04.04.2021, 14:20 | czytano: 11132

Osiedle bez miejsc parkingowych. Burmistrz zapowiada zajęcie się tematem

zdj. Szymon Pyzowski
NOWY TARG. Mieszkańcy Polany Szaflarskiej zwrócili się do władz Miasta z pytaniami w sprawie braku ogólnodostępnych miejsc postojowych na ich osiedlu. Osobną interpelację złożyła Ewa Pawlikowska, która informuje o sprzedaży niektórym mieszkańcom miejsc parkingowych. Zamontowane słupki uniemożliwiają korzystanie z nich innym.
Radna w swojej interpelacji pisze, że działa w imieniu mieszkańców Polany Szaflarskiej, a sprawa dotyczy szczególnie ogólnodostępnych miejsc przy bloku nr 6.
Jak pisze, "do niedawna dostępne od strony drogi dojazdowej do osiedla - po lewej i prawej stronie sklepu Gamma - miejsca, zostały odsprzedane mieszańcom osiedla. Mieszkańcy ci pozakładali blokady, które z miejsc ogólnodostępnych zrobiły miejsca prywatne. Od zarządcy nieruchomości mieszkańcy usłyszeli, że miejsca dla wszystkich są wyznaczone na parkingu z tyłu budynku, przy obecnym placu budowy oraz przy wjeździe do garażu. Jak się okazuje tymczasowy parking z płyt na potrzeby uzyskania pozwoleń - został rozebrany, a parking który został wyznaczony dla mieszkańców również nie istnieje. W związku z tym miejsc ogólnodostępnych dla mieszkańców jest raptem kilka, czy kilkanaście przy 120 mieszkaniach, sklepie oraz prowadzonych pracach nad trzema kolejnymi blokami. Taka sytuacja będzie prowadzić nieuchronnie do całkowitego braku miejsc i chaosu komunikacyjnego".

Radny pyta czy Miasto ma udział w gruntach, na których leży obecny parking przy drodze dojazdowej do osiedla, czy miejsca postojowe zostały odsprzedane, wydzierżawione, czy też w innej formie zostały im przydzielone, dlaczego te miejsca nie są ogólnodostępne i zostały zablokowane, czy istnieje plan miejsc postojowych ogólnodostępnych dla osiedla, czy deweloperzy wykorzystują obecne miejsca postojowe na uzyskanie pozwoleń na budowę przyszłych budynków.

- Mając na uwadze dobro wszystkich mieszkańców oraz zrównoważony rozwój osiedla, proszę o pochylenie się nad tą sprawą - apeluje radna, dodając, że "wspólnota mieszkańców nie została poinformowana o sprzedaży miejsc postojowych".

W udzielonej już odpowiedzi, burmistrz przypomina, że odpowiedzialność za stworzenie odpowiedniej liczby miejsc parkingowych dla mieszkańców spoczywa na deweloperze, który prowadzi daną inwestycję budowlaną. Przywołuje zapis rozporządzenie Ministra Infrastruktury że "zagospodarowując działkę budowlaną należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, stanowiska postojowe samochodów użytkowników stałych i przebywających czasowo, w tym również stanowiska postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne".

Przepisy te nie regulują kwestii liczby miejsc parkingowych. Ich wskaźnik określają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. By otrzymać pozwolenie na budowę, deweloper musi uwzględnić w projekcie budowlanym liczbę oraz lokalizację miejsc parkingowych zgodnie z wytycznymi.
"Miasto jako właściciel działki stanowiącej obszar pasa drogowego ulicy dojazdowej do osiedla Polana Szaflarska, oddało jej fragment na wysokości budynku nr 6 w dzierżawę na rzecz dewelopera. Miało to umożliwić w połączeniu z nieruchomością będącą własnością inwestora - powstanie jak największej liczby miejsc parkingowych. Aby wyjaśnić sytuację z blokowaniem i domniemanym odsprzedaniem miejsc leżących częściowo na działce miejskiej, zebrania dowodów oraz podjęcia dalszych kroków - planuję w najbliższym czasie zorganizować spotkań z mieszkańcami, którzy wystosowali do Urzędu Miasta zapytania w przedmiotowej sprawie" - zapowiada Grzegorz Watycha.

Co do kolejnych pytań radnej Pawlikowskiej, to: "Urząd Miasta nie dysponuje planem zagospodarowania miejsc ogólnodostępnych dla osiedla, ale zgodnie z zapisami mpzp dla Równi Szaflarskiej - obszar ten znajduje się w terenie o przeznaczeniu dla zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, dla którego określono wymogi w zakresie minimalnej ilości miejsc parkingowych w stosunku do liczby planowanych mieszań. A spełnienie tych wymagań jest niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę.

Wspomniany plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje w rejonie Polany Szaflarskiej obszarów o przeznaczeniu podstawowych jako "parkingi". - W obrębie pasów drogowych istnieją już wydzielone miejsca, a Miasto w tej chwili nie dysponuje w tamtym obszarze działkami, które mogłyby zostać przeznaczone pod dodatkowe parkingi - dodaje burmistrz i wskazuje starostę, jako organ "analizujący dokumentację projektową i wydający pozwolenia na budowę" - na właściwą osobę do udzielenia odpowiedzi na pozostałe pytania.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Ana Li tyk08.04.2021, 12:22
Widocznie nie zagospodarowano jej stosownie do zapisu""zagospodarowując działkę budowlaną należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy". Proste
dzejpej07.04.2021, 22:01
Co burmistrz ma do prywatnie wybudowanego osiedla? Miejsce parkingowe to nie prawo otrzymywane w momencie kupna samochodu...
to oznaka dobrobytu06.04.2021, 19:17
30 lat temu mój sąsiad nie dowierzał mi, że w zachodniej Europie więcej trzeba zapłacić za miejsce postojowe niż za samochód. Jak widać po 30 latach w Polsce nadal są tacy, którzy w to nie wierzą i myślą, że jak kupili mieszkanie to parking im się należy.
ceper06.04.2021, 17:55
Jeszcze drogę będą mieli "pod nosem".
Wina planistów miejskich06.04.2021, 17:18
To kryminał od wielu lat wiadomo że parkingów za mało jak na te czasy.
Która rodzina ma dzisiaj średnio o.7 auta ? Od dawna wiadomo że są sklepy , biura ,przychodnie i inne usługi z swoimi pracownikami i klientami. Gdzie parking dla gości i teściowej ? Urząd wraz swoimi "planistami" się uparł na taką proporcję -mimo iż od wielu lat to Radni podnosili. Straszyli ich pozwami ze strony deweloperów . Wybudowaliście nie Manhattan a Alcatraz i już niedługo tylko uchodźcy tam będą chcieli mieszkać . Jak to osiedle wygląda z lotu ptaka ?
Jak Bangladesz. ! To stare osiedla są bardzie humanitarne .
Podarowaliście teren miejski bezprawnie .Teraz nie ma jak i gdzie zbudować drogi łączącej osiedle z Sikorskiego . A burmistrz się teraz zajmie sprawą .
Może na koszt wszystkich mieszkańców wybudujemy im parkingi ????
To już lepiej przenieście ten z Kościuszki.
Krzysztof06.04.2021, 13:30
Płacą tyle za mieszkania to niech sobie parkingi zrobią lub dokupią. Pani Radna Pawlikowska będzie za nasze im parkingi robić?
Jan06.04.2021, 12:50
Wolny rynek, co kupili to mają. Teraz burmistrz kupi im miejsca z naszych podatków? My ze starego miasta też nie mamy gdzie parkować i jeszcze płacimy za parkomaty. Na polanie Szaflarskiej też proszę zamontować parkomaty na terenach miejskich. Żądam sprawiedliwego traktowania Wszystkich Mieszkańców.
Osiol06.04.2021, 10:03
Przestańcie udawać naiwnych staruszków to kapitalizm masz tyle ie sobie kupiłeś trzeba sobie kupić miejsce parkingowe to lepsza inwestycja niż samochód
jan_hemoroid06.04.2021, 08:45
Gdy stały tam jeszcze tylko 4 bloki to już nie było miejsca. Śmieciarka miala kłopot z przejazdem. Każdemu mieszkańcowi obiecywali widok na tatry a tu blokowisko gorzej niż slamsy. Z 10 lat temu kto zdążył sprzedać i uciec z tamtąd ten wygrał.
wielbiciel ubogiego żartu05.04.2021, 22:34
Najzabawniejsze, a zarazem cyniczne zagranie UM to umiejscowienie Mieszkań + zaraz obok osiedla gdzie ludzie zadłużają się na 30 lat żeby kupić własne M po 7 tysięcy za metr. Tu ostre tyranie na kredyt, tam zasiłek i nowe mieszkanie pod wynajem.
Podtatrzańska05.04.2021, 20:25
Na osiedlu obok, na Podtatrzańskiej, są parkingi osiedlowe i co z tego jak niektórzy cwaniacy zastawiają pachołkami, wiadrami, krzesłami i innymi gadżetami. Wygląda to tragicznie jak śmietnisko, spółdzielnia nic nie robi, nic nie widzi.Czy Pan Burmistrz mógłby zareagować w tej sprawie w Spółdzielni Mieszkaniowej?
Lubelski05.04.2021, 19:55
Morał tej bajki jest taki,że wybudowanie domu to jakieś 2700zł mKw, a mieszkanie w bloku 6500zł mKw.
moim_zdaniem05.04.2021, 19:06
Dramat ta Polana. Mieszkania? Raczej chów klatkowy.
Do ted05.04.2021, 18:57
a jak Pn kupił miejsce parkingowe, które jest w dzierzawie miasta? od miasta czy od dewelopera? Bo cos tutaj nie gra. Ziemia na której są te miejsca jest wlasnoscia miasta
Do mieszkanki05.04.2021, 18:54
Trzeba było wczesniej patrzyć co sie podpisuje. Tuje były i są. chodnika nie bedzie bo bedziemy się od was grodzić. mamy dosć parkowania przez was na naszej posesji. jak Pani ma dziecko to niech pani spaceruje dookoła bo dla dziecka spacer jest potrzebny.
Mieszkanka05.04.2021, 10:26
Do piszacych o tanich mieszkaniach na POlanie szaflarskiej!Mieszkania byly i sa drogie zwlaszcza te z widokiem na Tatry,gdzie widokow juz nie ma.Widoki sa do mieszkania naprzeciwko!To nie jest sprawa tylko bloku nr 6.Aco z pozostalymi blokami 1,2,3,4 ?Auta stoja juz na placu zabaw dla dzeci!Nie ma drugiego wyjazdu z calego osiedla!Budynki wybudowane przez jednego dewelopera odgrodzone sa od drugiego tujami!Fajnie!Tylko gdzie jakies przejscie dla ludzi,chodnik dla matek z wozkami!Cale to osiedla to jakies nieporozumienie!Tylko kasa dla dewelopera a wy sie ludzie martwcie.I jeszcze ktos smie mowic ze pani Radna nie ma co robic ,bo zajmuje sie ta sprawa!Chwala jej za to!Moze ktos wreszcie sie tym zajmie.I nie wszystkich stac na budowanie domku za miastem!Wystarczy zreszta wyjsc z tego grajdola kawalek do Podtatrzanskiej.Odleglosci miedzy blokami,mnostwo drzew,place zabaw dla dzieci..
Gustaf05.04.2021, 09:43
W nawiązaniu do wpisów poniżej. Też chciałbym, żeby radna i mieszkańcy sprecyzowali żądania względem Burmistrza. Czego oczekują? Że teraz miasto, za pieniądze wszystkich mieszkańców, wybuduje dla nich parkingi? Dla mnie jasna sprawa "widziały galy co brały" a jeśli deweloper obiecywał inaczej to do niego niech kierują swoje żale i roszczenia.
Ted05.04.2021, 08:35
Witam osiedle na Polanie Szaflarskiej powstało kilka lat temu tzw. Bryksy już w tedy brakowało miejsc postojowych wszyscy kupujący o tym wiedzieli ale wokół były tereny zielone to jeśli ktoś nie znalazł miejsca to parkował gdzie popadnie jak wybudowano lok Nr 5 w ogóle nie powstało ani jedno miejsce postojowe ogólnodostępne i nikomu to jakoś nie przeszkadzało i nie przeszkadza
dopiero jak został wybudowany blok Nr 6 gzie przy rezerwowaniu była możliwość kupna miejsca postojowego zaczęło to niektórym przeszkadzać bo nie można parkować gdzie popadnie , może jeszcze będziecie podważać to że miejsca podziemne wykupione też powinny być ogólnodostępne bo jakim prawem właściciel może z niego korzystać . Starostwo wydawało pozwolenia a teraz radni i tzw. opiekunowie dostali olśnienia i mają misję do wykonania . Obok osiedla jest parking płatny strzeżony też można zaparkować no ale trzeba płacić czasy gdzie wszystko było za darmo minęły .Na koniec jeśli była by możliwość wykupienia działki pod stworzenie dużego parkingu przez Wspólnoty też wielu by miało dużo do gadania i kręcili by nosami .

pozdrawiam mieszkaniec osiedla
O jaaa05.04.2021, 08:19
Aż mnie śmiech bierze jak widzę te lamenty. Mieszkam w centrum. Obok mnie jest budynek w którym są 4 mieszkania, każde mieszkanie ma około 2/ 3 samochody. Miejsca parkingowe w centrum są płatne, albo zawsze zajęte przez osoby robiące zakupy w centrum. Dlaczego mi nikt nie zagwarantował miejsca parkingowego? Dlaczego nawet jeśli mam bramę to zawsze jest xastawiona przez kogoś? Pozostało mi sprzedać auto i MZK. Polecam wszystkim
Biznesmen05.04.2021, 08:07
Przecież można parkometry powstawiać tak jak w rynku i sprawa rozwiązana a jeszcze miasto zarobi, logiczne i proste roswiazanie
Obserwator05.04.2021, 08:05
Ta Polana Szaflarska to tam są domy z widokiem na Tatry? ciekawe z którego okna na tym blokowisku niczym na Ursynowie czy innych Alternatywach, widać cokolwiek. Jakiś czas temu byłem tam u znajomych(na szczęście pojechałem taxi) ale nawet za darmo nie chciałbym tam mieszkać tym bardziej, że sąsiad zagląda sąsiadowi do okna a Tatry raczej na obrazku. Osiedle klaustrofobiczne w obejściu i koszmarne
Opop05.04.2021, 00:06
Ludzie o czym piszecie jeżeli ktoś tam kupił mieszkanie to chyba wiedział co kupuje a jak nie to widział. Trudno jest przewidzieć ze nie będę miał gdzie stawiać samochodu bo szkoda mi na miejsce parkingowe. Deweloper sprzedawał a ludzie kupowali. Tanie mieszkania to wiążą się z niedogodnościami ze nie mam miejsca parkingowe gdzie wina burmistrza. Ludzie jeżeli radna nie zajmuje się poważnymi problemami typu smog, inwestycje, kanalizacja, infrastruktura to szuka problemów bo nie ma ktoś gdzieś stanąć autem. Złe świadectwo dla radnych którzy się w to angażują. Nikt nie kazał tam kupować mieszkań nie było przymusu. Kupić coś taniej i zostawać auto za damo pod czyimś domem klasyka. Podobnie jest ze stawianiem samochodów w miejscach gdzie nie ma strefy w rynku. Zostawić przed domem i iść na cały dzień bo za darmo. Za wszystko w życiu się płaci i to nie wina burmistrza. Nie wiem po co godzi się na jakieś spotkania niech się zajmie praca dla miasta a nie dla niezadowolonego który chce coś za darmo.
xyz04.04.2021, 23:55
a to mieszkańcy Polany Szaflarska nie orientowali się, że jest mało miejsc parkingowych? to powinien zapewnić deweloper. Jak deweloper zawiedzie i przezorność kupujących, to reszta miasta ma się zrzucić na parking? jak to radna sobie wyobraża? Jak się kupuje mieszkanie na nowym osiedlu to trzeba wiedzieć co będzie z parkingiem. W Krakowie na nowych osiedlach wykupuje się miejsca parkingowe lub garaże u dewelopera, a u nas Burmistrzu zrób coś bo nie myślałem.
mieszkaniec doliny smogu04.04.2021, 23:25
Tylko przypomnę że miasto zatwierdziło na osiedlu 0,7 miejsca parkingowego na mieszkanie, a tymczasem tam na mieszkanie przypadają średnio po dwa auta, więc gratuluje oderwania od rzeczywistości ludziom w UM. Nie wspominając nawet o JEDNYM jedynym wyjeździe z osiedla. To w ogóle jest bezpieczne w razie pożaru lub jakiegoś wypadku? Kto tam dojedzie?
baciok@04.04.2021, 23:13
Przepraszam ale chyba mieszkania w blokach sa prywatne z jakąś ułamkową częścią gruntu.
Chyba jak komus developer sprzedał miejsce parkingowe to po co Radni sie wtrącają w prywatny biznes.
Po co Pan Burmistrz chce organizować spotkanie i ingerowac w prywatne formy kupna i sprzedaży.
Pozwolenie na budowe wydaje mi się że wydaje Starostwo. I tam powinni dopilnować aby było wszystko zgodne z przepisami.
Kasia04.04.2021, 22:52
Ten deweloper to jeden wielki przekret a osiedle stalo sie gettem. Miasto nie dba o ludzi tam mieszkajacych. Jak mozna sprzedac miejsca postojowe ktore powinny byc ogolnodostepne? Kto wydaje zezwolenia na taka chaotyczna i zwarta zabudowe?
Miro04.04.2021, 19:31
A ja myślałem że to zdjecia słupka z osiedla BÓR Trzeba być członkiem zarządu wspólnoty i można słupek wstawić.
się wydaje04.04.2021, 19:18
burmistrz pisze, że mieszkańcy juz wystosowali zapytania w tej sprawie, a lepiej niech napisze czy na te zapytania udzielił odpowiedzi. Skoro ten problem mieszkańcy przekazali radnej to chyba odpowiedzi nie uzyskali.
...04.04.2021, 18:38
A przecież UM Na etapie projektowym o wszystkim wie, tylko chowa głowę w piasek. Tak było z blokiem 1a na Borze.
Nowotarżanin z wyboru04.04.2021, 18:30
@Góral
Niektórzy maja kupione mieszkania i np. kupione miejsca postojowe na parkingach podziemnych ale życie im uprzykrzają rozrzucone wszędzie byle jak i byle gdzie auta osób bez wykupionych miejsc. Zatem sytuacja dotyczy wszystkich. Bardzo dobra interpelacja Pani Radnej.
Sus04.04.2021, 18:26
Stawiają słupki bo kupili sobie miejsce .
lb04.04.2021, 18:10
teraz powinno sie odezwac prawo wolnego rynku, mieszkania bez widokow, bez parkingow, poupychane ze sąsiadom do pokojow sie zaglada z kuchni. ceny powinny poleciec tam na pysk, a chetnych na nowe mieszkania powinno zaczac brakowac. no tylko u nas zawsze jest przepasc miedzy tym co byc powinno a tym co jest czy bedzie...
Lubelski04.04.2021, 18:09
Hulajnogami jezdzijcie, mniej miejsca zabierajom eko++++++
xxx04.04.2021, 17:21
wincyj betonu wincyj mieszkań jeszcze mniej miejsc parkingowych... nawalą mieszkań przykłądowo 150 a miejsc parkingowych 30 bo po co więcej... debilizm w czystym przypadku....
tutejszy04.04.2021, 17:16
W bliku 6 mieszkania były drogie jak nie wiem, bo z widokiem na Tatry! Teraz okazuje się, że drogie i do niczego, bez zabezpieczonego parkingu, a i widok na Tatry zniknie po wybudowaniu kolejnego bloku.
Deweloper ładnie wszystkich klientów (teraz już byłych) wystawił.
swój04.04.2021, 17:11
Burmistrz "planuję w najbliższym czasie zonanizowanie spotkań z mieszkańcami"
To co ma być na tych spotkaniach robione? Czy spotkanie będzie online?

;)
Góral04.04.2021, 17:03
Kupili mieszkania to niech se kupią także gdzieś miejsce pod parkingi
Opop04.04.2021, 16:51
Inwestycja prywatna to jaka tu wina burmistrza. Radna może zjełaby się robotą. Ostatnimi czasami przesadza może na burmistrza by chciała rozwinąć się politycznie. Ludzie kupują tanie mieszkania i chcą mieć miejsca parkingowe za darmo żenujące jest to ze ktoś oczekuje od miasta ze niby co ma tym ludziom parking wybudować. Jak u wina burmistrza.
obserwator04.04.2021, 16:50
I tak już korzystają z parkingów należących do własności spółdzielni mieszkaniowej. A mieszkańcy spółdzielni są oburzeni bo bezprawnie korzystają z tych parkingów.
Gustaf04.04.2021, 16:45
Osoby odpowiedzialne za plany zagospodarowania powinny przewidzieć taką sytuację, wiadomo że deweloper będzie chciał zarobić i sprzedać miejsca postojowe a jeśli jest współczynnik mniejszy od 1 na mieszkanie to robi się problem. Problem dla okolicznych mieszkańców bo to im będą zastawiane dotychczasowe miejsca. Sytuacja w której nowopowstajaca duża inwestycja korzysta z miejsc publicznych już dostępnych (przy chodniku )powinna być niedopuszczalna przez mpzt, minimum 1 miejsce parkingowe na lokal i to w garażach budynku lub do przygotowania na terenie osiedla a nie drogi publicznej .
takitam.04.04.2021, 16:41
"mieszkania z widokiem na tatry" - pitu, pitu, baju, baju... jeden wielki kolchoz z tego wyszedl.
Michał04.04.2021, 16:18
Burmistrz powinien się zainteresować tą sprawa na poważnie nie tylko w obietnicach. Czekamy na informacje co zostało zrobione w tym temacie.
Takie tam04.04.2021, 16:07
Grzegorz Watycha planuje "zonanizowanie spotkań"... To ja podziękuję jednak... :-)
avivat04.04.2021, 15:37
A pewnie! Niech deweloperzy się bogacą budując jeden blok na drugim bez jakiejkolwiek infrastruktury!
Mieszkaniec.04.04.2021, 15:25
Dokładnie tak będzie. Teraz jest fajnie, później będą lamenty. Działajmy póki czas.
com04.04.2021, 15:23
@Asd

Armageddon to już teraz tam jest... byłem parę razy coś tam na szybko załatwić i nie zazdroszczę mieszkającym :D A miały to być takie nowoczesne osiedla...
Asd04.04.2021, 14:26
Będzie armagedon z parkowaniem jak powstaną kolejne bloki .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl