02.02.2021, 18:09 | czytano: 3411

Rabka-Zdrój broni się przed strefą konserwatorską

Fot. Piotr Kuczaj
Burmistrz Leszek Świder poinformował, że spotkał się z Małopolskim Konserwatorem Zabytków w Krakowie, by przekonać go, że wpisanie całego centrum uzdrowiska do rejestru zabytków to niekorzystne rozwiązanie.
Przypomnijmy: konserwator chce wpisać do rejestru zabytków całe centrum Rabki-Zdroju, od ulic Krętej, Na Banię i Kościuszki po Nowy Świat, Orkana, Podhalańską i Sądecką. Konserwator uważa, że "układ przestrzenny Rabki-Zdrój, na który składają się średniowieczny układ ruralistyczny dawnej wsi oraz układ urbanistyczny uzdrowiska, winien być objęty ochroną konserwatorską poprzez wpis do rejestru zabytków".
Plany konserwatora spotkały się z szerokim sprzeciwem, zarówno ze strony władz miasta, radnych, ale też przedsiębiorców i mieszkańców. Pojawiły się obawy, że wpisanie do rejestru zabytków narzuci na mieszkańców masę ograniczeń np. przy remontach domów, ociepleniach, wymianie okien czy nawet przy sprzedaży nieruchomości.

Burmistrz poinformował po spotkaniu z konserwatorem wojewódzkim, że zaproponował, aby nie wpisywać do rejestru całego wskazanego obszaru, ale dwa mniejsze obszary ochrony: pierwszy to uzdrowisko z częścią parkową, a drugi to miejsce pierwotnego osadnictwa wokół rynku i kościoła. Samorząd czeka na odpowiedź.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Tak07.02.2021, 10:42
@Wańkowicz
Ja myślę że wtedy siedzibą królów byłaby kura chata. Ale szczególnie ta konserwator blokuje wykonanie bądź przyjęcie studium niemal wszystkich większych inwestycji w Krakowie. Nie można wyremontować wiaduktu kolejowego który bez tego się zawali, nie można zrobić krętki wentylacji na trawniku... tak to jest.
Dramat nie wieś04.02.2021, 01:33
Mieszkańcy Rabki niech podziękują za to tym z bloków nad ?Małgosią?
piotrek03.02.2021, 15:27
ten nasz burmistrz nie nadaje się na to stanowisko , lepiej niech już te dzieciaki uczy w szkole ...
Miłośnik konserwatora03.02.2021, 04:35
Z własnego doświadczenia wiem jak to będzie życzę wszystkim mieszkańcom powodzenia
Wańkowicz02.02.2021, 22:34
Gdyby w czasach Kraka istniała instytucja Konserwatora Zabytków, to -stawiam dolary przeciw orzechom - zamiast Wawelu siedzibą Królów była by Smocza Jama.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl