18.04.2021, 13:35 | czytano: 2927

Podsumowanie nowotarskiego programu walki z uzależnieniami

zdj. Podhale24
NOWY TARG. Ok. 700 tysięcy zł wydano z Miejskiego Programu i Rozwiązania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na zadania w ramach profilaktyki uzależnień. W tej kwocie - zgodnie z przepisami - znalazły się także wydatki związane z "zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19".
Sprawozdanie za 2020 r. z realizacji MPRPAiPN przyjęte zostanie podczas poniedziałkowej sesji Rady Miasta.
W zestawieniu wydatków znalazły się działania profilaktyczno-edukacyjne skierowane do dzieci, młodzieży, nauczycieli i osób dorosłych. Program finansowany ze środków uzyskanych z tytułu opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w roku 2020.

Koncerty, konkursy i kredki

Wśród wymienionych działań jest organizacja "Majówki online" za 1 630 zł , "Niedziela w altanie" - cykl 10 koncertów muzycznych za 19,6 tys zł, "Pożegnanie lata" - 4 koncerty muzyczne i zakup nagród dla dzieci - 28 tys. zł; "Jesień online" - 4 koncerty, Salony poezji, spektakl teatralny dla dzieci, zakup książek za udział w konkursie piosenki patriotycznej - za blisko 23 tys.

Do świetlic szkolnych kupiono bloki, kredki i farby za ok. 990 zł. W ramach kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł" zorganizowano 6 konkursów dla uczniów szkół podstawowych i oddziałów szkolno-przedszkolnych za ok. 1,5 tys zł. W ramach organizowania wypoczynku zimowego i letniego dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych przeprowadzono akcje "Zima w mieście", warsztaty w MOK, "Wakacje w siodle " - w sumie za ok. 56 tys zł.

W czasie ferii zimowych KPP przeprowadziła akcje na stokach narciarskich pod hasłem "Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku". Sama akcja miała na celu przeciwdziałanie nietrzeźwości osób korzystających ze stoków narciarskich. W programie znalazły się konkursy z nagrodami - kwota ok 490 zł. Sfinansowano też zakup latarki czołowej, lusterka inspekcyjnego, saperki i innych przedmiotów z przeznaczeniem dla KPP - 1 950 zł.

Zakup kubków, czy długopisów rozdawanych podczas akcji oddawania krwi przez strażaków OSP i PSP - to koszt rzędu 1,5 tys. zł. Sfinansowano organizację "Dnia Babci i Dziadka" - obchody zorganizowała SP nr 3 w remizie OSP na Kowańcu za blisko 2 tys zł. Zakup nagród rozdawanych podczas festynu parafialnego parafii Św. Katarzyny - ok 500 zł. Dofinansowano organizację "Mikołajek" dla dzieci zrzeszonych w Polskim Związku Niewidomych - 2,5 tys zł. Na zakup nagród w konkursie "Szopka Bożonarodzeniowa" zorganizowanego przez SP nr 5 wydatkowano ok 1,5 tys. zł. Nagrody w konkursie "Kartka świąteczna" zorganizowanego przez SP nr 5 - wydano 500 zł., a zakup kalendarzy dla pracowników OPS z okazji Dnia Pracownika Socjalnego to koszt ok. 1,2 tys zł.

Organizacja zagrody dla reniferów na Rynku, przejazdów na kucykach i "spotkanie z Mikołajem" kosztowało ok. 16 tys. zł.

Programy profilaktyczne

Na "propagowanie zdrowego trybu życia poprzez wsparcie zawodników aktywnie uprawiających sport" wydano 78 tysięcy.

Pakiety profilaktyczne pt. "Zagrożenia cyfrowego świata", "Nie zamykaj oczu - palenie", "Nie zamykaj oczu - mobbing", "Lekcje przestrogi", "Nie zamykaj oczu - piłem i brałem", "Nie zamykaj oczu - dopalacze", które służyć mają w organizowaniu szkoleń w kwestii wiedzy o uzależnieniach i patologiach społecznych kosztowały ok. 1,3 tys. zł. Zrealizowano część zadań (przerwano działania z powodu stanu epidemiologicznego) z Budżetu Obywatelskiego "Niewidomi nie gryzą" za 5 tys. zł.

Zakup programu profilaktycznego pn. SMART oraz materiałów profilaktyczno-edukacyjnych DEPRESJA (to promocja zdrowego stylu życia poprzez organizowanie spotkań edukacyjno-profilaktycznych) kosztował ponad 3 tys zł. Sfinansowano też zakup pakietu materiałów pn. "Przeciw pijanym kierowcom" za ponad 5,5 tys zł.

Za opracowanie Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych zapłacono 3,5 tys zł, a za diagnozę zagrożeń lokalnych wśród mieszkańców Nowego Targu - 4 850 zł .

Z inicjatywy burmistrza i Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przeprowadzono program "Tajemniczy Klient", skierowany do 40 punktów sprzedaży napojów alkoholowych - koszt zadania 950 zł, do tego - szkolenie dla sprzedawców za 2,8 tys zł. Zakupiono drogomierz, służący do weryfikacji wniosków przedsiębiorców ubiegających się o koncesję alkoholowe - 550 zł. Według stanu na koniec 2020 roku - na terenie Miasta sprzedażą i podawaniem alkoholu zajmowało się 138 podmiotów . Sprzedaż napojów o zawartości alkoholu powyżej 4,5 % prócz piwa - prowadziło 79 punktów przeznaczeniem do spożycia poza miejscem sprzedaży i 38 punktów z przeznaczeniem do spożycia w miejscu sprzedaży.
Zakup pakietów "Dopalacze - powiedz stop: kosztował - 4,3 tys zł, a zakup gablot z atrapami dopalaczy i narko-gogli - ok 5,7 tys zł.

Dotacje

Udzielono dotacji dla parafii w. Jadwigi Królowej na zorganizowanie parafialnej kolonii da dzieci i młodzieży (6 tys. zł), Nowotarskiemu Klubowi Abstynentów Rodzina na utrzymanie lokalu, zgrupowania terapeutyczne (35 tys.), Polskiemu Towarzystwu Vademecum Rodziny - na realizację zadania publicznego pt. Podhalańskie dni trzeźwości - Trzeźwość to wolność (3 tys.).

Raport zawiera informacje o zajęciach dla dzieci w ramach świetlic profilaktyczno-wychowawczych działających przy szkołach nr 1, 2, 3, 4, 5, 6 i 11. Koszt - ok. 117 tys. Dotacja dla placówki opiekuńczo-wychowawczej wsparcia dziennego Renovaro - 58,5 tys zł, dla placówki opiekuńczo-wychowawczej wsparcia dziennego Totus Tuus - 45 tys zł, a pomoc rodzinom z problemami alkoholowymi (wsparcie w postaci zasiłków stałych lub okresowych, dożywianie uczniów) - 50 tys. zł.

Dotacja dla Podhalańskiego Stowarzyszenia Jeździeckiego Pro Nati wyniosła 10 tys. Klubowi Sportowemu Gorce na prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowo -rekreacyjnych wsparto kwota 6,5 tys. Nowotarskiemu Klubowi Piłkarskiemu Podhale na zadanie "Wykopmy nałogi" - 6,5 tys., Szkółce Piłkarskiej Górale na obóz sportowo - szkoleniowy - 3 tys zł. KS Szarotka na zajęcia z unihokeja - 4 tys zł, KS Rutkow-ski na projekt "Sport to zdrowie - życie bez nałogów" - 1,5 tysiąca.

MMKS na zadanie "Hokej na lodzie 2020" - otrzymał 9,5 tys zł, na zajęcia z unihokeja dla dzieci - 4,5 tys., na "Milan Cup 2020" - 7,3 tys zł i na Turniej Ligii Karpackiej - 10 tys zł.

Parafii pw. Św. Katarzyny na zapewnienie letniego wypoczynku udzielono dotacji w wysokości 6 tys zł, Polskiemu Towarzystwu Vademecum Rodziny na Podhalańskie dni trzeźwości - 2 tys zł, zaś Klubowi Przyjaciół siatkówki na organizację sportowych pozalekcyjnych zajęć - 3,5 tys. zł.

Covid-19

W zestawieniu są także wydatki związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19. Tu wyszczególniono zakup serwera na potrzeby Urzędu Miasta - ok. 39 ty zł , zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania, sprzętu telekomunikacyjnego, płynów dezynfekujących, dozowników na potrzeby Urzędu Miasta - 47 tys., wykonanie badań pracowników urzędu 3 tys. zł.

Zakup maseczek ochronnych, osłon w punktach obsługi klienta, zakup materiałów i usług dezynfekcyjny - kwota ponad 80 tys zł. Za plakaty "Maseczki dla seniorów" - zapłacono 553 zł, a za maseczki ochronne oraz płyny dezynfekcyjne - ponad 8 tys zł.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
no i co20.04.2021, 03:33
Fajna rzecz -- najpierw wydajemy koncesje ile się da ,a potem wydajemy grubą kasę na zakup pierdołek a gdzie terapie lub jakieś odwyki dla pijaków .
z19.04.2021, 14:02
pedagogu
nie można. Kasa musi iść na imprezki, renifery, nagrody dla urzędników, dla hokeistów. U Watychy wszystko na odwrót
pedagog szkolny19.04.2021, 08:04
czy nie można by w ramach tego działania zatrudnić psychologów - terapeutów dla dzieci i młodzieży ........ w mieście psychologów jak na lekarstwo, dzieci czekają tygodniami na konsultację i terapię :((((
trzeźwość najlepsza, ale...19.04.2021, 00:03
Wiem, że to dość kontrowersyjne co napiszę. Ale uważam, że powinno się zalegalizować marihuanę. Wtedy młodzież, czy inne osoby szukające odurzenia, paliłyby w spokoju, zamiast upijać się alkoholem. Byłoby to znacznie mniejsze zło, niż alkohol. Po marihuanie ludzie są zwykle spokojni i zrelaksowani, a nie agresywni, jak zdarza się po alkoholu. Więc koszt społeczny takiego nałogu jest dużo mniejszy, niż koszt alkoholizmu. Również dla zdrowia alkohol jest znacznie groźniejszy, bardziej toksyczny, niż palenie zioła.
Nie mówię tu, że marihuana to samo dobro. Są i doniesienia, że może powodować schizofrenię u osób z predyspozycjami do tej choroby, zwłaszcza gdy ktoś zaczął palić w młodym wieku. Chodzi mi jedynie o realne spojrzenie na możliwości zmniejszenia problemu alkoholizmu. Skoro kary nie działają, mandaty nie działają, pogadanki, edukacja itp. nie działają, bo ludzie po prostu chcą/potrzebują się odurzać, to może lepiej byłoby ludziom dostarczyć mniej szkodliwy zamiennik. Mniej szkodliwy w sensie skutków społecznych, jak i zdrowotnych. A takim jest w mojej ocenie marihuana.
Niezadowolony18.04.2021, 20:25
Powiem tak.
To najlepiej wydane pieniądze ever.
Tak w tym mieście nic by się nie działo.
Ale najlepiej jest zrobić warsztaty pędzenia bimbru lub nalewek, jak zaczną zarabiać i produkty sprzedawać, zapomną o piciu.
Tu nie trzeba być geniuszem biznesu, ktoś na tych pieniądzach zyskuje, na pewno nie "pijaczki z miasta"
spostrzegawczy18.04.2021, 20:19
A świetlice w czasie pandemii były otwarte i działały? Chyba nie. Na co więc poszły te pieniądze? Ktoś to kontroluje?
tlen18.04.2021, 19:58
a młodzież naćpana chodzi ....co się dzieje
Anka18.04.2021, 18:49
Pieniądze wywalone w błoto i tytle...
Tadek18.04.2021, 14:34
Zagroda z reniferami za 17500 zł. Koniec świata. Reniferami w pijaków?
Janusz Widelec18.04.2021, 13:57
Co najmniej połowa z wymienionych rzeczy, to zwykłe marnotrawienie pieniędzy. Konkurs piosenki patriotycznej jako walka z uzależnieniem? Wspierania pseudopolicji, na którą i tak płacimy pieniądze?
To są jakież żarty tak?
fred18.04.2021, 13:51
Walczą z alkoholizmem a na kazdej ulicy sklep z alkoholem. Gdzie kazdy moze kupić czy pijany czy małolaty.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl