20.03.2021, 19:48 | czytano: 5699

Architekci i inwestorzy wyróżnieni

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Wręczono statuetki w konkursie o nagrodę im. Stanisława Witkiewicza za najlepsze, współczesne realizacje architektoniczne, sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski w 2020 roku. Wśród nagrodzonych są przedstawiciele naszego regionu.
Zarząd Województw Małopolskiego nagrodził dziewięć obiektów, co przekłada się na 18 statuetek. Ponadto przyznane zostało jedno wyróżnienie specjalne.
W kategorii Architektura użyteczności publicznej wyróżnienie specjalne otrzymała Willa Elżbiecina w Zakopanem (autorzy: Rafał Rafacz, Anna Rafacz, Konrad Rafacz, Andrzej Skubisz - Biuro architektoniczne AMAR arch. Rafał Rafacz) za czułość dla witkiewiczowskich tradycji Zakopanego.

W kategorii Architektura mieszkaniowa I miejsce zdobył Domek w Dursztynie (Autor: Gaja Bieniasz, Javier Presencio Fernandez). Dom „Okno na Tatry” – nagroda za pełne poszanowania wpisanie się budynku w otoczenie. Skromna symetryczna bryła i naturalne materiały nawiązują do regionalnych tradycji. Minimalnie ingerując w teren dom manifestuje dążenie do harmonii ze środowiskiem - czytamy w uzasadnieniu.

- Małopolska to region, który rozwija się dynamicznie na wielu płaszczyznach, i w którym dochodzi do twórczego spotkania tradycji z nowoczesnością. Intencją samorządu Województwa Małopolskiego jest zapewnienie w tym zakresie zrównoważonego rozwoju. Troska ta przejawia się nie tylko poprzez realizację strategicznych inwestycji, ale też poprzez szacunek dla naszego dziedzictwa kulturowego, zarówno w materialnym i niematerialnym wymiarze. Serdecznie gratuluję laureatom 10. jubileuszowej edycji konkursu – to właśnie Państwa działania są przejawem świadomej odpowiedzialności za krajobraz kulturowy Małopolski oraz dowodem ogromnego talentu i umiejętności. Jestem przekonana, że nagrodzone realizacje architektoniczne staną się wzorem i źródłem inspiracji dla powstającej w Małopolsce architektury, która uatrakcyjni przestrzeń publiczną regionu, stając się jego wizytówką - powiedziała podczas wręczenia nagród Iwona Gibas z zarządu województwa.

oprac. r/ UMWM
Może Cię zainteresować
komentarze
kicia kocia i pacek22.03.2021, 19:35
Artykuł warto wzbogacić zdjęciami nagrodzonych obiektów
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl