07.04.2021, 16:58 | czytano: 6983

Jednoczą siły przeciw obostrzeniom i zamykaniu firm. Posłanka: "Wprowadzić w Polsce stan wyjątkowy"

Fot. Marcin Szkodziński
ZAKOPANE. Wolni Przedsiębiorcy, poseł Jagna Marczułajtis-Walczak i Artur „Baca” Bacowski zorganizowali wspólną konferencję prasową. - Wprowadzić stan wyjątkowy, aby Polacy mogli otrzymać rekompensaty. Co to jest dzisiaj zwolnienie z ZUS, czy marne postojowe, które rząd oferuje przedsiębiorcom. To jest żadna pomoc i nie pomaga im to przetrwać – mówiła posłanka.
Podczas konferencji prasowej przedstawiciele Wolnych Przedsiębiorców opowiedzieli, w jakiej sytuacji znalazły się firmy oraz ich pracownicy, którzy nie zostali objęci pomocą z rządowych tarcz. Przedstawiali także, że otwarta turystyka nie wpłynęła na radykalny wzrost liczby chorych.
- W Zakopanem i powiecie tatrzańskim nie ma dużego przyrostu zachorowań. Jest na takim samym poziomie jak przez cały rok, mimo że pod koniec ferii była nawałnica turystów. Nie doprowadziło to do sytuacji, w której większość zakopiańczyków zachorowała i umieralność się zwiększyła – zaznacza Gerard Wolski, który za wzrost zachorowań obwinia politykę rządzących względem osób przyjeżdżających z zagranicy. - W momencie, gdy ukazał się wirus w mutacji brytyjskiej, to wpuszczono do naszego kraju rodaków pozostawionych bez opieki medycznej, bez weryfikacji i przygotowania miejsc, gdzie mogli by odbyć kwarantannę. Nie przebadano ich na obecność koronawirusa, tylko wpuszczono ich do kraju - dodaje.

Wolni Przedsiębiorcy na konferencję zaprosili mecenas, która przekonywała, że obostrzenia nakładane przez państwo na przedsiębiorców są nielegalne, a prawnicy pomogą im walczyć o swoje prawa. - W tej chwili obowiązuje prawo telewizyjne, a nie to stanowione. Konstytucja zapewnia każdemu przedsiębiorcy możliwość prowadzenia swojej działalności – zaznacza Anna Kubala. - W ustawie mamy informację o czasowym ograniczeniu. Nie można zamknąć całej działalności np. jak fryzjer ma 10 foteli, to można mu ograniczyć do 6 w jakiś odstępach, a nie można mu powiedzieć masz zamknąć swoją działalność. Wszystkie przepisy, w dużym skrócie myślowym mówiąc są „nielegalne” - dodaje mecenas.

Z powodu braku pomocy finansowej, część przedsiębiorców mimo obostrzeń zdecydowała się otworzyć swoje biznesy. Inni zdecydowali się działać „w podziemiu”. - Nie jestem w stanie powiedzieć ile jest ich liczbowo, ale wiele działa w podziemiu. Ludzie boją się kar, nalotów demonstracyjnych policji, które miały miejsce w karczmach Góraleczka i Jaga – mówi Gerard Wolski. - W lutym przyjechało 8 radiowozów i zablokowali całe Krupówki. Do środka weszło 38 umundurowanych policjantów z przedstawicielami PIP-u, Sanepidu i innych instytucji. Nie dziwcie się, że ludzie boją się oficjalnie otworzyć swojej działalności – przypomina. Zdaniem Wolnych Przedsiębiorców szara strefa będzie rosła tak długo, jak będą trwały obostrzenia, a najbardziej ucierpi na tym Skarb Państwa. - Logicznym jest, że jeżeli ktoś wynajmuje nielegalnie, to nie będzie płacił podatków – mówi Wolski.

Poseł Jagna Marczułajtis-Walczak apelowała podczas konferencji o wprowadzenie stanu wyjątkowego, który zapewni polskim firmom i ich pracownikom pieniądze na przetrwanie. - Od początku pandemii mówiliśmy, że powinien być wprowadzony stan klęski żywiołowej. Po to jest parlament, aby takie stany wprowadzać i aby dzięki wprowadzeniu takiego stanu wyjątkowego, czy stanu klęski żywiołowej przedsiębiorcy mogli dostać swoje rekompensaty – zaznaczała Jagna Marczułajtis-Walczak. - Niestety rząd odcina tlen polskiej gospodarce. Koszt tych nakazów i zakazów ponoszą właściciele zamykanych firm i ich pracownicy – dodała poseł wspominając, że rozwiązanie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej zostało zastosowane w Czechach, gdzie właściciele firm otrzymali z tego tytułu pomoc finansową niezbędną do przetrwania.
Słynny bloger „Baca”, który także wziął udział w konferencji zadał wiele pytań, nie udzielając na nie odpowiedzi. - Czy to my mamy się dostosować do wirusa, czy wirus do nas? Gdzie jest ten wzrost śmiertelności, skoro mam informację z dwóch zakładów pogrzebowych, że go nie ma? Dlaczego mówią o tym, że Krzysztof Krawczyk zmarł, a nie powiedzą, że się wcześniej szczepił? Jak to jest, ze siedząc w restauracji, czy kawiarni można się zarazić, a na imprezach organizowanych w Toruniu tam jest wszystko w porządku? - pytał Artur Bacowski. - Czy tępym narodem lepiej się rządzi? Gdzie komunikatywność, gdzie integracja, gdzie wspólna zabawa w piaskownicy? W Szwecji mogą się bawić - mówił o problemach w edukacji.

Przybyli na górną Rówień Krupową przedstawiciele Wolnych Przedsiębiorców, Artur „Baca” Bacowski oraz poseł Jagna Marczułajtis-Walczak zapowiedzieli kolejną konferencję prasową, która niebawem ponownie ma się odbyć w Zakopanem. Wolni przedsiębiorcy zapowiedzieli także cichy protest w Warszawie, na który się szykują 10 kwietnia.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
zobacz także
komentarze
117km09.04.2021, 10:05
@ty globie jakis ty uczony popatrz sie w lustro i zobaczysz jaki jestes uczony.Jestes /.../
rekrut09.04.2021, 07:53
Stan wyjątkowy=odszkodowania dla zagranicznych (niemieckich firm) i straty dla rodzimych. Marczułajtis dba o sponsorów!
wojtek09.04.2021, 05:54
Oczywiście wszystko pootwierać wszystko taki jest plan opozycji. A ponieważ w szpitalach kończą się wolne miejsca i respiratory to ilość zgonów gwałtownie wzrośnie. Wtedy będzie powód aby atakować rząd i być może straci poparcie i nie daj Boże opozycja przejmie władzę.
wojtek09.04.2021, 05:37
Szkoda słów na takich idiotów. Dla nich nie ma znaczenia ludzkie życie. Dla nich liczy się tylko forsa a najgłośniej krzyczą ci którzy jej mają za dużo. Oni żyją w wymyślonym przez siebie świecie i nic z rzeczywistości do nich nie dociera. Takie jednostki powinno się izolować. Gdyby rządzili ci z opozycji w Polsce umierało by parę tysięcy osób dziennie, albo i więcej.
moim_zdaniem/ poezja popełniona :)08.04.2021, 20:36
pani- niewiadomokto co ma kurtkę jak z MPO (żadna praca nie hańbi)
pan- zblazer Baca, o sorki - bloger w kapeluszu
pan- co jak niegóral wygląda, by dodać sobie animuszu?
pan- co od grzebienia stroni i diablo-tatuaż ma na lewej skroni
i pani ''olimpiada''...
No gremium, że mucha nie siada !
A nie siada, bo zima trzyma.
Ale na rząd trzeba nagadać.
Bo PO/KO kazało,
żeby na Podhalu się coś działo.
Rząd obalić pragną
Choć programu ni ma.
Ino głupota im łba
się dobrze trzyma.
Osiol08.04.2021, 17:52
Wptowadzic czołgi do Zakopanego i godzinę policyjna i o kartkach na jedzenie nie zapomnieć ale tylko dla robotników ci na kursie jedzenia jako producenci mają pełno
normal08.04.2021, 15:11
Jestem góralem i wstyd mi za was.
Szkoda że nikt nie zrobił zdjęcia tych "tłumów" które były na wiecu.
den08.04.2021, 13:30
wszyscy sie łaczo i jednoczą a w dalszym ciagu w kraju jest jak jest czyli kraj z dykty i tekturki, coś to jednak łaczenie i jednoczenie nie idzie tak jak powinno...
dziadeek08.04.2021, 12:08
Śmiech to zdrowie twierdzą medycy. Jak byśmy syćka posikali się ze śmiechu, to by koronocośtam ze strachu pod ziemię się zapadł.
Maseczki to kaganiec, zamykanie knajp, hoteli to bezprawie, jeno wprowadzenie stanu wyjątkowego zapewni nam wolność, prawość i naszym firmom i pieniądze na przetrwanie - głosi pani posełka.
A jakis niby baca chce się douczyc i pyta czy tępym narodem lepiej się rządzi?!
A może by lepiej zrobił jak by zdjął kapelus i przewietrzył to co pod nim ma?
Przecie ze ten "ciemny naród" został wychodowany w czasach rządów --- noo kogo???
Czy jak by nie - "zielona wyspa na mapie Europy" to by był dzisiaj "CIEMNY NARÓD". ???
Jest taki krótkie słowo na określenie tego osobnika!
Nie rozumiem dlaczego opozycja myśli że po drugiej stronie mają samych idiotów a nie widzą idiotyzmu w tym co robią???
117km ty głombie08.04.2021, 09:31
Ignorancja na podhalu i głupota aż w oczy kłuje, ciekawe czy jak przedsiębiorcy popadają to będziecie mieli na czym i kiedy pisać te wasze głupie komentarze. Jedyna formą patriotyzmu w tej chwili jest prowadzenie przedsiębiorstwa i odprowadzanie podatków, również za wasze pensje nieuki. Sypnęli wam po 500 i po 13-stce z waszych pieniędzy i nagle mądrzy się zrobiliście.
zielony08.04.2021, 08:55
Ten cały lockdown to taka ściema że aż w oczy szczypie , proszę się lepiej przyglądnąć pensjonatom . Kiedyś z ciekawości zrobiłem sobie rundkę po okolicy i niby przed pensjonatami nie ma samochodów na obcych rejestracjach ale już kilkaset metrów dalej na poboczach lub na ogólnodostepnych parkingach jest ich naprawdę dużo . Myslę żę parę osób zatęskni za kolejną pandemią bo znowu przytulą tarczę i pracować też można .
117km08.04.2021, 07:27
Wy to zescie sie powinni pomodlic o zdrowie bo o rozum zapozno.Pieniazki od Pisowcow nie smierdzialy jak dostawali.Przeciez przez tyle lat zescie odlozyli na zla godzine.Jak wam nie idzie w turystyce to za lopate sie mozna wziasc sezon sie zaczyna w branzy budowlanej i ludzi potrzebuja.No tak ale wy bizmesmeni przeciez jestescie i jak podpierac sie na lopacie nie pasuje.
Qwerty08.04.2021, 00:01
Biznesmeny teroz na Zanzibar się bierom . A z tarczy kolejne BMW.
MILICJA OBYWATELSKA07.04.2021, 21:43
Przecież ta Paniusia na zdjęciu, to nie Jagna "tańcząca z olimpiadą". :D.
Roman zwany koniem07.04.2021, 20:43
Wolnym przedsiębiorcom jak już dostaną rekompensatę,to stan wyjątkowy proponuję spędzić na Zanzibarze.Stamtąd nie są wymagane testy,ani kwarantanna.
Górolicek07.04.2021, 20:14
O ile zakład że to ustawki Peło?A Marczułajtis to kozioł ofiarny.
TW Oskar07.04.2021, 20:11
Jagna jedz do Francji,tam wprowadzili godzinę policyjna i zamknęli wszystko na miesiąc. Banda popaprancow myśli że ludzie nie pamiętają ich nierządów!!!
PL07.04.2021, 20:06
Dziwne to zjawisko że akurat ta najgorsza, oczerniana i posądzana publicznie o nadużycia, najwięcej i najczęściej staje w obronie szpitala, górali i ich biznesów.
Dziwne gdzie są teraz dobrodzieje prawi i sprawiedliwi. Pewnie robią ale nie powiem co.....
Rumcajs07.04.2021, 19:16
To nie są górale, oni się tylko lansują w Zakopanem. Po drugie wypadałoby ubrać się i wyglądać staranniej, bo w tej chwili wyglądacie jakbyście napadli na sklep z odzieżą używaną.
1? za kilometr,bieda panie07.04.2021, 19:01
Nie trzeba stanu wyjątkowego.Zapytajcie brzuchatych co mają międzynarodowy transport drogowy.Ciężarówki śmigaja non stop,Ukraińcy po 3 miechy w budach siedza a z tarczy kupuje się nowki samochody i naczepy. Da się? Da.
Normalny ludek07.04.2021, 18:34
Baca miałem cie za chłopa ale tą konferencja na dodatek z panią Olimpiadą się pogrążyłeś,,,, cały świat ma obostrzenia bo wiadomo jaka jest sytuacja i jest pozamykane i nikt nie robi takich jaj jak by niby biznesmeni,,,
Asdf07.04.2021, 18:09
W Klikuszowej imprezy narciarskie się odbywają całą parą za państwowe pieniądze hotele budują a Wy górale ciągle narzekacie
Mieszkaniec07.04.2021, 17:59
Pani Jagno , skoro Pani tak martwi sie o nasz byt to niech sobie Pani przypomni ile pieniędzy Pani zmarnowała przy okazji tzw promocji naszego kraju w związku z organizacją ZIO , jednak popieram Pani działania ponieważ nasi włodarze niezbyt sprawiedliwie dają obostrzenia , na przykład do fryzjera na umówiona godzinę nie pójdę bo będąc sam na sam z fryzjerem sie pozaraźamy , a fryzjer czy ja jak pójdzie do sklepu lub kościoła to już jest ok ,to tylko oczywiście jeden z przykładów ,także kibicuje Pani bo albo wszyscy albo nikt ,tylko niech Ci górale tak straśnie nie płaczą bo na kwaterach gości full i między innymi dlatego też nie można opanować tego wirusa bo ludzie nie potrafią sie zdyscyplinować
Wielbiciel pisu07.04.2021, 17:58
Nie osmieszajcie się
Ja nigdzie nie pracuje i jest mi okej a nasz rząd jest najlepszy na świecie
Trzeba być zaradnym i brać przykład z Obajtka
j2307.04.2021, 17:55
Ogłosić organizację olimpiady w Zakopanem, to przynajmniej jedna osoba z tych protestujących, będzie mogła zająć się jej organizacją i tym samym dorobi sobie kilka baniek.
Stalowy stopień07.04.2021, 17:54
Oni by tylko robili , wprowadzali czyimis rekoma,a sami odpowiedzialnosci by nie poniesli, władza jest dla mądrych ludzi,a nniemądrzy czytaj barany piją wode z ogórków albo ssiadłe mleko.
Koniec tematu trzeba było iśc do wyborów,a teraz siedzieć cicho słuchać sprzątać i nie brąchać kpw?
urzędnik na swoim07.04.2021, 17:50
Jeszcze ktoś ma odwagę mówić wprost. Brawo.
Szkoda że nie było żadnego przedstawiciela samorządu. Niestety samorządowcy mają mieszkańców i przedsiębiorców w głębokim poważaniu. Taki jeden sołtys Zakopca od roku nie wychodzi z nory. Równie dobrze można by zlikwidować to stanowisko i gmina zaoszczędziłaby na wypłatach dla nieobecnego urzędnika.
Suweren07.04.2021, 17:46
No wreszcie prawdę powiedzieli o co im chodzi obłudne maski opadają: wprowadzić stan wyjątkowy żebyśmy się mogli dutków nachapać z waszych podatków póki jeszcze żyjecie i je płacicie. Chciwe plemię peowskie.
u bacy na picy07.04.2021, 17:45
Czy pani poseł nie pamięta wypowiedzi jednego kolesia, że pieniędzy nie ma, nie było i nie będzie.
bieda aż piszczy07.04.2021, 17:44
Do jednoczenia sił przeciw obostrzeniom muszą poczekać aż państwo zakopiańscy przedsiębiorcy z Egipu wrócą. Ci, którzy już wrócili z urlopu opowiadają o tych, których licznie tam spotkali. Z biedy to człowiek nawet Egipt odwiedzi.
88807.04.2021, 17:24
Jest lans...I tak każdy robi co chce.W tym sezonie w Białce najwięksi biznesmeni przez klika dni pod rząd po 80tys.dziennie mieli utargu.Osobom z artykułu akurat chodzi o wymuszenie jeszcze pieniędzy i będą oponować do oporu bo myślą że im się należy.Ciekawe jak by się ceprom odwidziało i nikt nie przyjeżdżał to też by jojdali że im się należy???? może do roboty innej by trzeba iść,do biedrony potrzebują lub KFC ,no ale nie bo robić własnymi rączkami się nie chcę i wogole do roboty nie chce sie chodzić,łatwiej żebrać.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl