20.02.2021, 21:00 | czytano: 5137

Rodzice przeciwni przenosinom przedszkola

Fot. Piotr Kuczaj
Rodzice dzieci uczęszczających do Przedszkola nr 2 przy ulicy Orkana w Rabce-Zdroju nie zgadzają się na przenosiny placówki do budynku Szkoły Podstawowej nr 1 i zapowiadają protest.
Przypomnijmy, iż w wyniku sporu Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju z parafią św. Marii Magdaleny, samorząd zdecydował się zrezygnować z dzierżawy budynku przy ul. Orkana, w którym mieści się przedszkole i przenieść placówkę do pustych pomieszczeń budynku szkoły podstawowej przy ul. Jana Pawła II. Ale dla rodziców dzieci jest to równoznaczne z zamiarem likwidacji i placówki. Dlatego, jak poinformowali, planują walczyć o pozostawienie przedszkola w obecnym miejscu.
"My Rodzice czujemy się bezradni, stąd nasz apel i prośba o pomoc"- napisała Rada Rodziców Przedszkola Nr 2 w Rabce- Zdrój.

"Dlaczego tak nam zależy? Przedszkole o którym mowa to małe, przytulne, ciche i spokojne miejsce w sercu Rabki. Tu nasze dzieci maja ogród z placem zabaw, gdzie mogą szczęśliwe spędzać czas pod okiem kochanych i oddanych pań (chociaż śmiało można powiedzieć, że dzieci traktują je jak przyszywane ciocie). Jednak jest plan, po raz drugi, żeby to miejsce zlikwidować - bo to dla nas znaczy przeniesienie placówki do budynku Szkoły Podstawowej nr 1 szkoły która w dużej części stoi pusta, co wynika z likwidacji gimnazjum i generuje koszty dla Gminy. Niestety nie jest to budynek przystosowany dla takich maluszków (brak odpowiednich toalet, ogrodu i placu zabaw!) My jako rodzice nie wyobrażamy sobie żeby 3-4-5 latki chodziły do tej samego budynku co młodzież, w sytuacji gdy maja już świetnie funkcjonująca, wyremontowana i dostosowana do ich potrzeb placówkę. Takich miejsc już nie ma. Nie powinno się ich niszczyć, bo takie małe przedszkole jest skarbem, o który należy dbać. Nie wszystkie dzieci potrafią się odnaleźć w dużych i głośnych środowiskach, zwłaszcza w dzisiejszym świecie. Dlatego pytamy: Czy dobro dzieci nie powinno tutaj być najważniejsze?! Czy edukacja sama w sobie nie jest najlepszą inwestycja? Niestety nie w Rabce, Mieście Dzieci! Tutaj liczą się pieniądze i nie ma znaczenia że przez chłodną kalkulację wyrządza się krzywdę dzieciom. Nie ma znaczenia, że rodzice zgodnie z zeszłorocznymi obietnicami samodzielne naprawili instalację elektryczną według wytycznych renowatora. Nie ma znaczenia ze budynek jest pięknym zabytkiem i służy dzieciom od pokoleń, przez co stanowi część historii tego miasta. Liczy się tylko pomysł żeby przenieść placówkę i wypełnić puste sale w szkole. My rodzice się na to nie zgadzamy. Dlatego z całego serca prosimy o pomoc, nagłośnienie sprawy, wsparcie i głos za dziećmi".

Decyzje w tej sprawie Rada Miejska w Rabce-Zdroju ma podjąć po niedzieli. Rodzice zapowiadają pokojowy protest pod rabczańskim urzędem podczas obrad komisji i rady.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
wicek23.02.2021, 19:04
Może burmistrz z proboszczem by się dogadali ale bez mecenasa.
TYLKO PRAWDA23.02.2021, 17:37
dlategotez: NIE. TO WSZYSTKO NIEPRAWADA. TO WYMYSŁY ZAINTERESOWANEGO MECENASA.
dlategotez22.02.2021, 13:01
PRECZ * Czy to prawda, że nic nie wnosząca wizyta rozrywkowa, świeżo upieczonych samorządowców pewnego uroczego miasteczka w angielskim miasteczku Frome oraz węgierskim Kiskunfélegyháza kosztowała podatników prawie 100 tys.zł.? * Czy to prawda, że w czasie zeszłorocznego, głębokiego kryzysu Covid-19, ograniczeń i groźby utraty zatrudnienia mieszkańców, samorządowcy pewnego miasteczka, na swój własny wniosek, nie wykazując żadnych zasług dla miasta, podnieśli swoje wynagrodzenia o ponad sto procent? * Czy to prawda, że gdyby nie te podwyżki, każdy z mieszkańców konkretnej gminy mógłby płacić obecnie o około 2 złote mniej miesięcznie za wywóz śmieci? * Czy to prawda, że w pewnym mieście istnieje koteryjność i nepotyzm zwłaszcza w zakresie związanym z przetargami oraz wyborem kandydatów na poszczególne stanowiska? * Czy to prawda, ze samorząd domniemanego miasteczka wykazuje się porażającym brakiem gospodarności, chybionymi i wyimaginowanymi pomysłami, bez żadnej podstawy ekonomicznej oraz konsultacji w zakresie przydatności społecznej? * Czy to prawda, że w pewnym uzdrowiskowym miasteczku, nie ma konkretnej oferty antysmogowej skierowanej do ludzi i dla ludzi, a jedynie chęć pozbycia się problemu kosztem tychże ludzi? * Czy to prawda, że samorząd konkretnego miasteczka zupełnie nie kieruje się dobrem mieszkańców, nie stawia ich na pierwszym miejscu i nie liczy się zupełnie z ich potrzebami, opiniami? * Czy to prawda, że pod obecnym zarządem wizerunek pięknego miasteczka został zupełnie zrujnowany, a samo miasteczko popada w ruinę? * Czy można traktować samorząd jako nieudolny, przypadkowy, pozorujący działania tylko i wyłącznie ze względu na własne korzyści finansowe i ewentualne przyszłe kariery zawodowe? * Czy można coś w tym zakresie zmienić? * HAŃBA *
epo21.02.2021, 10:10
Budynek przedszkola i salki parafialne oddać potrzebującym np . samotnym matką , czy uciekinierom z krajów prześladowanych , zgodnie z duchem katolika i naszą wiarą , a o przedszkolu niech decyduje ekonomia , a nie potrzeba jednostki czy jej jakiegoś interesu czy wygodnictwa .
Opiekunki - niańki zero różnicy21.02.2021, 00:20
Oj, czyżby ?opiekunki? obawiały się, że pedagodzy zobaczą jak pracują i mącą? Takie super, że tylko 30- parę dzieci chodzi. Mącą do rodziców. Skoro placówka zostałaby przeniesiona, to również dostosowana.
Też rodzic21.02.2021, 00:13
Zacznijcie myśleć konstruktywnie
Napiszcie do Kapelana20.02.2021, 23:42
Kończy się opieka Kościelnych przybytków. Stery przejmą młodzi to trochę odkażą środowisko katolickie, ale dopiekli i wam starym, Słowakami. Maria Magdalena to piękne imię. Ogrody duże a kosiarzy "ni ma", wyjechali do Norwegii. A "piniyndzy" trza. Przecież sutannę można podpiąć wyżej, zawinąć i przepasać sznurem a w starej plebanii możecie zrobić kręgielnie to się trochę poschylacie. Klany katolickie (czyt. bandy) mają się dobrze razem z wami. Może wymienić kilka nazwisk z Sieniawy, Dębna, Łopusznej,Harklowej, Skotnicy, Nowego Targu, Centrali Przemysłu Naftowego, Skarbowego,Hokeja, Sądu, Polowacy dzikich zwierząt, Szpitala, Nadleśnictwa, Związku Podhalan, Starostwa. Nie wstydzicie się, że kroicie bliznich? W Dębnie potrafili stodołę w której była koniczyna składowana, przerobić na dom pogrzebowy. A fakturę VAT wystawiacie? No pewnie, że nie. Przecież nie potrzebna, wystarczy zwykła "bumacha" abyście się mieli dobrze.. A prąd płacicie przemysłowy w w tej sali przedpogrzebowej? Jeśli Radni przegłosują pozostawienie przedszkola to niech płacą parafii czynsz.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl