16.03.2021, 09:24 | czytano: 2805

Uzdrowiska bez wsparcia

Fot. Piotr Kuczaj
Burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder zwrócił się do parlamentarzystów z prośbą o zwrócenie uwagi na problem pominięcia gmin uzdrowiskowych w Krajowym Planie Odbudowy.
- Po przeanalizowaniu KPO próżno szukać wsparcia dla gmin i obszarów uzdrowiskowych, ponieważ w projekcie takiego wsparcia nie przewidziano. Niepokoi fakt, że problemy tej kategorii gmin i możliwe wsparcie zapowiedziane przez resort rozwoju zostały w KPO zupełnie pominięte - podkreśla włodarz uzdrowiska.
Ministerstwo Rozwoju przygotowało „Program Polskie Uzdrowiska” jednak w KPO brak jest konkretnych zapisów pozwalających na wsparcie działań gmin uzdrowiskowych. W diagnozie projektu Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności uzdrowiska zostały wskazane jako obszary wymagające szczególnej uwagi i interwencji.

- Należy zwrócić uwagę, że uzdrowiska to przede wszystkim zakłady lecznictwa uzdrowiskowego, a także hotele, pensjonaty, gastronomia i liczne atrakcje turystyczne, które w okresie pandemii przestały funkcjonować. Uzdrowiska to obszary, które nie mogą funkcjonować bez infrastruktury uzdrowiskowo-turystycznej. Infrastruktury, powstającej z inicjatywy samorządów lokalnych, właśnie przy wsparciu środków zewnętrznych. Gminy uzdrowiskowe i podmioty gospodarcze działające w uzdrowiskach muszą mieć możliwość pozyskania środków na nowe inwestycje wzbogacające ten produkt - zauważa.

Jego zdaniem, w projekcie KPO zabrakło odpowiednich zapisów umożliwiających jednostkom samorządu terytorialnego (w szczególności gminom uzdrowiskowym) skorzystanie z tych środków. Brak wsparcia w KPO jeszcze bardziej pogorszy i tak już bardzo złą sytuację tych gmin i doprowadzi do regresu poziomu życia społecznego-gospodarczego w tych gminach i zubożenia lokalnych społeczności - podkreśla burmistrz Rabki-Zdroju.

Źródło: UM Rabka-Zdrój, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
AD202116.03.2021, 22:21
Szkoda, że Burmistrz nie wspomniał, że nie jest to jego stanowisko, tylko wszystkich Gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gmin Uzdrowiskowych - nawet treści pisma nie zmnienił, więc wypadałoby podac autora a nie udawać, że treść sporządziło się samodzielnie. Swoją drogą w KPO ponad 900 mln euro przeznaczono na poprawę infrastruktury podmiotów leczniczych, czyli sanatoriów i szpitali działających na terenie gmin uzdrowiskowych. Gminy poza tą pulą mogą starać się o duże dofinansowanie projektów z zakresu ochrony środowiska, zielonej energii, innowacyjności i cyfryzacji. Jest jeden warunek - Gmina jako beneficjent musi wiedzieć czego chce, a z decyzjami u Burmistrza kiepsko, oj kiepsko....

https://...
piotrek16.03.2021, 16:44
jakiego mamy mądrego włodarza , co to jest w stanie wszystko ogarnąć - niech nam zazdroszczą sąsiednie gminy ...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl