24.03.2021, 14:33 | czytano: 1584

Historyczne wydawnictwo w Ochotnicy Dolnej

Gmina Ochotnica Dolna wydała publikację historyczną zatytułowaną „Ocalić od zapomnienia. Groby wojenne w Ochotnicy i Tylmanowej”.
Została ona opracowana przez dr Dawida Golika – pracownika IPN w Krakowie, przy współpracy Krzysztofa Buczka i Wojciecha Muleta. Wydawnictwo koncentruje się wokół grobów wojennych, które znajdują się nie tylko na terenie cmentarzy parafialnych w Ochotnicy i Tylmanowej, ale także są rozsiane w górach i na polanach.
Groby wojenne zostały podzielone przez autorów na kilka rodzajów: groby żołnierzy oraz ofiar działań frontowych i innych wypadków wojennych, groby partyzantów i osób związanych z konspiracją niepodległościową, groby ofiar pacyfikacji i akcji represyjnych okupanta niemieckiego i groby osób zlikwidowanych przez podziemie pod zarzutem współpracy z Niemcami, komunistami lub w innych okolicznościach.

Recenzentem publikacji jest dr Piotr Sadowski.

Do publikacji została dołączona, specjalnie opracowana przez Krzysztofa Buczka, mapa gminy Ochotnica Dolna, z lokalizacją cmentarzy parafialnych oraz umiejscowieniem grobów osób, które zginęły podczas wojny i są pochowane w Ochotnicy lub Tylmanowej.

Na końcu publikacji znajduje się galeria współczesnych zdjęć grobów związanych z wojną i okupacją, zlokalizowanych na terenie Gminy Ochotnica Dolna. Autorką fotografii jest Lucyna Kozub.

Źródło: UG Ochotnica Dolna, oprac. r/
komentarze
Tafeusz Morawa syn żołnierza AK-WiN25.03.2021, 07:12
Od lewej klęczą Stanisław Wojdyła ps ,,Szum" mylnie opisywany albo jako NN, albo Michał Mnichowski ps Żbik w środku Jan Kuczaj ps Harnaś i z prawej Józef Rapacz ps Szejk. Informacja na podstawie zdjęcia z autografem Jana Kuczaja. Zdjęcie wykonane bezpośrednio po pogrzebie partyzantów kpt. Lamparta w Ochotnicy Dolnej dn 27. 09.1944.Polegli partyzanci Armii Krajowej na Lubaniu zwiezieni zostali przez oddział partyzantów sowieckich ,,Petra".
88824.03.2021, 17:35
Ja wiem gdzie jest grób rozstrzelanych żydow i nikogo to nie interesuje nawet samego społeczeństwa żydowskiego bo pisałem do nich.Widocznie to mało ważni żydzi byli zabici przez byle kogo....
AK -DZIEJ24.03.2021, 16:45
Na stronie tytułowej jest zdjęcie wykonane z aparatu fotograficznego "RETINA" własność Jana Kuczaja, Zdjęcie wykonywał Stanisław Wojdyła ps. "Szum" z Raby Wyżnej.
Na zdjęciu cmentarz w Ochotnicy Dolnej, podwójny grób partyzantów zastrzelonych na Lubaniu: Olka Kszystyniaka ps. "Szarotka", Ignacego Gorczewskiego ps. "Brzoza". Klęczą od lewej: NN, Jan Kuczaj ps. "Harnaś", Józef Rapacz ps. "Szeik" obaj z Raby Wyżnej
Zobacz pełną wersję podhale24.pl