16.04.2021, 19:09 | czytano: 5548

Szczawnica odwołała skarbnika – burmistrz i radni nabierają wody w usta

Na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej w Szczawnicy na wniosek burmistrza Grzegorza Niezgody radni odwołali skarbnika Grzegorza Politowicza.
Najwyraźniej sprawa była nagląca, gdyż nawet w porządku obrad rady nie przewidziano punktu dotyczącego odwołania skarbnika. Jednak na początku sesji wprowadzono dodatkowy punkt i przeprowadzono głosowanie. Tylko jeden radny wstrzymał się od głosu – reszta radnych była za.
Decyzją radnych skarbnik Grzegorz Politowicz przestał pełnić funkcję skarbnika Miasta i Gminy Szczawnica.
Sprawa nie jest jasna – burmistrz Grzegorz Niezgoda zapytany przez nas o przyczyny odwołania stwierdził lakonicznie, że „wyczerpała się możliwość współpracy w tej konfiguracji personalnej”.

Radni także nabrali wody w usta. Niestety tradycją stało się, że wszelkie dyskusje szczawniccy radni prowadzą podczas posiedzeń komisji i to tam zapadają wszelkie ustalenia. Jednak jak wiemy komisje nie są transmitowane i aktualnie nie ma żadnej możliwości uczestniczenia w nich mieszkańców i osób zainteresowanych.

Kilka lat temu ustawodawca wprowadził obowiązek transmitowania sesji z myślą o mieszkańcach, aby każdy miał dostęp do informacji co dzieje się w ich miejscowości. Wiadomo, że wielu ludzi nie ma możliwości uczestniczenia w sesjach: są przecież ludzie starsi, którym ciężko dotrzeć do urzędu; są osoby, które mieszkają daleko od centrum a nie mają środków transportu; mamy studentów, którzy na co dzień uczą się poza Szczawnicą; mamy mieszkańców, którzy pracują w Krakowie, Nowym Targu czy Nowym Sączu i wracają do domu późnym wieczorem. Nawet osoby mieszkające i pracujące w Szczawnicy o godz. 15, kiedy to rozpoczyna się sesja są jeszcze w pracy. Mamy wreszcie osoby, które nie są rdzennymi mieszkańcami uzdrowiska i na co dzień mieszkają poza Szczawnicą, jednak tu mają swoje mieszkania i domy i tu płacą podatki od nieruchomości. Tym wszystkim ludziom należy się informacja o tym co się dzieje w gminie i dlaczego. A niestety wszelkie dyskusje nie są dostępne dla ucha zwykłego śmiertelnika.

Niech za przykład dla szczawnickich radnych posłuży Gmina Ochotnica – tam sesje mają nawet po 7-8 godzin i każdy mieszkaniec może w Internecie dowiedzieć się o czym debatują radni, jakie są możliwości rozwiązania problemów i dlaczego niektórzy radni są za a niektórzy przeciw. Dla porównania - szczawnickie sesje zazwyczaj kończą po godzinie – gdyż wszystko jest już ustalone poza okiem kamery.

jd/pieniny24
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Holagoga17.04.2021, 17:19
Pan Grzegorz Politowicz to fachowiec. Bez niego w Szczawnicy już dawno byłby zarząd komisaryczny. Dziwię się radnym, że o tym zapomnieli. Widocznie po raz kolejny się postawił, że czegoś nie wolno, że coś przyniesie szkodę majątkowi miasta i poniósł konsekwencje. Swoją drogą burmistrza opuściło już dwóch zastępców, dwoch sekretarzy, tuzin kierowników moku, mzgk, szkół, dziesiątki urzędników, teraz drugi skarbnik. Albo oni wszyscy byli tacy beznadziejni, albo z nim jest jakiś problem.
Ala17.04.2021, 10:55
Szczawnica to stan umysłu...
swój17.04.2021, 08:59
w Czorsztynie na sesji też tylko zatwierdzają wójtowi, szkoda że bawią się w transmisję.
abc17.04.2021, 08:08
jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o JEDNO!!!
w końcu to był skarbnik!
nocny marek17.04.2021, 01:01
To prawda, nikt normalny nie będzie miał do niego pretensji. Niech ma odwage, przynajmniej szacunek zarobi.
Jarosław16.04.2021, 22:36
Jak sie nie umie mówić do ludzi to najlepiej takich ludzi nie dopuszczać do władzy. Czytaj radnych.
bob16.04.2021, 21:08
Szczawniccy radni nie potrafią się wysławiać. Niestety powstałby obciach przed kamerami. Poza tym jak zwykle mają coś do ukrycia a mieszkańcy nie posiadają taczek.
no i co ?16.04.2021, 20:10
Nie tylko jest taka sytuacja w Szczawnicy, jeszcze gorsza jest w Łapszach Niżnych. Tam jest całkowite bezkrólewie!!!!!
ojojoj16.04.2021, 20:06
Niech Pan skarbnik wyda jakies oswiadczenie bo dobrze to nie wyglada. Lepiej jak ludzie sie dowiedza jak jest. Prawda jest zawsze lepsza niz wladzosiowe wciskanie kitu./.../
nie popiera kopaczy16.04.2021, 19:31
Nie chciał wspierać kopaczy niezgody i to główny powód .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl