W mediach pojawiły się informacje, iż Zakopane będzie starać się o organizację MŚ w narciarstwie klasycznym w 2027 roku. - Jako Członek Komitetu Wykonawczego Komisji Biegów Narciarskich FIS jestem zobowiązana do niekomentowania prasowych informacji do czasu oficjalnego zgłoszenia kandydatury do FIS - studzi emocje Zofia Kiełpińska.
O tym, że Zakopane znów będzie się starać o organizację Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym mówi w rozmowie z WP Sportowe Fakty Apoloniusz Tajner, który przekonuje, że po przebudowie Średnich Krokwi Zakopane jest gotowe, by po raz kolejny spróbować powalczyć o organizację imprezy. Zakopane trzykrotnie było gospodarzem MŚ w narciarstwie klasycznym. Ostatni raz w 1962 roku, czyli dokładnie 59 lat temu (rozpoczęły się 18 stycznia). Potem trwały starania o organizacje mistrzostw w 2011, 2013, 2015 i 2017 r. Za ostatnim razem, w głosowaniu delegatów Zakopane nie otrzymało ani jednego punktu. Powodem odrzucenia Zakopanego był brak odpowiedniej infrastruktury. Trasy biegowe były za wąskie, nie miały bez homologacji.W wywiadzie dla WP Sportowe Fakty Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego mówi: Mówimy o tym już głośno. Odpowiednia aplikacja zostanie złożona na kongresie FIS. W przyszłym roku w Zakopanem odbędą się mistrzostwa świata juniorów. Przebudowany kompleks Średnich Krokwi od czerwca będzie gotowy. W obrębie COS-u trasa biegowa cieszy się już dużym uznaniem ze strony FIS-u. Mając takie obiekty, możemy poważnie myśleć o MŚ seniorów. Najbliższy wolny termin to 2027 rok i będziemy o niego walczyć. /.../ Przekazaliśmy FIS, że w tym momencie nie aplikujemy o organizację marcowych konkursów Pucharu Świata.
- Zakopane ma teraz największe szanse ze wszystkich lat, kiedy się starało. Wreszcie jest trasa biegowa z prawdziwego zdarzenia. Na pewno są jakieś niewielkie usprawnienia do wykonania, ale powinno się to dać wykonać bez większego problemu. Trasa w COS Zakopane jest za krótka ma 3,7 km a musi mięć 5 km aby mógł odbyć się bieg na 50 km wiec trzeba ją wydłużyć do tych 5 km, ale to jest do zrobienia i tak na świecie są tendencje do skracania tras ze względu na telewizje, której łatwiej wtedy obsługiwać zawody - nie kryje entuzjazmu Edward Przybyła, były międzynarodowy sędzia FIS, trener skoków narciarskich z Kościeliska w rozmowie z WP.
Próbowaliśmy potwierdzić te rewelacje w zakopiańskim Urzędzie Miasta. Zapytaliśmy na jakim etapie są rozmowy, jakie procedury miasto musi spełnić, aby móc ubiegać się o organizację mistrzostw i jakie mogą być przewidywane koszty organizacji imprezy.
WP, pks/