09.04.2021, 18:19 | czytano: 2365

Kolejne gminy zapowiadają wprowadzenie lokalnych przepisów antysmogowych

zdj. UMWM
W zorganizowanej dziś przez wicemarszałka Tomasz Urynowicza wideokonferencji, udział wzięli przedstawiciele siedmiu samorządów - w tym Nowego Targu i Rabki-Zdroju. Spotkanie poświęcone było "wypracowaniu zasad przyjmowania lokalnych uchwał antysmogowych.
Gminy, które zdecydują się na lokalne prawo antysmogowe, uzyskają preferencje w dostępie do środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027.
- Rozmowy z przedstawicielami gmin, którym zależy na konkretnych działaniach dla zdrowia mieszkańców, były owocne. Najważniejszym celem lokalnych uchwał antysmogowych będzie zakaz używania węgla od początku roku 2030. Pragnę podkreślić, że działania te wpisują się w krajową politykę energetyczną, a aktywne samorządy dostają wszelką możliwą pomoc merytoryczną ze strony Zarządu Województwa Małopolskiego. Wspólnie wypracowane procedury zaowocują wolnymi od wad dokumentami i ścieżką ich legislacji. Mam nadzieję, że będą z nich korzystać kolejne małopolskie gminy - mówi wicemarszałek Urynowicz.

W spotkaniu wziął udział także zastępca dyrektora Departamentu Środowiska UMWM Piotr Łyczko

Głównym zadaniem lokalnych uchwał antysmogowych jest całkowita eliminacja urządzeń grzewczych wykorzystujących węgiel do 1 stycznia 2030 r. oraz pozostawienie w użytku tylko tych pieców na biomasę, które spełniają co najmniej wymagania tzw. ekoprojektu. Uchwały takie będą przyjmowane przez Sejmik Województwa Małopolskiego na wniosek gmin i po podjęciu przez Radę Gminy odpowiedniej uchwały kierunkowej. Największą korzyścią z przyjęcia uchwał lokalnych będzie zdrowie mieszkańców – szybsze osiągnięcie jakości powietrza zgodnej z polskimi i europejskimi normami. Dodatkowa korzyść to preferencyjne traktowanie takich gmin przy podziale środków z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027.

Aby wprowadzać ograniczenia, samorządy lokalne muszą także zapewnić mieszkańcom pomoc w wymianie pieców: przede wszystkim aktywność ekodoradców, funkcjonowanie punktu obsługi programu dotacyjnego Czyste Powietrze oraz programy osłonowe dla osób dotkniętych tzw. ubóstwem energetycznym.
Lokalne uchwały antysmogowe, poza całkowitą eliminacją urządzeń grzewczych na węgiel zapewniają spójność z uchwałą wojewódzką , która zakłada, że:
- do 31 grudnia 2022 roku należy wymienić wszystkie kotły na paliwa stałe, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych, tj. nie spełniają wymagań co najmniej 3. klasy według normy PN-EN 303-5:2012;
- do 31 grudnia 2026 roku należy wymienić kotły na paliwa stałe, które spełniają wymagania 3. lub 4. klasy według normy PN-EN 303-5:2012;
- kotły spełniające wymagania klasy 5. według normy PN-EN 303-5:2012, które były eksploatowane przed 1 lipca 2017 roku mogą być użytkowane do końca swojej żywotności.

UMWM, opr.s/
zobacz także
komentarze
Marian10.04.2021, 21:04
Nie palcie węglem palcie ekogroszkiem. Nie palcie drewnem palcie peletem. Macie w kółko wymieniać piece bo ktoś na tym zarabia. To samo jest ze szczepionkami już żeby być zdrowy trzeba się trzy razy zaszczepić. A głupi lud łyknie pigułę.
Mike09.04.2021, 22:00
Szanownym mądralińskim zasiadającym w urzędach na różnego rodzaju stołkach spieszę z przypomnieniem, że papier wszystko przyjmie. Ciekawe skąd przy takim a nie innym poziomie zamożności ludzie mają wziąć pieniądze na remont instalacji, a potem na opał ?
Bo do nowoczesnego pieca trzeba odpowiednie paliwo, a nie zwykłe "patyki" ze swojego lasu
miro09.04.2021, 21:28
Samo(nie)rządy tak walczą ze smogiem że wycinają ostanio drzewa gdzie się da jak w jakimś amoku choć to jedyny pochłaniacz zanieczyśczeń powietrza no ale trzeba wywołąć kryzys klimatyczny żęby zarobić na nowych eko zabawkach
mb09.04.2021, 21:04
Węgiel zły, drzewo złe, pellet zły, gaz też zły ...

Tak jak napisał przedmówca, brniemy w ślepą uliczkę.

Najpierw Alarmy Smogowe przekonywał, że nie wolno palić śmieciami (popierałam ze wszystkich sił), później zły był węgiel słabej jakości (no może i prawda), ale gdy rozpętano kampanię przeciwko paleniu drewnem (suchym), przestałam wierzyć w to, że chodzi o czyste powietrze i dbanie o środowisko.
covid zabił moka09.04.2021, 21:03
Przecież nie ma smogu jest tylko covid.
Swój chłop09.04.2021, 18:55
Czyli będziemy ogrzewać domy i bloki? no czym? panelami plus pompy ciepła? ciekawe skąd nasz kraj weźmie tyle energii elektrycznej? pewnie kupimy z zagranicy- tak jak gaz.Ale jak to gaz przecież też ma być zabroniony w ogrzewaniu domów. Brniemy w ślepą ulicę wyznaczoną przez czyjeś lobby. Napewno nie będzie tanio wręcz bedzie bardzo drogo - dotknie to wszystkich a jakość powietrza? zobaczymy .
fred09.04.2021, 18:47
To nie wystarczy pomóc 30m% pokryć na wymianę pieca ,ale kogo na to stać aby potem w nim palić.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl