19.02.2021, 12:05 | czytano: 2258

MŚ w Zakopanem. Czy miasto kolejny raz podejmie starania o organizację wielkiej imprezy?

arch. Podhale24
W mediach pojawiły się informacje, iż Zakopane będzie starać się o organizację MŚ w narciarstwie klasycznym w 2027 roku. - Jako Członek Komitetu Wykonawczego Komisji Biegów Narciarskich FIS jestem zobowiązana do niekomentowania prasowych informacji do czasu oficjalnego zgłoszenia kandydatury do FIS - studzi emocje Zofia Kiełpińska.
O tym, że Zakopane znów będzie się starać o organizację Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym mówi w rozmowie z WP Sportowe Fakty Apoloniusz Tajner, który przekonuje, że po przebudowie Średnich Krokwi Zakopane jest gotowe, by po raz kolejny spróbować powalczyć o organizację imprezy.
Zakopane trzykrotnie było gospodarzem MŚ w narciarstwie klasycznym. Ostatni raz w 1962 roku, czyli dokładnie 59 lat temu (rozpoczęły się 18 stycznia). Potem trwały starania o organizacje mistrzostw w 2011, 2013, 2015 i 2017 r. Za ostatnim razem, w głosowaniu delegatów Zakopane nie otrzymało ani jednego punktu. Powodem odrzucenia Zakopanego był brak odpowiedniej infrastruktury. Trasy biegowe były za wąskie, nie miały bez homologacji.

W wywiadzie dla WP Sportowe Fakty Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego mówi: Mówimy o tym już głośno. Odpowiednia aplikacja zostanie złożona na kongresie FIS. W przyszłym roku w Zakopanem odbędą się mistrzostwa świata juniorów. Przebudowany kompleks Średnich Krokwi od czerwca będzie gotowy. W obrębie COS-u trasa biegowa cieszy się już dużym uznaniem ze strony FIS-u. Mając takie obiekty, możemy poważnie myśleć o MŚ seniorów. Najbliższy wolny termin to 2027 rok i będziemy o niego walczyć. /.../ Przekazaliśmy FIS, że w tym momencie nie aplikujemy o organizację marcowych konkursów Pucharu Świata.

- Zakopane ma teraz największe szanse ze wszystkich lat, kiedy się starało. Wreszcie jest trasa biegowa z prawdziwego zdarzenia. Na pewno są jakieś niewielkie usprawnienia do wykonania, ale powinno się to dać wykonać bez większego problemu. Trasa w COS Zakopane jest za krótka ma 3,7 km a musi mięć 5 km aby mógł odbyć się bieg na 50 km wiec trzeba ją wydłużyć do tych 5 km, ale to jest do zrobienia i tak na świecie są tendencje do skracania tras ze względu na telewizje, której łatwiej wtedy obsługiwać zawody - nie kryje entuzjazmu Edward Przybyła, były międzynarodowy sędzia FIS, trener skoków narciarskich z Kościeliska w rozmowie z WP.

Próbowaliśmy potwierdzić te rewelacje w zakopiańskim Urzędzie Miasta. Zapytaliśmy na jakim etapie są rozmowy, jakie procedury miasto musi spełnić, aby móc ubiegać się o organizację mistrzostw i jakie mogą być przewidywane koszty organizacji imprezy.
Naczelnik WKFKS Zofia Kiełpińska obecnie jest na urlopie i jako delegat techniczny przebywa na zawodach PE WPNS IPC - World Para Nordic Skiing. Obiecała, że za trzy dni, po powrocie z zawodów szczegółowo zapozna się z tematem. - Jako Członek Komitetu Wykonawczego Komisji Biegów Narciarskich FIS jestem zobowiązana do niekomentowania prasowych informacji, do czasu oficjalnego zgłoszenia kandydatury do FIS, jednak chętnie przedstawię procedury z tym związane - zapewnia.

WP, pks/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
seba21.02.2021, 12:01
Zakopane i Polska zasługuje na organizacje MŚ w 2027 roku teraz mamy prawie gotową infrastrukturę brakuje dłuszej trasy biegowej obecna w Cos zakopane ma 3,7 km musi mieć co najmniej 5 km to jest do zrobienia jeżeli rząd da gwaracje finasowe na taką imprezę to starajmy się Zakopane zyska na tym bo przyjądą kibice hotelarze zarobią restauracje też problem jest rywal w walce o te impreze na razie jest to szwedzkie Falun a wiec miasto które 5 razy już organizowało MŚ ma wszystko do organizacji świetne trasy biegowe i skocznie też nie dawno przebudowane.a dla nas 5 przegrana to bedzię katastrofa koszt imprezy to od 20 ml zł do 30 ml zł ml zł bo trzeba wydłużyć trasy biegowe koszt z ok. 10 ml zł wyremotować trzeba trybune zachodnia na Wielkiej Krokwi koszt ok.5 ml zł oraz wyremotować na te MŚ Wielką Krokiew które wtedy bedzie już tego potrzebowała wymiana igielitu o odeskowania skoczni koszt ok. 10 ml zł ponato trzeba zakupić lub wynająć trybuny przenośne na stadion biegowy i średnia krokiew bo tam nie ma trybun koszt z ok 5 ml zł
lodziara19.02.2021, 14:26
na Podhalu jest jedna baba która wspólnie z sową podjęła się organizacji Olimpiady,tak skutecznie POdziałali,że do dzisiaj nie można doliczyć się 20 baniek,może i tym razem dać im szanse bo już wiedzą jak działać?
den19.02.2021, 14:17
po cholere te MŚ w zako? wystarczy że ... zjeżdża się na sylwestra marzeń i wszystkie inne święta...
88819.02.2021, 13:52
Jagna nie ma czasu na pierdoły.Teraz ma poważniejsze sprawy jak demonstrację i knucie jak by to Kaczorowi zaszkodzić.Jak dojdą z kompaniami do władzy to będzie czas na spokojne szabrowanie.
Miejscowy19.02.2021, 13:08
Organizowac to sobie mozna jak sie spelnia WARUNKI.TAm sa 2 drogi na krzyz ,zadnej obwodnicy .
PiterQ19.02.2021, 12:41
No to jak pani Kiełpińska się za coś bierze, to ja bym rzeczywiście studził wszelkie emocje.
olimpijczyk,19.02.2021, 12:29
Delegować jagne do organizowania, ma już wprawę.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl