12.04.2021, 20:49 | czytano: 6963

Pijani na drogach

Arch. Podhale24.pl
W sobotę i niedzielę na drogach powiatu nowotarskiego policjanci zatrzymali aż siedmiu nietrzeźwych kierowców.
W sobotę wieczorem w Rabce-Zdroju policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego oplem, który prowadził pojazd bez wymaganego oświetlenia. Podczas kontroli okazało się, że 29-letni kierowca jest pod wpływem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna stracił prawo jazdy i odpowie za popełnione przestępstwo.
W nocy podczas patrolu miejscowości Szczawnica, policjanci zauważyli na poboczu uszkodzony samochód marki audi. Na fotelu kierowcy siedział 37-letni mężczyzna, który był pod wpływem alkoholu. Jego badanie trzeźwości wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Okazało się, że podczas jazdy 37-latek stracił panowanie nad pojazdem, zjechał z jezdni i uderzył w przydrożny słup oświetleniowy. Kierowcy nic się nie stało. Mężczyzna stracił prawo jazdy i odpowie za popełnione przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz spowodowanie zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Po północy w Rabce-Zdroju na DK nr 28, osoba kierująca fordem straciła panowanie nad pojazdem, zjechała ze skarpy i uderzyła w drzewo. Samochodem jechały dwie osoby, kobieta i mężczyzna. Na szczęście nie doszło do tragedii. Oboje byli pod wpływem alkoholu. Poszkodowana kobieta została przewieziona do szpitala, a mężczyzna został zatrzymany w nowotarskiej komendzie. Policjanci z Komisariatu-Policji w Rabce-Zdroju w prowadzonym postępowaniu wyjaśniają, kto kierował fordem w chwili zdarzenia.

W niedzielę rano w Ludźmierzu, 44-letni kierujący rowerem miał ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie. Za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości, grozi mężczyźnie kara aresztu albo kara grzywny nawet do 5 tysięcy złotych. W tym przypadku może również zostać orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów nie mechanicznych.

Natomiast w Spytkowicach około godziny 9, 19-latek kierujący fordem wydmuchał ponad pół promila alkoholu. Dodatkowo nie posiadał prawa jazdy, bo jeszcze nie zdał egzaminów, a wraz z pasażerami jechali na stację benzynową zrobić zakupy. 19-latek odpowie za popełnione przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości z art. 178a kk i bez wymaganych uprawnień tj. wykroczenia z art. 94 kw, a właścicielka samochodu, która siedziała obok odpowie za dopuszczenie do prowadzenia pojazdu przez osobę nieuprawnioną z art. 96 kw.

Przed godziną 14 w miejscowości Czerwienne, 30-letni kierujący oplem miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci z Komisariatu Policji w Czarnym Dunajcu za pokwitowaniem zatrzymali kierowcy prawo jazdy. Po wykonanych czynnościach mężczyzna został zwolniony. Jednak po kilku godzinach ponownie wsiadł za kierownicę opla. Kierowca ponownie został zatrzymany do kontroli po godzinie 18, w tej samej miejscowości. Tym razem badanie stanu trzeźwości wykazało u 30-latka blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do nowotarskiej komendy, gdzie po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości z art. 178a kk.

W niedzielę po północy w Tylmanowej, policjanci z Komisariatu Policji w Krościenku nad Dunajcem zatrzymali do kontroli drogowej kierującego skuterem. 41-letni kierujący pojazdem miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie i wiózł pasażera.
Apelujemy o rozsądek!

W przypadku kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, kierowcom grozi kilkutysięczna grzywna, utrata prawa jazdy na minimum 3 lata, a nawet kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Na szczęście w tych przypadkach nie doszło do tragedii. Przestrzegamy! Za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu kara jest jeszcze bardziej surowa, a jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności nawet do 8 lat. Ponadto w przypadku spowodowania pod wpływem alkoholu wypadku, czy kolizji nie chronią kierowcy polisy ubezpieczeniowe. Za skutki zdarzenia kierowca będzie odpowiadał z własnej kieszeni.

Źródło: KPP Nowy Targ, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Ja wam dam maseczke.13.04.2021, 19:02
Oj temat rzeka dla kapusiów.
lewy migacz13.04.2021, 17:46
@Slayer, "Konfiskować samochody"

Takiego prawa u nas nie ma i nie będzie bo politycy i ludzie odpowiedzialni za przepisy ustalają je pod siebie. A wiadomo jak jest z piciem i przepisową jazdą na wysokich stanowiskach. Nie wyrobiliby na konfiskowane samochody. Wyobrażasz sobie co by było gdyby rydzykowi zawinęli maybacha za przekroczenie prędkości lub inne wykroczenia...? Dlatego nigdy tego nie wprowadzą i bronią się przed aktualizacją taryfikatora, bo sami nie chcą płacić więcej.


Ale myślę że jest pośrednie rozwiązanie. Zazwyczaj to młodzież świruje na drogach szrotami, kupionym przez rodziców i na pewno nie mają kieszonkowego na serwisowanie tych szrotów, a znajomi diagności przybijają pieczątki jak reksio. Dlatego przy każdym tak rażącym wykroczeniu pojazd powinien być kierowany na badania diagnostyczne co przynajmniej na miesiąc wykluczy go z ruchu, wyjedzie z serwisu bezpieczniejszy dla innych uczestników ruchu i skrobnie rodziców po kieszeni - co może skłoni ich do lepszego nadzoru nad dzieciakami.

Trzeba tylko chcieć i wykazać odrobinę dobrej woli a nie nabijać tylko statystyki dla premii...
Swój chłop13.04.2021, 09:13
Mam pierwszą poszlake! kierowcy Opla to najwyraźniej bądź przeważnie sami alkoholicy...
Rowerzysta13.04.2021, 09:13
Gratulacje dla kierującego rowerem, 3,5 promila i jechał o własnych siłach. Wyczyn!
fred13.04.2021, 08:21
A na ORAWIE ani jednego,ale to dlatego że Posterunek w Jabłonce spi.
bo oni na słuzbie siedzą w domu .
Slayer13.04.2021, 07:46
Ręce opadają. Konfiskować samochody to chyba jedyne rozwiązanie.
115KM12.04.2021, 21:16
Kary musza być bardziej surowe, tak żeby przed wypiciem delikwent schował kluczyki głęboko, póki ma świadomość, co go może czekać, gdy pojedzie po pijaku. Nie ma zmiłuj i nie ma żadnego wytłumaczenia.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl