21.03.2021, 11:21 | czytano: 4051

Przedsiębiorcy i mieszkańcy informowani są o terminach wymiany pieców

arch. Podhale24
NOWY TARG. - Wystosowałem do przedsiębiorców z terenu Miasta pismo dotyczące założeń uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego, z wyszczególnionymi terminami wymiany kotłów oraz informacjami dotyczącymi możliwości skorzystania z dostępnych na rynku programów dofinansowań do "EkoInwestycji" - relacjonuje burmistrz Grzegorz Watycha.
W piśmie podano dane kontaktowe do Zespołu ekodoradców dla biznesu z Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości.
- Przedmiotowe pismo dostarczone zostało podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą na terenie Nowego Targu wraz zawiadomieniem dotyczącym płatności za odpady - precyzuje burmistrz.Jak dodaje - wraz z decyzjami ustalającymi wysokość podatku od nieruchomości także mieszkańcy Nowego Targu otrzymują pismo informujące o założeniach uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego oraz "możliwości skorzystania z dostępnych na rynku programów dofinansowań do wymiany starych kotłów centralnego ogrzewania, a także innych form wsparcia finansowego na inwestycje mające na celu ochronę powietrza".

Kolejne umowy

W ramach prowadzonych przez samorząd programów dotacyjnych podpisanych zostało w ciągu ostatnich tygodni 14 umów z mieszańcami na dofinansowanie wymian starych kotów centralnego ogrzewania tzw. "kopciuchów" na nowe kotły na gaz z sieci.

- W bieżącym roku w ramach budżetowego programu dofinansowań podpisałem łącznie 24 umowy z mieszkańcami na łączną kwotę 120 tys. zł. W budżecie zaplanowano kwotę 500 tys. na 100 inwestycji. Zachęcam mieszkańców do korzystania z prowadzonych programów dotacyjnych na wymianę starych kopciuchów na nowe kotły gazowe lub przyłącz do sieci ciepłowniczej. To dofinansowanie można łączyć z programem "Czyste powietrze", czy odpisać od podatku - przypomina Grzegorz Watycha.

ELENA i kamera termowizyzjna
Na podstawie umowy zawartej z firmą DOEKO GROUP Sp. z o.o., przy współpracy z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej Małopolskim Instytutem Samorządu Terytorialnego i Administracji złożony został wniosek pre-aplikacyjny do Europejskiego Banku Inwestycyjnego w ramach programu ELENA "Partnerski projekt walki z niską emisją w województwie małopolskim". ELENA - to instrument wspierający przygotowanie inwestycji obejmujących efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii. Realizowane projekty mają przyspieszyć mobilizację funduszy na duże inwestycje na poziomie lokalnym. Ze środków uzyskanych w ramach programu można finansować prace niezbędne do przygotowania tego typu inwestycji.

- W ramach programu "LIFE" Miasto Nowy Targ wypożyczył z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego kamerę termowizyjną, celem dokonywania ogólnych, darmowych analiz budynków zlokalizowanych na terenie miasta. Ekodoradca wraz z pracownikiem Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska wykonali 10 inspekcji termowizyjnych budynków. Podczas prowadzonych inspekcji mieszkańcy uzyskali informacje dotyczące strat ciepła w budynkach i możliwościach ich zapobiegania - podsumowuje burmistrz.

s/
zobacz także
komentarze
Mieszkaniec23.03.2021, 04:34
Zapraszam do Maruszyny na os. Bukowa. Jak dziala ustawa antysmogowa , w gminie Szaflary.
eko22.03.2021, 17:50
covid przyśpiesza i coraz więcej ofiar , rynek pracy z każdym dniem
uboższy a grupa geniuszy styropianowych będzie zwalczać węglowe kotłownie . Parę lat temu UM zlikwidował i zastąpił kotłownie gazową
w SP1 kotłownią na miał , ponieważ było za drogo.
nie bedzie ok21.03.2021, 23:58
polska to kraj samo wystarczalny tak politycy gadają i w sumie też tak myślę jedynie ropa...bo ponad 70% towaru idzie za granice i prawie za darmo.... dużo porównań...kilo szprota czy śledzia czy dorsza kupują za max w skupi złoty cud jak złoty pięćdziesiat a jak w sklepie to po 20 zl albo lepiej kto zarabia ten co złowił i narzeka czy pośrednicy?
nowotarzanka21.03.2021, 17:02
Jak mozna z najnizszej emerytury wymienic piec skoro brak na wizyte u specjalisty prosze odpowiedz Panie Burmistrzu czekam
ceper21.03.2021, 16:39
Kiedy sieć nitki ciepłowniczej lub gazowej będzie rozbudowana za Długą Polanę
fred21.03.2021, 14:02
Do Magdy;A wiesz jak ten program działa czyste powietrze?
Papiery i papiery duzo obiecują a potem masza załatwienia ,
jak załoze nowy piec to potem nic nie dają, i masz fajny piec w domu ale Cię nie stac na palenie w nim .
gretaratujsmokmniedusi21.03.2021, 13:23
A czy są już piece z podpięciem przez bluetooth lub WiFi? Mieszkam na os. Oleksówki, a linia gazu kończy się w okolicach przedszkola na Kowańcu.
Magda21.03.2021, 13:00
fred - jak to nikogo? ludzie wymeniaja piece na potege,bo czysciej i wygodniej:) kto biedny to dostaje z programu czyste powietrze 90% dofinansowania,proste
tylko referendum21.03.2021, 12:52
Chłopie jest koniec marca a decyzji z naliczeniem podatku od nieruchomości jeszcze nie dostaliśmy. Śpicie w tym urzędzie? Takiego dziadostwa to nigdy w tym mieście nie było.
fred21.03.2021, 11:36
A kogo stać na wymianę pieców ?NIKOGO.
Może sprawdziajcie składy z opałem jaki wegiel jest sprowadzany do Polski,
Polski wegiel najlepszej jakości ale zakaz wydobycia, bo ktoś hce Polskie kopalnie wykupic za grosze.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl