19.03.2021, 10:23 | czytano: 2912

Posłanka Jagna Marczułajtis zapowiada zmiany w zakresie świadczeń pielęgnacyjnych

mat. prasowy
- Przekonałam się na własnej skórze, jak trudno jest walczyć z przeciwnościami losu każdego dnia. Problemy opiekunów osób z niepełnosprawnościami są dla mnie bliskie, dlatego po wielu rozmowach z innymi opiekunami postanowiłam wprowadzić w Sejmie długo wyczekiwane zmiany ustawowe - zapowiedziała podczas konferencja prasowej w Sejmie Jagna Marczułajtis-Walczak.
W konferencji wzięła udział także posłanka Marzena Okła-Drewnowicz, a całe spotkanie dotyczyło realizacji wyroków TK w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekunów osób niepełnosprawnych.
- Z tematem wychowywania niepełnosprawnego dziecka nieustannie zapoznaje się od 5 lat. Przekonałam się na własnej skórze, jak trudno jest walczyć z przeciwnościami losu każdego dnia. Problemy opiekunów osób z niepełnosprawnościami są dla mnie bliskie, dlatego po wielu rozmowach z innymi opiekunami postanowiłam wprowadzić w Sejmie długo wyczekiwane zmiany ustawowe - powiedziała posłanka z Podhala.

Jak podkreślano "spraw i potrzeb środowiska osób z niepełnosprawnościami jest bardzo wiele i wszystkie są bardzo istotne, ale najbardziej pilna jest realizacja wyroków Trybunału Konstytucyjnego:
- K 38/13 prowadzący do przywrócenia równego traktowania opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnościami,
- SK 2/17 uprawniający do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego osób na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy.”Projektowane zmiany:
W celu realizacji wyroku TK K 38/13 proponuje się wprowadzenie w ustawie o świadczeniach rodzinnych rozwiązania stanowiącego, że wszystkim osobom, które nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, przysługiwać będzie jedno świadczenie opiekuńcze tj. świadczenie pielęgnacyjne.
Zgodnie z wyrokiem TK SK 2/17 proponuje się przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego osobom, które pobierają:
- emeryturę,
- rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
- rentę rodzinną z tytułu śmierci małżonka,
- rentę socjalną,
- nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
- zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne.

Osobom tym, świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwać w pełnej kwocie, o ile zawieszą pobieranie środków z innych tytułów na czas pobierania świadczenia pielęgnacyjnego.
Wprowadza się również definicję opiekuna faktycznego tak, aby obejmowała nie tylko przyszłych rodziców adopcyjnych, ale również rodzinę – krewnych i powinowatych do 2 stopnia pozostających we wspólnym gospodarstwie - czyli osoby rzeczywiście zajmujące się niepełnosprawnym i nie ograniczała możliwości korzystania ze świadczenia wyłącznie w stosunku do osób opiekujących się małoletnimi.

opr.s/
komentarze
mydlenieoczu19.03.2021, 17:56
@Jasiek;trochę się zagalopowałeś,odsapnij i nie pieprz głupot,znasz doktrynę Neumanna,słyszałeś o ,,kaście sędziowskiej", ,,to z pewnością byli nasi sędziowie" a czy po upadku komuny w Polsce była weryfikacja sędziów tak jak to zrobili Czesi,kto ma pieniądze tego jest prawda???
stasiek19.03.2021, 17:55
Ta cała Marczulajtis to tak dba o niepełnosprawnych jak posłanka Szlezwig-Holsztajn. Wystarczy obejrzeć wywiady u Mazurka z RMF - ani jednej interpelacji dot. niepełnosprawnych, nie ma pojęcia co to PEFRON itd. Wszyscy walczą o pokój aż się leje krew ;) ;)
Jasiek19.03.2021, 15:48
Do mydlenieoczu
PIS ma władzę, sądy, policję i jak dotąd nikogo nie wsadził do więzienia za złodziejstwo, oszustwa, itd. z PO-PS, a "państwo w ruinie" to dopiero będzie jak PIS straci władzę. To jest rzeczywiście "mydlenieoczu"
mądry i skromny19.03.2021, 12:58
Mylisz się baciok- w tym jest bardzo dużo logiki bo kampania wyborcza nigdy się nie kończy. A tak z ciekawości- Ty byś chciał Olimpiady w Zakopanem?
przydaloby sie..19.03.2021, 12:38
przydaloby sie jeszcze, zeby mozna sie bylo doprosic o jakies swiadczenie na niepelnosprawnego rodzica, kiedy opiekuje sie nim dziecko, a nie wspolmalzonek..
mydlenieoczu19.03.2021, 12:26
ta pani miała już swoje 3 minuty i wiemy jak wyszło,byłoby dobrze ,żeby zniknęła ze sceny politycznej bo za rządów partii oszustów ,krętaczy ,łapówkarzy itp podjęła się wspólnie z ,,sroką" organizacji Olimpiady na Podhalu,tak skutecznie POdziałali,że do dzisiaj nie można doliczyć się 20 baniek a Olimpiady jak nie było tak i nie ma?
88819.03.2021, 11:51
Zamiany tej Pani to aborcja i eutanazja....I oto chyba protestowała nie tak dawno....Idź kobieto /.../
tadek19.03.2021, 11:35
Pani posłanka zaczyna dbać o niepełnosprawnych po tym jak sama doświadczyła co to jest osoba niepełnosprawna ,ile wymaga poświęcenia i pieniędzy taka osoba, wcześniej jak była posłanką to jej nawet powieka nie drgnęła żeby pomóc niepełnosprawnym, dobrze że zaczynają coś robić w tym temacie.
baciok@19.03.2021, 11:24
Pani Posłanko
Niech Pani nie robi dymu i pijaru bo logiki w tym nie ma .
Nie chcę sie znęcać ale przypominam Olimpiada Kraków Zakopane
Robert19.03.2021, 11:08
To żart? Ja PO rządziła 8 lat to mogła zmieniać prawo a nie teraz.
Opiekunka mamy od 4 lat bez żadnego wsparvia19.03.2021, 10:47
W państwie Polskim, którym rządzi partia o paradoksalnie brzmiącej nazwie PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ dzieją się okropne niedociągnięcia i lekceważenie. Dowodem na to jest wspomniany wyrok TK sprzed tyłu lat, nie ogłoszony w Dzienniku Ustaw, którego skutkiem jest niezgodne z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa traktowanie opiekunów swoich rodziców czy współmałżonków. W efekcie OPS-y odmawiają świadczeń na rzecz tych osób, SKO w Nowym Sączu bagatelizuje obowiązujący termin wydania opinii (ustawowe 30 dni) i jako jedne z zaledwie 3 w całej Polsce ( po Gdańsku i Wrocławiu) nie przyznaje prawa do świadczenia.
W Internecie jest wiele wyroków sądowych, gdzie takie świadczenia przyznawane są nawet wnuczce, czy osobie, która dotychczas korzystała z zasiłku opiekuńczego. Niestety na Podhalu pracownicy OPS z góry zakładają, że się nie należy i zniechęcają do składania wniosków.
Z kolei w oknach witrynowych sklepów medycznych ( np. w Zakopanem w AKSON) wiszą ogłoszenia o pomocy prawnej w uzyskaniu takiego świadczenia. Niestety, wstrzymywanie decyzji przez SKO w Nowym Sączu wydłuża termin możliwości ubiegania się w sądzie.
Prawo i Sprawiedliwość przestały mieć swoje znaczenie. Trzeba by kolokwialnie je przekształcić na Dyletanctwo i Cwaniactwo.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl