17.02.2021, 15:31 | czytano: 7470

Turysta prowokował i nagrywał policjanta przystawiając mu telefon do twarzy. Ten "odruchowo skinął głową"

ZAKOPANE. Małopolska policja odniosła się do sobotniego zdarzenia na Krupówkach z udziałem policjanta. - Policjant powiedział, że nie miał zamiaru nikogo atakować. Odruchowo skinął głową - przekonuje mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. - To była prowokacja.
Na filmiku umieszczonym w Internecie widać, jak policjant traktuje "z główki" turystę, który filmuje go, podstawiając mu telefon komórkowy pod samą twarz. Nagranie, na którym to widać, zamieściła na swoim profilu w mediach społecznościowych posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak, która zwróciła się do Komendanta Głównego Policji o wyjaśnienia w tej sprawie.


- Na tym materiale widać także przypadek nachalnego mężczyzny, który chodził za policjantami filmując ich smartfonem i nie zachowując przy tym wymaganego dystansu 1,5 metra - mówi rzecznik małopolskiej policji. - W pewnym momencie, nagle przysunął telefon do twarzy jednego z policjantów. Widzimy jak mundurowy mając przed oczami aparat zbliżył twarz jeszcze bardziej do obiektywu. Ruch był gwałtowny ale nie był to atak na przechodnia, który najpierw nerwowo się odsunął a potem kontynuował nagrywanie.

Policjant powiedział, że nie miał zamiaru nikogo atakować. Odruchowo skinął głową i nie było przy tym kontaktu fizycznego pomiędzy nimi. - Była to ewidentna prowokacja ze strony tego przechodnia. Ten domorosły filmowiec naruszył strefę osobistą policjanta, nie mówiąc już o wymaganym w stanie epidemii odstępie 1,5 metra - zaznacza.

Policjanci z patrolu zapytani o to zdarzenie podali, że mężczyzna widoczny na nagraniu zachowywał się prowokująco już wcześniej i przez dłuższy czas. Był nachalny, filmując podchodził zbyt blisko policjantów, przeszkadzał w wykonywaniu czynności służbowych. Kilkakrotnie zwracano mu uwagę, że jeśli chce nagrywać niech to niech to robi z dystansem. Jednak nie reagował na te wezwania, krzyczał "i co mi zrobicie", itp.
- Zwracam zatem uwagę, by stosować się do poleceń policjantów tak by nie utrudniać wykonywania czynności służbowych. Zakłócenie porządku publicznego czy niestosowanie się do poleceń funkcjonariusza Policji podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny w sądzie do 5000 zł - dodaje rzecznik.

Poseł Jagna Marczułajtis-Walczak wysłała interwencję w tej sprawie do Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka z pytaniem m.in. jakie konsekwencje poniesie policjant i czy zostały już wyciągnięte. - Czy jako szefowie policji panowie akceptujecie takie zachowanie waszych funkcjonariuszy? Czy tak właśnie powinni się zachowywać policjanci na służbie? - pyta.

oprac. r/
zobacz także
komentarze
klio19.02.2021, 11:34
Lepiej dla jagny aby nie pokazywała swoich ''mądrości'' na tym portalu,niech sobie poczyta tych komentujących,to może zrozumie,że swoją głupotą tylko się ośmiesza.Ten gostek powinien dostać mandat za brak maseczki i druga kara to prowokacja służb porządkowych.Szkoda,że dziada nie zamkneli i nie dostał kary za rozsiewanie covida.Jeszcze jest czas aby go ukarać!
Zbych19.02.2021, 07:08
Obaj źle się zachowali, ale policjant powinien trzymać nerwy na wodzy....
Jarek19.02.2021, 00:46
Panią posel zapraszam do Paryża na identyczny wyczyn. Zobaczy na własnej skórze jak szybko zareaguje policjant i jakim arsenałem.
Wolne media18.02.2021, 19:31
Poseł przeciwko Policji tak jak większość z tej samej partii. Niech na sztandary wrzucą hasło zlikwidować formację. Z takim przekazem długo , długo w opozycji a potem poza sejmem. Żałosne.
Szakal18.02.2021, 17:01
Za starych dobrych czasów gdy było ZOMO, taki turysta do końca życia by sobie popamiętał to swoje kozaczenie do policji.
Somsiad Złodziej18.02.2021, 12:19
Zidane xD gość prawie Neymara zrobił ;D
MENEL ZE WSI18.02.2021, 10:34
Na zaraze z werszawy i śląska to powinna być guma i wąskie drzwi . Zaraze roznoszą i zero konsekwencji a pazerni hotelarze zero pomyślunku i zero dystansu PAŁOWAĆ I TO BEZ LITOŚCI jak powiedział mój kochani idol ???
MENEL ZE WSI18.02.2021, 10:31
Zaraza a wawki i chanysy ze ślonska przyjechali ZARAŻĄĆ czyste teren
mądry i skromny18.02.2021, 10:28
Do K- więc dlaczego nie ostał ukarany? Przecież to z daleka śmierdzi. Pojawia sie pytanie kto tak naprawdę robił te dymy na Krupówkach. Kim był ten młody człowiek?
moim_zdaniem18.02.2021, 09:57
Pani Jagno. Jak wg. pani powinien się zachowywać policjant pilnujący porządku wśród pijanej bezmózgiej masy? JAK? Może jakieś sugestie?

Bo nie sądzę by policja pilnująca porządku miała chodzić z kijem od miotły lub mopa. Bo pewnie z tym się pani kojarzy porządek.

Przemawianie do tzw."rozsądku" w takim przypadku zupełnie mija się z celem.
Polecam empiryczne doświadczenie: niech pani przemówi do rozsądku pijanemu nieznajomemu, który jest w towarzystwie innych pijanych. Ciekawi mnie wynik doświadczenia.

W jednym tylko pani rację przyznam.
Tak nie powinien się zachować policjant na służbie!
Stanowczo nie powinien.
Wg. mnie powinien tego "obywatela" "zaprosić" poprzez obalenie do spędzenia nocy na koszt państwa, uprzednio zaznajomiwszy pana "filmowca" z temperaturą i kolorem śniegu, tak twarzą w twarz.

Tak się powinien zachować policjant.

"Lepiej milczeć i wydawać się głupim, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości"
Pani chyba wybrała tą drugą opcję...
K.18.02.2021, 08:47
Na kajdanki to zasługuje Pani Poseł, za sprzeniewierzenie środków publicznych o znacznej wartości.

Nagrywający powinien zostać ukarany mandatem i/lub spędzić nockę na dołku.

Policjant zachował się bardzo zachowawczo, w sumie to pozwolił prowokatorowi na zbyt wiele.

Pozdrawiam trzeźwo myślących
POrządek18.02.2021, 08:35
To co robiono na Krupówkach przy okazji skoków , to sie powtarza co roku, a z tego Halo na Górali na całą Polskę...Jeszcze sie do tego dokłada niby Po słanka z Gór - to nie śmieszne to tragiczne, jaka naiwna, jak przezorna i broniąca Obywateli... Ale cóż... nie PO rządek musi być !
jaga218.02.2021, 07:49
Gdyby to działo się w innym kraju , turysta miałby pokój gościnny na komisariacie a pózniej słono za niego zaplacił
Obserwator18.02.2021, 07:25
Pani Posłanko , Pani już dziękujemy. Niech Pani szuka sensacji gdzie indziej. Brawo dla policjantka, że zachował zimna krew.
ciekawski18.02.2021, 07:24
czy policjant o którym mowa ukarał Pana kamerzyste za brak maseczki ? czy moze byl w takim szoku ze zapomnial ?
Tadek18.02.2021, 00:02
Zakuć w kajdanki i na dołek z takimi. Zniewaga policjanta! Dzięki takim wpisom jak ten posłanki Europy, policja zacznie bać się reagować stanowczo co w wielu sytuacjach może skończyć się tragicznie! A dlaczego pani poseł nie odniosła się do zachowania tego mężczyzny? Uważa pani że było właściwe?
Pani poseł, dobrze by było gdyby pani przestała udzielać się w mediach społecznościowych bo to co pani pisze to czysta kompromitacja! Stronniczość i manipulacja!
Grizly17.02.2021, 23:27
Śmieszny ten cały artykuł - wyrwany filmik z kawałkiem. W żadnym innym Państwie nikt nie jest tak pobłażliwy jak w Polsce. Pan z telefonem już by leżał na ziemi i był skuty (nie wykonywanie poleceń przez Policję w innych krajach jest zdecydowanie traktowane i karane). Pani Poseł szuka sensacji, a jej tutaj nie ma !!! Policja doskonale wywiązała się ze swojej roli z taką hołotą, która lekceważy wszystkie zasady obostrzeń. Czy Pani poseł też nie stosuje takich przepisów skoro toleruje taką hołotę i zezwala na dystansu społecznego i wymachiwanie Policjantowi przed nosem telefonem czy też innym przedmiotem ????? Na jakiej podstawie ????
zygzak17.02.2021, 22:33
Długie teleskopowe pałki i atakujący policjant...a co mieli przyjechać z pluszowymi misiami stanąć w kącie i się popłakać ? Od tego jest Policja by siłą fizyczna wprowadzać ład i porządek...a Ci imprezowicze na Krupówkach...bravo... robiąc na złość władzy pozarażać się wirusem a później swoich bliskich...gratulacje...jak małe dzieci które robiąc na złość rodzicowi wyrządzają sobie krzywdę....
Jasne17.02.2021, 22:31
Przejdźcie się wszyscy do Krakowa - tam codziennie jeździ jednocześnie kilkadziesiąt zatłoczonych zamkniętych autobusów i tramwajów a co drugi taki pasażer-sardynka jedzie z maską na brodzie... i jak ochłoniecie od propagandy to wtedy wypowiedzcie się czy jednorazową grupkę na wolnym powietrzu należy pałować i czy w ogóle takie coś na tyle choćby tych autobusów ma coś wspólnego z szerzeniem się wirusa.
Baba17.02.2021, 22:28
Wstyd Pani Posłanko! Staje Pani w obronie ..., zachowywał się skandalicznie i zasłużył na "Dołek" a nie na Pani obronę. Zamiast martwić się o zdrowie swoich wyborców (koronawirus) po wizycie tej dziczy na Krupówkach, Pani ściąga ( interwencja u Komendanta Głównego) na głowę tego policjanta kłopoty. Co miał, Pani zdaniem, zrobić? Pogłaskać gamonia po główce? Moim zdaniem i tak potraktował go zbyt łagodnie.
Była Pani także moją posłanką, z naciskiem na BYŁA
PL17.02.2021, 22:04
Trolle z wiadomej partii powinni się zastanowić, krytykujecie panią Jagnę,bo wstawia filmik z zachowaniem policjanta. Jednocześnie nie przeszkadza wam publicznie kłamiący minister, czy pani poseł pokazująca środkowy palec. Czy naprawdę za te 500 zł warto się tak ośmieszać.
mądry i skromny17.02.2021, 22:04
Wyjątkowo łagodnie potratowano tego młodego człowieka- i od razu nasuwa się pytanie-dlaczego? Kim jest ta osoba, czym się zajmuje na co dzień? Coś mi w tym obrazku nie pasuje.
PL17.02.2021, 21:50
Policjant powinien się leczyć! jeżeli ma słabe nerwy. Nie wiem czy chcielibyście spotkać takiego policjanta podczas kontroli drogowej?
Ktoś wyciąga dokumenty z kurtki i w tym momencie dostaje pałą, bo policjant uznał że takim ruchem został sprowokowany. Zastanówcie się co popieracie i czego oczekujecie. Zamaskowanych policjantów walących pałą na lewo i prawo każdego kogo uzna że go sprowokował? A co będzie jak wasz syn będzie takim ''bandziorem'' i sprowokuje policjanta przez wyciągnięcie ręki w jego kierunku.
Piłkarz Ludowik Obraniak za taki ruch głową natychmiast dostał czerwoną kartkę, czy kogoś interesowało że został sprowokowany.
ss17.02.2021, 21:46
Ja się zapytam wszystkich:- co zrobiła by Policja np. Niemiecka, Francuzka (bo o Rosji już nie wspomnę)... Brak szacunku dla Policji, dla munduru, dla porządku i prawa, o innych wartościach już nie piszę... Cwaniactwo, i głupota, tak można nazwać zachowanie pseudo turystów. Za dobrze jest, młodzieży brak pokory i rozumu. Policja musi budzić respekt! Bo co warty jest kraj, w którym olewa się prawo i drugiego człowieka? A co do pani Jagny...no żenada...lepiej by się zapisała na kurs szydełkowania i siedziała w domu oglądając seriale, a politykę zostawiła mądrym ludziom.
Nowotarżanin 7717.02.2021, 21:25
Tłumaczenie incydentu przez Policję tak żałosne, jak większość komentarzy tutaj zamieszczonych. A ten specjalista od ataków główką z ćwierć obrotu w ogóle nie powinien się dodatkowo kompromitować swoimi wypowiedziami. Do niemałej rzeszy Pinokiów w policyjnych mundurach doszlusowało dzisiaj dwóch kolejnych :(

"Kto ma oczy do patrzenia, niechaj patrzy ..."
temida17.02.2021, 21:20
Zidentyfikować pajaca i dowalić grzywne 5 tys.
V17.02.2021, 20:54
Posłanka pisu pokazuje nam środkowy palec to policja nie może walnąć z bani , przecież gazem po oczach z paru centymetrów psiak, łamie dzieciom ręce, staruszkę bezbronną krępują itd
mieszkaniec17.02.2021, 20:52
@Były Funkcjonariusz
Z Ciebie były funkcjonariusz jak z koziej d... trąbka.
Głupia pała17.02.2021, 20:33
Ten policjant powinien ponieś takie same konsekwencje jakie pani Jagna poniosła razem z mężem za te przekręty przy organizowaniu olimpiady.. Czili jakie NIJAKIE
bara bara17.02.2021, 19:40
Oczywiście, że policja jest winna. Nie powinni się cackać, tylko pałować!
wkurzona17.02.2021, 19:00
/.../! Już zapomniałaś, jak zachowywali się twoi koledzy z PO wobec górników na Śląsku? Bo my nie zapomnieliśmy...
Precz z POpaprańcami!!! Nie ma dla was miejsca na Podhalu i w całej Polsce!
jeszcze raz powtarzam WYPAD!!!
PiterQ17.02.2021, 18:50
@były funkcjonariusz
Wiele złego zrobiłeś jako milicjant, wiele złego robisz teraz na Facebooku pod swoim nazwiskiem, którego szkoda że nie ujawniasz, a ja nie mogę bo Moderator nie puści. Nie judź i nie zygaj. Za twoich czasów przywaliłbyś gościowi pałą i nie poniósł za to żadnych konsekwencji. Więc nie siej politycznego fermentu. Policyjne państwo to tworzyłeś ty, a w zasadzie milicyjne. Tu, dzięki komentarzom rozsądnych ludzi wraca mi wiara w to, że społeczeństwo potrafi docenić trud służby mundurowej. A że ty za komuny plamiłeś gwardyjny mundur, no to tylko teraz możesz sobie zazdrościć Policji. Może i "gliną zostaje się do końca życia", ale kolegów się nie sprzedaje.
kntp17.02.2021, 18:45
Ja tylko żałuje że nie użyli armatek wodnych, żeby zmyć to ... z Krupówek :-)
...17.02.2021, 18:44
jagne olać, niech się sama wytłumaczy z organizacji olimpiady
Saba17.02.2021, 18:42
Policjant powinien użyć pałki. Nie wyobrażam sb żeby ja wytrzymała taka prowokacje. Jakbym go j... to by odrazu wiedział po co ma tekefon
Do Zdziwiona17.02.2021, 18:33
Pani posłanka już się całkowicie spaliła tym zachowaniem. Mnie już nie reprezentuje. Popieram Zdziwioną i większość komentujących.
krk17.02.2021, 18:04
Zaatakował telefon anie patafiana po drugiej stronie a winien pałą przylać.
Odstąpię dawki mojej rodziny :)17.02.2021, 17:32
@Polecam do okulisty
Proponuję wziąć kilka dawek szczepionki na świrusa i będziesz pewny, że się nie zarazisz ;)
Poinformowany17.02.2021, 17:07
Najpierw słownie prowokował szukał zaczepki żeby to nagrać. Przyłożyć pałą to w tym wypadku mało.
SUBZERO HC17.02.2021, 17:07
Nie lubie policji,ale tu stane po stronie policjanta.Jakbys tak do mnie zygal to moja baska po prostu wyladowala by na twojej glupiej oslej glowie.Prowokowal glupol i tyle w temacie..
Były Funkcjonariusz17.02.2021, 16:54
Chyba tylko idiota uwierzy w te Policyjne brednie i tylko idiota tłumaczy to w ten sposób.
Na załączonym wideo widać ze to Policjant skrócił dystans wykonując ten ruch...
m17.02.2021, 16:46
guma jak w rosi to by mu przeszło nagrywanie
88817.02.2021, 16:38
Policjant to jest służba między innymi porządkowa,interwencyjna po to powołana by pilnować porządku,nie ważne pod czyim rządem Prawnicy czy Lewicy.Policjant to nie chłopak do bicia i prowokowania.Jak dla mnie nawet jakby tego fircyka z telefonem palą przedzielił po grzbiecie to i tak wieksza połowa Polaków stanęła by za policjantem.A jagna niech się zajmie polityką bo za dwa lata wybory a programu dla Polski żadnego oprócz tępienia PiSu.
Ark1217.02.2021, 16:30
Panią Marczułajtis ubrałbym w ten mundur i wysłał na Krupówki z tymi policjantami. Ciekawe ile by ona wytrzymała...
Polecam do okulisty17.02.2021, 16:18
Pytanie do pani Jagny,czy tak powinno zachowywać się pijane ... bez masek na Krupówkach? Czy tego pijanego cwaniaka ktoś ukarał? Czy mamy pewność że nikogo nie zaraził???
DO Pani Marczułajtis17.02.2021, 16:16
Pani już totalnie .... Może będę za Panią chodził i przystawiał Pani telefon do twarzy. ????
Pani chyba chce siłowo zabłysnąć .... Nie tędy droga. Nie mając szacunku do munduru nie będzie szacunku dla parlamentarzysty.
Miała Pani zawsze mój głos. Teraz z naciskiem " miała".
przypadkowy przechodzień17.02.2021, 16:13
Ciekaw jestem, czy gdyby któryś z policjantów przechodził obok mnie i ja bym tak skinął głową to czy też by wszyscy mówili, że mnie sprowokował i nie zachował dystansu... ponadto właśnie na tym filmiku widać jak Pan z stoi praktycznie w miejscu a to policjant podchodzi w jego stronę. Gdyby to wszystko było odwrotnie w gazetach czytalibyśmy, że podczas zamieszek na Krupówkach ktoś brutalnie zaatakował policjanta.. Wstyd, że żaden z portali nie odniesie się do tego jak w tym komentarzy tylko wszyscy powielacie tą bzdure.. Policyjne państwo.
szczery17.02.2021, 16:08
Poseł....bhhhaaa....
Pała17.02.2021, 16:06
Policja powinna pałować takich prowokatorów i nie cackać się z cwaniakami.Pani Jagnie polecam udać się do Francji zobaczyć co tam robi policja z takimi dewiantami,10 sekund i by z nim pojechali...
Yoko geri17.02.2021, 15:51
Według mnie policjant i tak był zbyt łagodny i miły wobec tego cwaniaczka. Powinien mu pałą żebra policzyć. A jagnię z poselstwa co najwyżej niech się zajmie sportem a nie obroną wychowanych bezstresowo pajaców.
spostrzegawczy17.02.2021, 15:46
Dlaczego policja się tłumaczy! Policjant miał rację.
zdziwiona...17.02.2021, 15:44
Nie mogę uwierzyć. Na miejscu policjanta jeszcze trzeba było mu zasadzić kopa w d... Pani posłanka się ośmiesza. Przyzwala żeby w jej kraju nie było szacunku dla służb mundurowych? Niech jeszcze wasze dzieci plują na nauczycieli , bo Ci wymagają i zadają zadania domowe.
Nachlany gość który wymachuje telefonem przed twarzą policjanta....w USA byłby powalony na ziemię i do aresztu za zniewagę policjanta...
Szkoda ze pani Jagny tak jacyś dewiańci nie nagrywają.
strażak dyndu dyndu17.02.2021, 15:41
A jakie konsekwencje za to zachowanie poniesie ten pajac z telefonem . Dlaczego nie został zatrzymany i ukarany za naruszenie dystansu i przestrzeni osobistej oraz za utrudnianie pracy Policji ? Tą bandę z Krupówek powinni potraktować pałami i zatrzymać a nie patyczkować się .
Kiel17.02.2021, 15:39
Ten gościu powinien solidnie pałą oberwać to by mu głupoty do głowy więcej nie przychodziły. Takiego ... jakie przygnało w ten weekend do Zakopanego dawno nie było.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl