21.03.2021, 15:17 | czytano: 5354

Wielkopostne zasłony w Orawce (zdjęcia)

zdj. Szymon Pyzowski
ORAWKA. Tradycyjnie, od wigilii Czarnej Niedzieli, czyli piątej niedzieli Wielkiego Postu - do Wielkiej Środy w kościele pw. św. Jana Chrzciciela oglądać można unikatowe kurtyny wielkopostne. Najstarsza z nich pochodzi z XVII wieku.
Zasłony służą przysłanianiu ołtarzy. Kościół w Orawce posiada cztery kurtyny wielkopostne - zabytkowe tkaniny lniane malowane temperą. Te płótna to: "Pieta pod krzyżem", "Biczowanie Chrystusa", "Pokutująca Maria Magdalena" oraz "Matka Boża Siedmiobolesna". Najstarsza, pochodzi z 1676 r., trzy pozostałe są z początku XIX wieku.
Pod koniec lutego ukazała się książka o zasłonach wielkopostnych w kościele w Orawce. Składa się z czterech części. W opisie czytamy: "W pierwszej części, Na pograniczu kultur i wyzwań. Fenomen kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w Orawce prof. Ewa Kocój przedstawiła temat świątyni w przestrzeni kulturowej, na przykładzie wymienionego kościoła. W drugiej Zasłony w liturgii kościelnej – źródła i funkcje zwyczaju badaczka umieściła tkaninę obrzędową na tle sztuki sakralnej w kościele wschodnim i zachodnim. Trzecia część Kurtyny w tradycji kościoła katolickiego dotyczy już tylko opon wielkopostnych, ze szczególnym uwzględnieniem 17 zachowanych i znanych obecnie tkanin tego typu, znajdujących się w Polsce. Jej autorką jest Lucyna Borczuch, która od lat prowadzi kwerendę w tej sprawie. Czwartą część Zasłony wielkopostne w kościele św. Jana Chrzciciela w Orawce – opis, ikonografia i treści ideowe napisała Maria Borczuch-Białkowska. Z tego rozdziału Czytelnik dowie się na co, tak naprawdę patrzy".

Wydanie książki jest podsumowaniem dotychczasowej kwerendy w sprawie zasłon wielkopostnych w Polsce. Autorzy mają nadzieję, że zachowało się ich więcej i będą wdzięczni za każdą informację. Szczegóły na stronie Kościoła w Orawce.

Kurtyny wielkopostne wystawione będą do 31 marca br. Kościół jest otwierany ok. pół godziny przed nabożeństwami odprawianymi codziennie, ich godziny podane są na stronie parafii w Orawce. Dodatkowo: w soboty od 9.30 do 16.30, a w niedziele od 11.30 do 14.15.

Parafia przypomina przybywającym do kościoła (maksymalnie 25 osób jednocześnie) o maseczkach, dezynfekcji i dystansie.

s/ zdj. Szymon Pyzowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Miescon od 169321.03.2021, 16:15
ZNAKOMITE
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl