16.04.2021, 16:37 | czytano: 2828

Podhalanie korzystają z uroków zimy (zdjęcia)

zdj. Marcin Szkodziński
Wielu mieszkańców powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego wybiera się na skitury w Tatry. Spotkać można także jednodniowych turystów, jest ich jednak zdecydowanie mniej.
Powrót zimy sprawił, że mieszkańcy powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego nie bardzo mają wybór na sposób spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. Ubierają narty skiturowe i udają się na tatrzańskie szlaki, gdzie śniegu nie brakuje.
- Wiosny jeszcze absolutnie nie widać. W zeszłym roku o tej porze jeździłem już na rowerze, a tu sezon narciarski w pełni – mówi Paweł z Nowego Targu, którego spotkaliśmy w Kuźnicach na nartach. - Wiosną będę się cieszył w maju – dodał nowotarżanin.

Śnieg, który pada na Podhalu od wtorku sprawił, że podtatrzański krajobraz bardziej przypomina zimę, niż wiosnę, stąd też zimowe sporty. Nie należy jednak zapominać o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą opad śniegu. W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego ogłoszony przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- Od kliku dni pada śnieg. Dodatkowo wysoko wieje wiatr, przez co odkładane są depozyty śnieżne i sytuacja lawinowa staje się nieciekawa – mówi Zdzisław Chmiel, Wysokogórski Przewodnik Tatrzański. - Warunki do poruszania się powyżej górnej granicy lasu wymagają sporej wiedzy i doświadczenia w turystyce zimowej – przypomina.

ms. zdj. Marcin Szkodziński
komentarze
doradca wizerunkowy17.04.2021, 12:39
bidok- nie kurz , nie pij , nie jęc..a bedzies mioł..
Bidok16.04.2021, 17:15
Mogą korzystać tylko bogaci i ci którzy nie pracują bo praca od 7 do 16 raczej wyklucza a sprzęt do tanich też nie należy
malkontent16.04.2021, 16:59
Niech śnieg pada do zimy. Nie będzie widać tego syfu pod śniegiem. Spółki oczyszczania gmin nie będą się musiały trudzić i wszystkie sołtysy mogą spać dalej jak świstaki. Żeby nie ten smog to byłoby pięknie.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl