludzi od sierpnia nie mogą sprzedawać alkoholu. To krzywdzące, że muszą płacić za coś, z czego nie korzystają - dodał radny Kazimierz Dzielski.

Ale nie wszyscy byli zwolennikami takiego rozwiązania. Radna Zofia Kierkowska mówiła, że uchwała zabierze pieniądze Gminnej Komisji Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym i Narkomanii, która finansowana jest właśnie z pieniędzy z "korkowego". - Mamy bardzo bogaty program. Stracą na tym dzieci i rodzice - przekonywała.

Zdaniem wójta Marcina Ratułowskiego problem jest złożony, są bowiem wątpliwości prawne czy ta uchwała będzie zgodna z przepisami. Ostrzegał radnych przed sytuacją, że zostanie uchylona przez nadzór prawny Wojewody Małopolskiego i "gmina się ośmieszy". Przekonywał, żeby poczekać z podjęciem uchwały i przygotować taką, która obejmie pomocą większą grupę przedsiębiorców, nie tylko z branży gastronomicznej. - Wszyscy wobec prawa są równi, więc rada gminy nie może podjąć uchwały, że zwolni tylko przedsiębiorców z branży gastronomicznej, bo w sposób rażący godzi w pozostałych przedsiębiorców, którzy zapłacili koncesję alkoholową np. z branży handlowej - przekonywał.
Ostatecznie w głosowaniu radni przyjęli uchwałę. Zwalnia ona przedsiębiorców z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych do spożycia w miejscu sprzedaży, należnej w 2020 roku. Przyznaje też zwrot części pobranej opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży należnej w 2020 roku w wysokości odpowiadającej jednej trzeciej opłaty rocznej tym przedsiębiorcom, którzy wnieśli jednorazowo opłatę za rok 2020 w terminie do dnia 31 stycznia 2020 r. Pomoc dedykowana jest wyłącznie przedsiębiorcom prowadzącym sprzedaż alkoholu w gastronomii.

r/
zobacz także
komentarze
Blondi19.01.2021, 18:11
A nieroby siedzą i patrzą w telefony tak jakby nie wiedzieli po co tam są
Turbodymomen18.01.2021, 21:39
No nareszcie dychnieme
Sklepowe18.01.2021, 18:05
Tak są potrzebne zwolnienia ale nie dla wybranych. Wojt dobrze chciał. Rada dobrze chciała. Wójt powinien walnąć w stół i nakazac zwolnić wszystkich. Wójtowi jak się chce to umie.
Kloss18.01.2021, 17:49
Tygodniowo w Polsce umiera ok 57 osób na chorobę alkoholową , rocznie ponad 20 000 Polaków i nic się nie robi w tym kierunku nie licząc kosztów ubocznych , tragedii rodzinnych. Na niby Covid umiera mniej i zamykacie całą gospodarkę a nie widać by PIS likwidował produkcje alkoholu i piwa.
Tytoń zabija więcej osób niż Covid a papierosy są w każdym sklepie , mamy chorych rządzących i takie są skutki.
baciok@18.01.2021, 17:28
Komisje walczą z alkoholizmem ciesząc się z wiekszych wpływów z koncesji
Rozdwojenie jaźni
Jasiek18.01.2021, 17:25
No właśnie wójt dobrze prawi. Jak zwolnić to wszystkich równo . A nie wybierać . Co to ma byc jakies uklady. Tych zwolnimy a tym radni fige z makiem.
Filomena Dziama18.01.2021, 14:07
Jak nigdy tym razem zgadzam się z panem Wójtem, to on ma rację.
za miedzy18.01.2021, 13:24
Panie Czepiel
Co Pan wypowiada na Sesji Rady Gminy , o czym Waćpań raczy i w jakim imieniu, stawia Pan swój wywód , a w moim przekonaniu , skrajnie nie przystającym do Naszej wartości , zwłaszcza w takim czasie pandemicznej sytuacji. Bardzo Pana proszę o spojrzenie na historie naszych dziadków i pradziadków, w jakich czasach żyli, w tym okresie historia tzw. hiszpańki, wirusa heidemedina itd.. Przestań Pan Mącic wypowiadając swoje przekonania, byc może swoich wyborców, ale to już Pana sprawa.
117 KM18.01.2021, 12:53
Brawo dla radnych teraz śmieci podniosą jak w tamtym roku i będzie git radnych na ranę przyłożyć tacy dobrzy.A może śmieci obnizycie bo pandemia kryzys nie pomysleliscie o tym!!!
L+G+B+T 202118.01.2021, 12:33
nareszcie ktoś zaczął myśleć (może poza wójtem), szkoda że tak późno
smrodek18.01.2021, 12:20
Ta obłudna opłata powinna być zniesiona na stałe. Gminne Komisje Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym i Narkomanii to martwe przepisy. funkcjonują tylko po to by jakoś upłynnić zebrane pieniążki wśród "dobrych znajomych", zazwyczaj związanych z kk. To nie jest przeciwdziałanie tylko rozdawnictwo bez kontroli i weryfikacji skuteczności prowadzonych akcji. Nawet nikt nie zbiera danych jaki wpływ mają takie komisje na problemy alkoholowe o narkomanii nie wspomnę. Bedą, czy ich nie będzie to nic się nie zmieni.
A ponieważ zaraz odezwą się oburzeni to mam pytanie. Dlaczego nie wprowadzicie koncesji na przemoc w rodzinie? Płynęłaby kasa, którą można by przeznaczyć na pomoc poszkodowanym. Kolejna komisja mogłaby zatrudnić kilku pociotków królika i wszystko byłoby pięknie. Przecież w większości patologicznych przypadków alkohol = przemoc w rodzinie. Jeśli gmina zarabia na chlaniu to dlaczego nie ma zarabiać na "laniu"?
US18.01.2021, 12:14
Gmina zwalnia a Cassanova hula. Przedsiębiorcy łamiący prawo nie powinni być zwolnieni
Zobacz pełną wersję podhale24.pl