25.01.2021, 17:20 | czytano: 3829

Za duży, za drogi... Radni mają wątpliwości na temat budowy nowoczesnego żłobka w Czarnym Dunajcu

Fot. Urząd Gminy w Czarnym Dunajcu
Czy planowany do budowy w Czarnym Dunajcu największy na Podhalu żłobek dla dzieci nie jest za duży i czy rodzice są zainteresowani, żeby umieszczać w nim swoje pociechy - pytają radni.
- Nie jestem przeciwko żłobkowi, ale trzeba było zrobić analizę, czy na przykład w szkole by się nie zmieścił żłobek - zaczął radny Paweł Dziubek, obawiając się, że koszty budowy żłobka będą rosnąć, a potem na gminę spadną wysokie koszty utrzymania budynku.
- Czy mamy dane z gminy, ile osób korzysta ze żłobka? Czy nie dało by się zrobić mniejszego? Dobrze, że wójt myśli nowocześnie i daje szansę tym mieszkańcom, którzy nie mogą zająć się dziećmi i odwożą je do innych gmin, ale czy nam się potrzebny tak duży - pytał też radny Tomasz Turski. - Czy na 75-80 osób naprawdę w naszej gminie jest aż taki potrzebny, gdy są wielomilionowe koszty jego wybudowania, a potem utrzymania?

Jego zdaniem należało najpierw zrobić analizę, czy nie byłaby możliwość zrobienia żłobka na ok. 30 miejsc w budynku szkoły podstawowej, w którym, po likwidacji gimnazjum, pozostały wolne pomieszczenia. - Być może byłyby mniejsze koszty - zauważył.

- Pochopnie podejmujemy decyzję, a potem będziemy się zastanawiać - dodał. - Ankiety są mało miarodajne, bo nawet nie wiemy czy wypełniały je osoby, które mają dzieci.

Zdaniem wójta Marcina Ratułowskiego, istnieje teoretyczna możliwość zrobienia żłobka w budynku szkoły, ale to wiązałoby się z poważną modernizacją czy przebudową szkoły. Do tego dochodzi dostosowanie pomieszczeń do specjalnych norm, dlatego lepiej wybudować nowy. Wójt uważa, że samorząd powinien wybudować nowoczesny żłobek, z którego mieszkańcy będą dumni. Jego zdaniem, rodzicom łatwiej będzie decydować się na dzieci, gdy będą mieli możliwość korzystania ze żłobka i łączenia rodzicielstwa z pracą zawodową. - Przede wszystkim patrzymy na dobro naszych mieszkańców. My, ludzie młodzi, już inaczej patrzymy na świat. Dla nas małżeństwo, trudy związane z rodzicielstwem, z utrzymaniem się, wymagają, żeby oboje rodziców pracowało – tłumaczył wójt.
W budżecie gminy Czarny Dunajec na rok 2021 znalazł się zapis dotyczący finansowania budowy samorządowego żłobka wraz nowoczesnym zapleczem gastronomicznym, placem zabaw i parkingiem. Dodatkowo przy okazji tej inwestycji zostanie dokonana termomodernizacja budynku obecnego przedszkola samorządowego w Czarnym Dunajcu. Nowy żłobek powstanie przy ul. Targowej, przy obecnym przedszkolu samorządowym i będzie mógł pomieścić 80 dzieci w 5 oddziałach. Gmina planuje ogłosić przetarg na jego budowę w marcu 2021 r. Zakończenie inwestycji planowane jest na jesień 2022 r.

oprac. r/
zobacz także
komentarze
Miejscowa27.01.2021, 22:26
Co za niedorzeczność. Ogromny budynek który zacieni mieszkańców sąsiadujących, kto na to pozwolił??
Gabaryty rozumiem na prywatne mieszkania jak w budynku Podstawówki.
Jak się ma znajomości to i mieszkanie za pół darmo można wynająć.
Kto to projektował wygląda koszmarnie!!! Znów znajomości
czyżby ta sama Pani co w Chochołowie zaprojektował kanciaste chodniki placu zabaw. Widz ze dominuje tylko jedno biuro. Panie Wójcie niech Pan bardziej nagłaśnia możliwość wzięcia udział w projektowaniu a nie tylko korzysta z zasług wiadomego biura projektowego.
Zawsze w tej gminie istniało pojęcie znajomości i machloi.
Lock27.01.2021, 11:27
"Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami".
George Orwell.
zawiedziona matka26.01.2021, 18:05
Tylko nie bierzcie wzoru z Gminy Łapsze Niżne. Był piękny żłobek w Niedzicy tylko 2 lata funkcjonujący wzorcowo jak pisała prasa ale wójtowi i jego poplecznikom to wybitnie przeszkadzało i jednym chorym pociągnięciem został zlikwidowany. Mam nadzieje, że u Was radni będą bardziej ucywilizowani i do takiej sytuacji nigdy nie dojdzie. Nasz wójt oraz większość rady nie rozumie potrzeb społecznych i gminę cofa w rozwoju.
PiSiakrew26.01.2021, 17:14
Analiza? Program 500+ w założeniu miał doprowadzić do zwiększenia urodzin. Nic takiego nie nastąpiło ,zwiększyła się za to drastycznie w ostatnich latach liczba zgonów wśród Polaków .Śmiertelność jest największa od II wojny światowej. Gdzie była analiza? Analiza PiSu jest taka, że jak dadzą 13tkę i 14tkę emerytom, to wygrają wybory a to, że te pieniądze wezmą z funduszu solidarnościowego dla niepełnosprawnych? Kogo to obchodzi? Niepełnosprawni raczej na wybory nie chodzą.
przemyślenia26.01.2021, 11:14
Największe zastrzeżenia do żłobka maja Panowie Radni, którzy należą (są członkami) partii, która obecnie tyle wpompowała socjalu dla polskich rodzin, tyle pieniędzy w postaci różnych programów +, że ąz dziw bierze skad takie negatywne zainteresowanie żłobkiem? A ponadto ci Panowie to nie mają czasem rodzin wielodzietnych? Najlepiej gdyby Wójt przyjął legitymacje jedynie słusznej partii to w tedy nie byłoby pytan ze strony tych Radnych.
Gratuluje Cz Dunajcowi pomysłu.
pamiętam26.01.2021, 11:01
W Spytkowicach obecny wójt obiecywał żłobek w kampanii wyborczej w 2018 roku. Do dziś żłobka ni ma.
Baraniok26.01.2021, 04:56
Tak sobie czytam te wszystkie artykuly i mnie sie wydaje ze tylko w Czarnym Dunajcu ida inwestycje? W kazdy tydzien jakies dotacje, nowe pomysly. Nawet telewizja publiczna do was jezdzi. Ppzdrawiam z Dunajca ale tego bialego
Radno Paradno25.01.2021, 23:01
Koło żłobka powinien być taki mały oddział z jakiejś firmy z oscypkami i kobiety by sobie tam pracowały i przy okazji dzieci by pilnowały .
A na wieczór do domu z dzieckami
xyz25.01.2021, 21:58
Pierwsze to wy drogi zróbcie w tej gminie żeby bezpiecznie dojechać do tego żłobka b o marnie to widzę.
Łasica25.01.2021, 21:26
Panie Wójcie!!
Mam nadzieje ze nie weźmie Pan nawet przez sekundę pomysłu tych dwóch *** na poważnie.
/..../
Ludzie miejcie oczy i umysłu otwarte na kogo wy głosujecie kogo dopuszczacie do decydowania o naszych sprawach!! Im już dziękujemy !!!
Dzoana25.01.2021, 19:27
Brawo!!! W końcu doczekaliśmy się w naszej gminie wójta z jak Pan Bóg przykazał!!! To człowiek na właściwym miejscu i ma świetne pomysły!!! Dużo pozytywnych zmian!!! Oby tak dalej!!!
Jakub25.01.2021, 19:01
Dobrze ze wojt rozumie rodzicow. Do przodu z tym pomyslem.
fya25.01.2021, 18:06
Aż na "80" dzieci. To naprawdę olbrzym! Znowu autoreklama!
dziecidożłobków25.01.2021, 18:03
Ciasne umysły ciasnych ludzi. Upychajcie ile się da może nawet do sadów, przecież cały budynek pusty.Psy ogrodnika.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl