20.02.2021, 17:00 | czytano: 11126

Słowacy z koronawirusem będą leczeni w szpitalu w Nowym Targu?

Fot. Szymon Pyzowski
Taką możliwość potwierdził dziś wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który gościł w Nowym Targu, gdzie spotkał się z dyrektorem szpitala Markiem Wierzbą i starosta nowotarskim Krzysztofem Faberem.
- Jeśli będzie taka potrzeba, jesteśmy gotowi udzielić wsparcia także Słowakom - powiedział wojewoda podczas konferencji prasowej przy szpitalu. - To pokazanie, że Polacy są solidarni i dziękuję za tę deklarację gotowości. Oczywiście, będziemy się starali wspierać szpital w Nowym Targu, już przekazaliśmy potrzebny sprzęt i będziemy wspierać nadal. Na razie zgłaszamy tylko taką gotowość do ministra Dworczyka i rządu. Myślę, że decyzje będą zapadały już na szczeblu ministerialnym.
- Potwierdzam, jeżeli będzie taka konieczność, będziemy w stanie w ciągu 72 godzin uruchomić łóżka i jeżeli będzie potrzeba, będziemy hospitalizować pacjentów ze Słowacji - przyznał dyrektor Wierzba. - Jesteśmy w stanie uruchomić 20 łóżek z respiratorami dla pacjentów – dodał.

r/ zdj. Szymon Pyzowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Stąd24.02.2021, 17:06
Dobre podsumowanie czytelnika o nicku "mądry i skromny" (nie)zrozumienia Ewangelii i jej przesłania przez panią/pana Historyczny problem. Ze zrozumieniem odwagi też nie jest najlepiej - straszenie ludzi innymi ludźmi, a tym samym podsycanie uprzedzeń świadczy raczej o strachu.
Zaś co do propagandy, w szerzeniu której na wszystkich możliwych polach, obecna pisowska władza (nie zapominajmy - wspierana przez upolitycznionych hierarchów KK i sączącego jad nienawiści "dyrektora" z Torunia) - dobrze nazwana "NIErządem", nie ma sobie równych - to zgoda, z jednym zastrzeżeniem - każdy człowiek ma rozum i wolność, tak więc warto zapamiętać i zastosować w życiu, co powiedział Antoni Słonimski - "Jeśli nie wiesz, jak się zachować, to na wszelki wypadek zachowaj się przyzwoicie...".
mądry i skromny24.02.2021, 12:37
Do antycovidian- odpoczywamy od koronawirusa- nie mąć.
antycovidian24.02.2021, 07:08
@Historyczny problem
@Stąd
@mądry i skromny (czy aby na pewno)
Co Wasza dygresja - odniesienia do biblii - ewangelii - teologii, mają wspólnego z "propagandowym przyjęciem" Słowaków do nowotarskiego szpitala, gdy tymczasem w wyniku decyzji "bandyckiego pisowskiego rządu" Polakom zamknięto, ograniczono dostęp do szpitali, lekarzy - do leczenia, skutkiem czego ponad 70 tysięcy ludzi ponadplanowo musiało umrzeć - zostali przez decyzje rządu "zamordowani" !!!. To NIErząd "ma krew tych ludzi na rękach" a dla "ocieplenia własnego wizerunku" stosuje propagandę o której mowa w artykule.
mądry i skromny23.02.2021, 22:35
A ze świątyni przegonił tych którzy mieniąc się przedstawicielami Boga, oszukiwali pobożnych Żydów na wymianie monet i sprzedawali zwierzęta ofiarne po zawyżonych cenach i nie byli to inacyj myślący tylko tak samo myślący ino lepsi.
mądry i skromny23.02.2021, 22:14
Do wiadomo kogo- czyli Chrystus nie poszedł dobrowolnie na śmierć i nie dał się ukrzyżować dla odkupienia grzechów całego świata- tylko co? Zabiła go banda rzezimieszków bo był za mało twardy? No brawurowa teologia-- i co z Wielkim Piątkiem- obchodzić nie obchodzić?
Historyczny problem23.02.2021, 19:18
@ Stąd
Uważaj, bo ani się obejrzysz jak staniesz się tym - "stamtąd'.

Już tacy jedni pozbyli się swojej ziemi i są "stamtąd" choć niektórzy dalej na niej żyją. Długo mieli "łodwoge siyłe i dobrom wole pozdrowiać tych co inacyj culi i myślyli nie zawse po ich". Aż tu nagle stali się tymi "stamtąd". Oni też byli i są w większości wyznawcami Chrystusa.
Nam do tego stanu niewiele brakuje.

Sam Chrystus też czasem tracił cierpliwość i powrozem przeganiał
"inacy myśloncych" ze świątyni!
Oni sami zaś, za te Jego do nich pozdrowienia - Go ukrzyżowali.

Dużo czasu upłynęło od tego wydarzenia a Ewangelie dalej działają tylko w jedną stronę. Wobec powyższego sam sobie odpowiedz na postawione mi pytanie.
mądry i skromny23.02.2021, 16:20
Do Stąd- dobrze to napisałeś.
Stąd23.02.2021, 15:23
Ciekawy "historyczny", a do tego ewangeliczny problem - "nawidzić się" między swoimi, wśród "my" - w naskim kosorze - cóż to za osiągnięcie czy zasługa, biorąc pod uwagę słowa Chrystusa: " I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią?". "Nawidzić" nie ino nasyk , ale i tyk, co inacej myślom i cujom, nie zawse po nasyj myśli- "Historycny problymie" mocie do tego łodwoge, siyłe i dobrom wole?
Historyczny problem23.02.2021, 07:15
@ mądry i skromny
My się akurat "nawidzimy"
To wśród nas są tacy którzy nas udają, którym stale między nami źle, wrzeszczą, że ktoś na nich s...a, nas nienawidzą i mówią, że my się nienawidzimy.
Ty też do nich należysz?
mądry i skromny22.02.2021, 21:11
Do Radek- a kto nas w ogóle lubi-przecież nawet my się nienawidzimy. Więc żeby to trochę przełamać- pozdrawiam i życzę miłego wieczoru. I Buzeranta też pozdrawiam- odważne chłopisko, że się tak podpisał- w Polsku je to nebezpećne.
Smok22.02.2021, 19:28
@"Polska to ciekawa kraj"

żydzi.

Ogólnie cyrk jak ch**. Podstawowa opieka zdrowotna zaniedbana, leży i kwiczy a oni chcą słowaków na wakacje ściągać, żeby w polskim łóżku poleżeli. LOL.
Buzerant22.02.2021, 19:24
Potte vsetke slovaki do Polska my was tu zaockujeme i pudete zdravi do słoweńska
Mieszkaniec22.02.2021, 16:13
Może by Pan wojewoda zastanowił się nad swoimi pomysłami !!! W zakopcu jest covidowy to niech tam wożą .
Stąd22.02.2021, 15:10
Oto w wielu komentarzach przykład tutejszego, podhalańskiego, "prawdziwego (ta "prawda" to z kategorii g...o prawda) chrześcijaństwa" i rozumienia przypowieści o miłosiernym Samarytaninie - Kasi, dziesi dzwonią... dutki w kiesonce, co je Słowoki łostawiajom u nos, kie sie zjadom na jarmak - dejze ta Panie Boze, coby sie to do nos wróciyło jak nojpryndzyj! A o honorze i otwartości na drugiego człowieka w potrzebie to już nawet echo w górach nie pamięta.
Andrzej22.02.2021, 11:41
Koszmar niech się zajmą leczeniem Nas bo to co się dzieje w Zakopiańskim i Nowotarskim szpitalu to jakieś jedno wielkie nieporozumienie
Anonim22.02.2021, 07:30
Do cykor:
Proszę nie pisać ogólnie,że niby za granicą to miody ,bo Albania to tylko jeden kraj, jest wiele krajów gdzie lodów w szpitalu nie ma a za parkingi nie dość , że trzeba zapłacić,to jeszcze ciężko zaparkować bo za mało miejsc parkingowych. Już nie wdając się w szczegóły,bo co kraj to jest inaczej. Życzę Panu wszystkiego najlepszego i skoro w Polsce tak źle, to życzę Panu, by miał Pan możliwość pozostania w Albani na stałe.
tutejsza22.02.2021, 03:52
Czy za te pomysły p. Wierzba dostanie dodatkową nagrodę?
Ten pomysł jest skandalem!
Radek21.02.2021, 20:33
Jak w 1990 roku chciałem zatankować auto na słowackiej pompie to mi powiedzieli cyt. To je pre nas nafta polaczki se w polsku tankujte ,,

Śmiali się z nas jaki mamy rząd ze paliwo mamy na kartki ehhh

Żeby dojechać do Polski musiałem zatankować pojechałem wiec na inna stacje ale już nie ryzykowałem podjazdu pod dystrybutor tylko zatrzymałem się 300 metrów za stacja i z karnistrem 20l poszedłem pieszo na stacje , udałem niemowę i udało się kupić 20 litrów oleju napędowego .
Takie to przygody miałem w 1990 roku potem się trochę zmieniło ale dalej nie lubią Polaków .
W Nowym Targu powinni ich zaszczepić i do domu :)
"Polska to ciekawa kraj"21.02.2021, 18:15
Znowu jakaś "bratnia pomoc".
A to Ukraińców z majdanu, to znowu covidowcow ze Słowacji. Już nam kiedyś pomogli, jedni i drudzy.
Kto tą naszą Polską rządzi?
Podhale-dziwny region21.02.2021, 14:22
Porodów rodzinnych w NT-brak. Odwiedzin na położniczym- brak. Słowaków leczyć -tak? To nie jest logiczne. Może jeszcze kukurydzę im będą gotować na oddziale? W imię czego to wszystko?
Marek21.02.2021, 13:44
Skończyło się trzymanie pacjentów Covidowych? pacjenci nawet jak wyzdrowieli to siedzieli miesiąc na oddziale kowidowym. lekarze młodzi, stażyści, albo bez specjalizacji leczyli jak umieli. Tylko czekali kiedy będą mogli wyjść. Karetka dość długo stała nieużywana bo tysiączkę dziennie szpital miał, czy to prawda? Brak zabepieczenia dla personelu. ja leżałem to maskę bawełnianą daliście mi na twarz i miałem ja tydzień.
saba21.02.2021, 09:26
Poziom komentarzy -dno, a nawet trochę niżej, niestety. Ale nie ma co się dziwić.
cykor21.02.2021, 08:05
Do Anonim: Parking płatny, bramki jak w starostwie. Przed wejściem do szpitala stoi wpłatomat. Nikt parkingu nie pilnuje. Nawet w nocy trzeba zapłacić, ponieważ się nie wyjedzie. Nikt nie parkuje po krawężnikach bo to hańba po prostu. Każdy zarabia lub ma zasiłek. Kierowca to człowiek zdrowy i powinien płacić za parking. A nie tak jak wy to twierdzicie, że parking powinien być za darmo. Chory nie jest w stanie prowadzić samochodu.W przejściu na oddziały obok Bistro nie stoi klęcznik, tylko duży przezroczysty pojemnik pełen banknotów euro. Czekając na przyjęcie na oddział, po wcześniejszym udzieleniu pomocy,dostaliśmy kawę i kanapki. Podobnie cztery inne kobiety obok nas. Na oddziale pacjentka dostała suszarkę do włosów i szampon na czas pobytu w szpitalu. Kawy można pić do woli. Posiłki są podawane kilka razy dziennie, są fantastyczne. Nie dużo a często. Pacjentka miała zabieg koronografii mimo, że nigdy nie pracowała w tym kraju. Lekarza rodzinnego ma bezpłatnie. Lekarstwa stałe bezpłatne. Płaci tylko 2 euro przy odbiorze w aptece. Do lekarza rodzinnego po wcześniejszym umówieniu się, czekasz nie więcej jak 15 minut. Jeśli pracujesz wizyta u lekarza płatna 50 euro. Lekarz wkłada do kieszeni bez większych ceregieli. W ośrodku zdrowia obsługuje jeden lekarz trzy gabinety. Ty się ubierasz a w następnym jest badany pacjent. Trzeci się wietrzy albo jest robiony zastrzyk. Drzwi do gabinetów są otwarte, zamyka je lekarz gdy wchodzi do gabinetu. Pacjent czeka na lekarza w gabinecie. W dzień są dwie pielęgniarki, w nocy jedna. W pierwszym roku kiedy jeszcze nie miałem dochodu to nie płaciłem za szpital. Innym razem za dwie doby zapłaciłem 120 euro. W zeszłym roku mimo, że Covid-19 to na ambulans czekaliśmy nie więcej jak 20 minut (zdarzenie nie było nagłe). Protezy zębowe darmowe (nie wiem co ile lat). Badanie wzroku darmowe co dwa lata. Okulary dwie pary to koszt 89,99 euro. Żyć nie umierać. Widzi pani, ja jednak jadłem lody za granicą w 2007 a żona "kiche" w 2010 w Nowym Targu. Obydwa przypadki widziałem na własne oczy. Pozdrawiam z Albanii.
Ja21.02.2021, 07:24
Nowotarżan wywozić się ma do zakopanego !!!!!!!!! a tu bedzie się słowaków przywozić . Normalnie DRAMAT
Hanka21.02.2021, 05:59
W 2020 w lutym byłam u kardiologa, następny termin dostałam na listopad 2020. W pażdzierniku zadzwoniono do mnie z informacją, że wizyta jest odwołana. Mam czekać na następny termin. Minął rok. Terminu i telefonu brak. Pozdrawiam poradnię kardiologiczną.
nie ślepy20.02.2021, 23:55
Tego nie da się czytać, do specjalisty w tymże szpitalu mam termin na koniec roku i nie chodzi o diagnozę w temacie łupieżu! Panie mądralo dyrektorze może wpierw swoimi się należy zająć?!... skoro macie tyle wolnych mocy przerobowych, że gotowi jesteście zarazę importować zza granicy! Ja mam jechać na Słowację, czy jak zwykle iść prywatnie?
z tąd20.02.2021, 22:56
@V.Lodowisko w N.Targu też puste.
Glut20.02.2021, 22:36
Slowacy zamykaja przed nami granice a my bedziemy sobie sciagac na glowe niebezpieczenstwo zarazenia ta zjadliwa podobno bardzo , angielska odmiana civida .
.20.02.2021, 21:51
Dyrekcja chętna, wojewoda i politycy pokazując jacy to dobrzy, pierwsi do zdjęć itd. A robotę wykonają pielęgniarki, salowe i reszta personelu za marne grosze.
Przedchorobowy20.02.2021, 20:55
Rozumie trzeba pomagać w takiej sytuacji ale czy nasi zapewnia nam miejsce w szpitalach?
Marcus20.02.2021, 20:46
@jaga2
piszesz tak bo nie pamiętasz czasów (chyba na świecie Cię nie było) kiedy jednak chowali towar przed Polakami. Jak zobaczyli Polaków, którzy nota bene pracowali u nich legalnie to w sklepach ekspedientka wyjmowała im z koszyka co chciała i krzyczała - Polakom więcej nie predajemy.
Ale nie o to tu chodzi, jeżeli jest taka potrzeba no to niech ich leczą tylko żeby nie było tak, że naszych z Podhala będą wozić po Polsce bo łóżek w Nowym Targu nie będzie. Wszystko musi być robione z rozsądkiem nie na chybcika. Myślę, że władze to przeanalizowały?
nadzorca20.02.2021, 20:33
rozmawiałem ze Słowakiem to nie prawda że brakuje u nich łuczek to bujda na resorach
kajtek20.02.2021, 20:24
a zaopatrzenie dla pielęgniarek już jest? czy dalej muszą te szmaty wielorazowe prac i sterylizować?
88820.02.2021, 20:14
Odezwali się w pierwszej kolejności do krytyki którzy nie wierzą w wirusa grypy....bodej ta bodej ino mącić światem jak peło.....
jaga220.02.2021, 20:08
Już jazgot jeszcze nikogo nie przyjęli. Ale pamiętam czasy kiedy były u nas puste półki gdy się pojechało do nich to nie chowali towarów ale namawiali do kupowania bo u was taka bieda
Anonim20.02.2021, 19:53
Do cykor:
Ja pracuję za granicą w szpitalu i lodów tu jeszcze na deser nigdy nie widziałam.
Coś podobnego20.02.2021, 19:44
To po Krupówkach nie wolno się gromadzić bo Covid a zza granicy chorych ściągają.
MM20.02.2021, 19:33
Bez nerwów Rodacy! Mają ponoć przyjmować tylko tych, którzy mają przy sobie paragon z Jarmarku...
Henry20.02.2021, 19:07
Hahha kabaretu ciąg dalszy ,
ostatnio rozmawiałem ze znajomym lekarzem i gada ze żadnego wirusa niema , maja zato instrukcje jak i co maja robić żeby ludzie w to wierzyli bo kasa musi się zgadzać
DR.MARTENS20.02.2021, 19:01
Czy ktos pamieta ze podczas 2 wojny swiatowej Slowacy uderzyli na Polske razem z Niemcami?!Wiem ze to historia ale daje do myslenia,co nam Slowacy oferowali w ciagu tych lat?
logic20.02.2021, 18:37
Ale ze Słowacji to tylko śmigłowcem bo granice podobno już zamykają.
Mariusz20.02.2021, 17:53
Rozumiem, że to jakiś ponury żart. Jak można leczyć obywateli innego Państwa a swoich kopać w przysłowiowe 4 litery. Rządzą nami idioci. Na wiosnę jak w Polsce pojawił się COVID to nasi sąsiedzi zamknęli granicę nie przepuszczając nawet ludzi, którzy wracali do pracy czy do niej jechali.


Mój niepełnosprawny brat nie może jeździć na badania do szpitala bo COVID i matka musi z nim jeździć prywatnie po specjalistach a my sobie innych będziemy leczyć.

Ciekawe w jaki sposób pokrywać będą to Słowacy? Czy pójdą na to świadczenia z NFZ? do którego o dziwio Słowak się nie dokłada. Minister zdrowia pieje w mediach, że idzie 3 fala. To my zamiast się przygotowywać na to. Oferujemy pomoc innym.

Co w momencie kiedy zajętę będą w Nowym targu wszystkie łóżka covidowe i np. połowa z nich będzie leczyła Słowaków. Czy np. mieszkaniec naszego powiatu znajdzie miejsce na słowackiej izbie?

Przecież to śmieszne.
cykor20.02.2021, 17:26
No, ale kaszankę musicie wycofać (skreślić) jako danie obiadowe bo ja za granicą w szpitalu jadłem lody na deser.
Mieszkanka20.02.2021, 17:18
To są jajq do nas nie ma terminów do lekarzy ale są pieniądze żeby leczyć Słowaków!?!?
Taa20.02.2021, 17:14
Tak pewnie i jeszcze leczymy ich za nasze pieniądze! przecież Polska to bogaty kraj. Ratujmy cała Europę !
Janusz Widelec20.02.2021, 17:14
Czy tu się komuś głową z d...a nie pomyliła? Zdecydujcie się! Minister Zdrowia i Dobrego Humoru, mówi że jest trzecia fala i chce robić kolejne zamknięcie kraju bo coraz mniej łóżek a tu spoko luz, mamy tak fajnie że przyjmiemy z zagranicy? Nie mam nic przeciwko pomocy sąsiadom, ale bez jaj. Panie Wierzba, proszę pogadać z kolegami z PiSu i ustalić jedną wersję dobrze!
Ps. A jak już taki Pan Wierzba dobry, to może zapłaci Pan te magiczne dodatki lekarzom i pielęgniarka za pracę przy kowidzie, co? Bo Mateusz obiecał a jak na razie zwykli pracownicy nie dostali nic.
Powiedzcie prawde20.02.2021, 17:09
Szpital w Nt nie przyjmuje chorych ludzi, umierają w domach, co wy opowiadacie, jesteście odpowiedzialni za wiele śmierci. Powiedzcie prawdę, a nie okłamuje ludzi.
V20.02.2021, 17:04
Dlaczego nie na NARODOWYM przecież stoi pusty
totalne dziadostwo20.02.2021, 16:56
a MY nowotarżanie NIE?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl