05.02.2021, 19:47 | czytano: 2179

Forum Współpracy dla Podtatrza - o sprawnym systemie transportowym (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak/ UMWM
W Zakopanem odbyło się dzisiaj Forum Współpracy dla Podtatrza, któremu przewodniczą marszałek Witold Kozłowski oraz wicemarszałek Łukasz Smółka. Rozmawiano o usprawnieniu i rozwoju systemu transportowego w regionie.
W Forum Współpracy dla Podtatrza wziął udział Zarząd Województwa Małopolskiego: marszałek Kozłowski, wicemarszałek Smółka, wicemarszałek Tomasz Urynowicz oraz Iwona Gibas i Marta Malec-Lech. Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele samorządów z obszaru powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego, Ministerstwa Infrastruktury, Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a także zarządy infrastruktury kolejowej – spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Miejscem debaty i konsultacji w ramach Forum był dziś Zespół Szkół Hotelarsko Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem.
Forum Współpracy dla Podtatrza zostało powołane uchwałą Zarządu Województwa Małopolskiego w październiku 2020 r. - Do zadań Forum Współpracy dla Podtatrza należy w szczególności realizacja Programu rozwoju systemu transportowego obszaru Podtatrza do 2030 roku, uzgadnianie planów i możliwości wspierania rozwoju systemu transportowego tego obszaru, jak również zapewnienie skutecznego wdrażania podejmowanych inicjatyw oraz monitorowanie postępów w realizowaniu tak ważnego dla lokalnej społeczności programu - mówi marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

W czerwcu 2020 roku Rada Ministrów przyjęła uchwałę ustanawiając wspomniany Program rozwoju systemu transportowego na obszarze Podtatrza do 2030 roku. Obejmuje on teren dwóch powiatów: tatrzańskiego i nowotarskiego, wraz z gminami: Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Poronin, Kościelisko, Biały Dunajec, Nowy Targ, miasto Nowy Targ, Rabka-Zdrój, Szczawnica, Czarny Dunajec, Czorsztyn, Jabłonka, Krościenko nad Dunajcem, Lipnica Wielka, Łapsze Niżne, Ochotnica Dolna, Raba Wyżna, Spytkowice, Szaflary.

Powstanie programu wynika z potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców i władze samorządowe. Jest efektem podpisanego 10 października 2019 r. listu intencyjnego - w sprawie rozwoju systemu transportowego regionu Podtatrza - pomiędzy Ministrem Infrastruktury, Województwem Małopolskim, Powiatem Tatrzańskim, Powiatem Nowotarskim, Miastem Nowy Targ oraz Miastem Zakopane.

- Głównym naszym celem, czemu poświęcone były również dzisiejsze rozmowy i samorządowe konsultacje, jest stworzenie sprawnego, dostępnego, przyjaznego dla mieszkańców systemu transportowego, który poprawi dostępność komunikacyjną obszaru Podtatrza. Dla mieszkańców dobre skomunikowanie regionu ma zasadnicze znaczenie. Pracujemy wspólnie nad systemem, który będzie sprzyjał zrównoważonemu rozwojowi, zapewniał wysoką jakość życia mieszkańcom, jednocześnie ograniczając presję na środowisko. Powstanie spójny, zrównoważony, innowacyjny i przyjazny dla użytkownika system transportowy - tłumaczy wicemarszałek Łukasz Smółka.
Po obradach, Zarząd Województwa Małopolskiego spotkał się także z przedstawicielami Centralnego Ośrodka Sportu - Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem.

UMWM, s/
zobacz także
komentarze
mieszaniec06.02.2021, 15:06
Sołtys oczywiście śpi jak świstak i nie raczył nawet pojawić się na spotkaniu. Widać jak mu zależy na mieszkańcach i przedsiębiorcach i jak w ogóle zależy mu na sprawowanym urzędzie i Zakopanem. Czy w normalnej firmie trzymaliby kogoś, kto prawie rok uchyla się od pełnienia swoich obowiązków i funkcjonuje tak jakby go nie było? Już dawno wyleciałby z roboty. Ale za pieniądze mieszkańców można sobie pozwolić na wszystko.
Czy nie ma paragrafu na takie lekceważenie obowiązków?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl