18.04.2021, 21:36 | czytano: 7016

Jak długo hotelarstwo wytrzyma jeszcze lockdown?

zdj. ilustracyjne
- Nie da się wytrzymać dwutygodniowego lockdownu przez dwa lata. Skoro wszyscy byli przygotowani, że zamykamy się tylko na chwilę, to tak zaplanowali i rozdysponowali środki, żeby ten miesiąc, czy dwa wytrzymać. Ale nikt nie jest w stanie wytrzymać rok, półtora, czy dwa, bo nikt nie wie ile jeszcze będzie to trwało – mówi o sytuacji w branży hotelarskiej Łukasz Filipowicz.
Właściciele obiektów noclegowych oraz lokalów gastronomicznych załamują ręce słysząc o kolejnym przedłużeniu zamknięcia branży. Wiele firm ostatkiem sił walczy o przetrwanie i utrzymanie pracowników. Niestety decyzje, o których słyszą są dla nich niezrozumiałe. - Zamykają nas na dwa tygodnie już od niemal półtorej roku. Od jesieni żyjemy w tym chaosie i tak naprawdę nie wiemy czego się spodziewać - mówi Łukasz Filipowicz z Hotelu Fian w Zakopanem. - Ostatni czas, gdy mogliśmy jakiekolwiek pieniądze zarobić, to było latem. Teraz zbliża się kolejne lato, więc cały rok jesteśmy na stratach.
Właściciele firm nie wiedzą jak dalej planować działanie. Nie liczą już także na żadną pomoc, która w dużej mierze jest niewystarczająca, lub tak ograniczona przepisami, że nie dociera do potrzebujących pomocy firm. - Pomoc była przed wyborami prezydenckimi rok temu i każdy chyba ją odczuł. Ale ta suma pomocy nie jest na wieki. Utrzymanie obiektów i pracowników przecież kosztuje. Drugi PFR był już bardziej okrojony, ale jakaś pomoc tam była. W tym momencie już o żadnej pomocy się nie mówi. Jesteśmy zamknięci od pół roku i nawet nie mówi się o takich błahych sprawach, jak zwolnienie z ZUS. Chyba rządzący już stwierdzili, że musimy płacić, a oni będą nas zamykać – mówi Filipowicz.

Sytuacja staje się tym bardziej frustrująca dla właścicieli i pracowników zamkniętych obiektów, gdy widzą nielegalnie działający wynajem pokoi, który teraz przeżywa prawdziwe oblężenie. - Szara strefa działa i rozrasta się. Tam sanepid nie interesuje się, a Policja nie zagląda. Łatwo jest wjechać do obiektu zgłoszonego, który funkcjonuje od lat. Zarabiają teraz nieuczciwi. Wystarczy wejść na portale i poszukać tych ogłoszeń. Można próbować to wyłapywać, ale nie słyszy się, żeby to robiono - dodaje Bartek Bryjak z Willi Basieńka w Zakopanem.

Ten problem dostrzega niemal każdy właściciel zarejestrowanego obiektu noclegowego. - Szara strefa, która cały czas jest wygrana, bo nie płaci podatków, wynajmuje wszystko na lewo. Teraz też wynajmują i nikt ich nie kontroluje. Ja jakbym otworzył, to od razu byłaby Policja z Sanepidem i Bóg wie z jakimi jeszcze innymi służbami. Od samego początku dla apartamentowców i wynajmujących mieszkania nic się nie zmieniło, bo oni nadal wynajmują – komentuje Filipowicz.

Czy po 3 maja lockdown zostanie zniesiony i hotelarze ponownie będą mogli wynajmować pokoje turystom - dowiemy się w nadchodzących dniach na jednej z konferencji Ministerstwa Zdrowia. Obserwując jednak statystyki i spadającą ilość zachorowań hotelarze są pełni nadziei.

ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
pepe21.04.2021, 15:11
@Kucharz, tak własnie jak piszesz, tracą pracę osoby, które pracowały przy obsłudze turystów z tych hoteli. Czy to będą kucharze, kelnerzy, osoby sprzątające, recepcjonistki, osoby, które sprzedawały produkty spożywcze dla restauracji hotelowych, sprzedawcy z budek handlowych obok, kierowcy dowożący te produkty itp, itd. To jest cała wielka sieć ludzi. A niektórzy jak myślą o tym problemie, to widzą tylko właściciela hotelu. Jakby właściciel był w stanie obsłużyć 50 stanowisk, niezbędnych do obsługi takiego hotelu...
Kucharz20.04.2021, 21:26
Dla wszystkich mądrali... hotele przytuliły tarcze itp itd.. jest to kryzys dla naszego regionu olbrzymi. Jestem kucharzem i co z tarczy ...o zobaczyłem. Od roku nie zarabiam tego co bym mógł zarobić, a wydatki stałe nadal pozostają, a nawet idą w górę (inflacja jakiej dawno nie bylo). Ludzia którzy chcą pracować zabiera się urlopy które powinni wykorzystać na wypoczynek z rodziną - kiedy im pasuje, a nie kiedy nie ma roboty. Juz nie wspomnę o ciotce co sprzedaje oscypki w budzie, gdzie miała robotę od poniedziałku do niedzieli z premiami za utarg a teraz idzie od piątku do niedzieli za stówkę bo utargu nie ma. Pozdrawiam
P.s. zobaczcie obiektywnie na pewne sprawy - pomyślcie o innych tych szarych co uczciwie chcą zarobić
szarak20.04.2021, 18:41
Hotelarze jeszcze wytrzymają ale pracownicy mogą nie przetrwać.
taki tam20.04.2021, 17:09
Władza, ta światowa, już szykuje nowe warianty wirusa. Będzie indyjski, nowozelandzki, peruwiański. A potem jeszcze odporny na wszystkie szczepionki - senegalski.
A nasza władza to usłużnie wykona.
Chba, że przestaniemy siedzieć cicho, jak zastraszone babą jagą dzieci.
obserwator19.04.2021, 20:55
Tylko dlaczego na majówkę nie ma wolnych miejsc? Wszystko wynajęte. Tarcze pobrali , a na czarno wynajmują .Najgorzej mają domy weselne ,a nie hotelarze
Trenowanie19.04.2021, 19:11
A wszystko zaczęło się od treningu chodzenia w maskach.. nie ma ani medycznego uzasadnienia ok 100 badań rademizowanych, ani podstaw prawnych
Osiol19.04.2021, 15:11
No już już zymianie amerykańscy i izraelscy już się pakują od maja kończy się ochrona na ziemię rolną a i przy okazji te hotele kupią spokojnie już się pakują agentów i przedztawicieli handlowych już wysłali jak się komuś spieszy......... Ale teraz na razie duże obiekty już wszystkie otrzymały oferty......
mądry i skromny19.04.2021, 13:37
No i rośnie mały kapuś.
szkoda gadać19.04.2021, 13:16
cyt. "Rządzą nami psychopaci, a większość ludzi ma już syndrom sztokholmski. Rozważmy: Testy PCR i maski są z naukowego punktu widzenia bezużyteczne. Ok. 80% zarażeń przebiega bezobjawowo, 99% ludzi zdrowieje, a średni wiek zmarłych wynosi ponad 80 lat (a zgony związane są z innymi chorobami, tzw. współistniejącymi). Pomimo tak oczywistych faktów, restrykcje z nimi związane graniczą z reżimem stanu wojennego. Drakońskie lockdowny (bankructwa niezliczonych przedsiębiorstw), fałszowane statystyki śmierci, szykanowanie lekarzy mających inne zdanie, zakazywanie leków, decyzje władz, informacje mediów, firm farmaceutycznych, organizacji międzynarodowych oraz medycznego establishmentu są całkowicie nieadekwatne do zagrożenia. To jak strzelanie z armat do komarów! Jak ktokolwiek inteligentny mógłby tego nie zauważyć? Psychopaci tworzą szalony pęd ku szczepieniom i nic innego się nie liczy. Prześladuje się tych, którzy mówią o niebezpieczeństwie szczepień. "Walka" z Covidem przynosi nieporównywalnie większe szkody niż sam Covid"
Swój chłop19.04.2021, 12:43
Otworzą na wakacje , a od października 4 fala. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości o co chodzi? Reset miał być i będzie. Tych co nie wierzą też dotknie.
Jaś19.04.2021, 12:32
A w Krościenku jest spa i pełno turystów w piątek stały i w sobotę 3 albo cztery wielkie busy i mnóstwo aut osobowych.I jak to niby ma się do zmknięc hoteli i pensjonatów ??????
asker19.04.2021, 11:03
Co to znaczy lockdown ? Nie mamy polskiego słowa - odpowiednika ?
rower19.04.2021, 11:00
kupią was za czapkę gruszek, śpijcie dalej... Otwierać i tyle
Życie19.04.2021, 10:17
Jakby każdy patrzył swojego interesu, a nie interesował się sąsiadem czy wynajmuje na lewo czy nie, to nikt by nie bankrutował. Ludzie zrobili się paskudni, jeden na drugiego donosi, a sanepid na donosy musi reagować. Nie ma nic gorszego jak konfident za ścianą,bo sąsiadowi lepiej to trzeba donieść.
dają czadu19.04.2021, 10:08
Obejrzyjcie sobie spowiedź ratownika na www/....
marek19.04.2021, 10:06
wytrzymamy nawet 5 lat spoko
lockdawn z innej strony19.04.2021, 10:05
A ja wiem z wiarygodnych źródeł , że niektórzy hotelarze nie martwią się lockdawnem bo im kasa z tarcz i nie tylko wpływa, więc zaoszczędzą na kosztach utrzymania obiektu skoro gości nie ma i jeszcze im sporo zostaje bez wkładu swojej pracy.
góral19.04.2021, 09:56
Przecież normalnie wynajmujemy pokoje. Wystarczy zobaczyć ile samochodów na weekend jedzie na obcych rejestracjach.
Heheszki19.04.2021, 09:25
Głosowaliście na PiS?
No to macie u władzy "specjalistów". :)
Analityk19.04.2021, 08:59
Wszędzie budowy/ remonty/ rozbudowy pełną parą, huk od rana do nocy. Z tarczy ? Czy ktoś teraz nie sprawdza zgodnoś z projektem ? Na wielu budowach brak tablic lub są niedostępne. Powiat z tej biedy błyskawicznie się rozbudowuje.
jo19.04.2021, 08:37
Branża ma sie bardzo dobrze , sprawdzałem na różnych portalach obłożenie na święta i nigdzie nie było miejsc wyszystkie wynajete . Tarcza " przytulona " nie ma co płakać .
trzeźwo myślący19.04.2021, 08:32
Mi znajomy z obozu władzy powiedział, że wyciągi narciarskie najlepiej zarabiają latem...To zimą złoty interes prowadzą otwarte baseny. Kolejna rzecz jak jest z tą pandemią to pokazują programy Pospieszalskiego z 12.04. z TVP 1 i spowiedź ratownika na YT, gdzie zrobiono test samej soli fizjologicznej i wyszło, że ma covida...Aha z zamkniętymi hotelami czekają jak Gołębiowski w promocyjnej cenie sprzeda Obajtkowi. Kolejna sprawa dotyczy gastronomii, którą zamknięto na podstawie amerykańskich badań. Tylko w USA poza domem stołuje się 70% obywateli, a w Polsce ok. 10%. Pozdrawiam myślących
88819.04.2021, 07:55
Od 30 lat co sezon to lepszy był,kasa manna się z nieba sypała.Pazerność również rosła.Kasa jest.Tylko jest jeszcze okazja wydoić coś od państwa ile się da.Jakoś nie widać żeby się kto wieszał z tego powodu,nikt nie sprzedaje Auta za kilkaset tysięcy,nie widać też żeby robili zakupy najtańszego sortu.....
antycovidian19.04.2021, 05:05
Tak długo będzie trwał lockdown i "pandemia", do puki pewne grupy społeczne będą na tym zarabiać krociowe pieniądze, bo to im jest na rękę i to oni będą dążyć, by ten stan trwał jak najdłużej.
Do tych grup należy dołączyć pracowników sanepidów, służb mundurowych i wszelkiej maści spekulantów, którzy kręcą niewyobrażalne pieniądze na całej "plandemii".
Na dzień dobry
Po ile pandemia ?
wujek YouTube : 50 tys lekarz, 12 tys pielęgniarka - życie jak w Madrycie
kanał : Polska Chata
Zakopiańczyk19.04.2021, 04:03
Przecież wszystkie hotele są otwarte
G&T18.04.2021, 23:56
Przecież nie jest źle! Przed Wielkanocą rozmawiałam z babką, że jest masakra i mogliby w końcu dać sobie spokój z lockdownem skoro to nic nie daje. Powiedziała mi, że przecież to tylko dwa tygodnie i wytrzymamy. Jak jej odpowiedziałam, że przecież te "dwa tygodnie" trwają praktycznie przeszło rok, to popatrzyła na mnie wielkimi oczami i powiedziała ze zdziwieniem "no w sumie tak! faktycznie!". Babka cały ten rok żyła z myślą, że wszystko jest zamknięte dwa tygodnie, więc tragedii nie ma...
głupi się cieszą, mądrzy płaczą18.04.2021, 23:41
Przecież o to chodzi, żeby państwo przejęło za bezcen prywatne biznesy. Jak inaczej mają swój wymarzony socjalizm budować?
Od paru ładnych lat można obserwować stopniowe przekształcanie kapitalizmu w socjalizm. Nie tylko w Polsce, bo to tendencja globalna. Już nawet rządy nie bardzo się z tym kryją.
Wspomnicie jeszcze te słowa:
"Za 10 lat albo będziemy pracować dla rządu (patrz: państwowych spółek), albo będziemy pracować dla największych korporacji. Tak będzie, jeżeli się ludzie nie obudzą." Trader21
Ferdek18.04.2021, 23:26
Czy na prawdę nie możecie zrozumieć że własnie o to chodzi żebyście zbankrutowali a później można było Was wykupić za grosze?
To nie Wy macie przetrwać te durne, zbrodnicze blokady tylko ONE WAS (nas)!
Nie będzie żadnego znoszenia blokad dopóki prawie wszystkich nie wykończą.

"Czy po 3 maja lockdown zostanie zniesiony i hotelarze ponownie będą mogli wynajmować pokoje turystom?"
NIE, nie będą mogli!
Jeśli nawet pozwolą coś otworzyć, to i tak z durnymi obostrzeniami i tylko na chwilę bo przecież po 3 fali zaraz nadejdzie" 4 fala koronawirusa"

A później kolejna, dopóki wszyscy nie zatoną
PL18.04.2021, 23:06
Oho! będzie w komentarzach fala pomyj na głowach hotelarzy. Zanzibar, mercedesy itd...
miejscowa18.04.2021, 22:30
Bardzo dobrze
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl