30.04.2021, 11:52 | czytano: 3635

Rządowe wsparcie dla samorządów górskich (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. W Ośrodku Konferencyjno-Wypoczynkowym Hyrny podczas spotkania z samorządowcami z powiatu tatrzańskiego i nowotarskiego - wicewojewoda małopolski Józef Leśniak wraz z posłanką Anna Paluch wręczyli starostom i wójtom symboliczne czeki w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Rządowe wsparcie to w sumie 32,5 mln dla powiatu nowotarskiego i 11,4 mln dla tatrzańskiego. - To nie jest nasze ostatnie słowo - zapowiedziała Anna Paluch.
- Powiaty nowotarski i tatrzański wyjątkowo skorzystały - komentował starosta tatrzański. - Mam na myśli dwa tytuły: Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych i Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. To są dwa nowe fundusze, które w tym niełatwym okresie dla samorządów - bo budżety są napięte, a dochody są niższe - pozwalają przeciwdziałać negatywnym skutkom kryzysu, który wiąże się z sytuacją pandemii poprzez inwestycje. Te dotacyjne pieniądze, które otrzymaliśmy możemy przeznaczać na inwestycje, które załatwiają pewne problemy samorządowe i będą służyć mieszkańcom. Środki trafią do kieszeni lokalnych przedsiębiorców, bo te inwestycje samorządowe będą realizować lokalne małe firmy i dzięki temu sytuacja, która u nas jest dotkliwa, bo lockdown nas szczególnie dotyka - to w niektórych branżach nie będzie to takie uciążliwe - dodał Piotr Bąk.

Starosta przypomniał, że w przypadku powiatu tatrzańskiego jest to czwarta tura środków. Pierwsze rozdanie w 2020 roku miało charakter niekonkursowy, potem środki przyznano w ramach konkursu. W tym roku rozstrzygnięto kolejny konkurs i dziś - druga tura środków z puli 6 mld zł. Dodatkowo gminy górskie dostały w tym roku wsparcie w związku ze stratami wynikającymi z niefunkcjonowania ruchu turystycznego, gastronomii i hotelarstwa.

Przekazane dziś środki przeznaczone będą w dużej mierze na inwestycje drogowe. Ale nie tylko. - Złożyliśmy kilka wniosków, przeszły trzy. Z pomocy dla gmin górskich dostaliśmy 6 mln na inwestycje, związane ze sportem i turystyką. Przeznaczymy je na oświetlenie dwóch dróg - na Wierch Olczański i Wierch Spiski, reszta pójdzie na kanalizację Białki Tatrzańskiej. Na wniosek na budowę oczyszczalni ścieków w Białce otrzymaliśmy 4,9 mln, a wnioskowaliśmy o 24 mln. Czekamy teraz, jak uda się nam zorganizować resztę pieniędzy to zbudujemy oczyszczalnię - wymienia Andrzej Pietrzyk, wójt Bukowiny Tatrzańskiej.

Jak mówił wicewojewoda Józef Leśniak "RFIL to tarcza antykryzysowa mająca na celu przeciwdziałanie skutkom pandemii w Polce i istotne wsparcie dla samorządów, ale także pomoc dla przedsiębiorców, celem utrzymania miejsc pracy, co podtrzymać ma rozwój gospodarczy kraju". - To wy decydujecie jak zostaną wykorzystane te środki. Zostały one przyznane na inwestycje drogowe, ale i na szeroko rozumiane bezpieczeństwo, modernizację czy budowę szkół, przedszkoli, bibliotek i obiektów użyteczności publicznej - dodał wicewojewoda.
- Te opowieści, że PiS nie lubi samorządów i chce je pozbawiać kompetencji to są "baje z mchu i paproci". Patrzę na uśmiechniętego wójta Jana Smarducha (wójta gmny Nowy Targ - przyp. red.), który jest najlepszym dowodem na to, że wsparcie dostają nie tylko samorządy, gdzie rządzi PiS. Te środki to wyraz zaufania rządu do samorządów, a projekty są tak pomyślane, by lokalne firmy mogły je "ugryźć", bo inwestycje są na "ich skalę" wykonania"- podsumowała Anna Paluch.

s/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
komentarze
annaspodnowegotargu01.05.2021, 19:33
Niech żyje walc!!! Zabawa, hulanki, swawole! Tak wyglada rządzenie w dzisiejszej Polsce. Z jednej strony inwestycje potrzebne, a z drugiej kolejne wydatki bez pokrycia w dochodach. I czy konieczne są te tabliczki o rozmiarze 1 m2. Jak to sie ma do ochrony środowiska? Czy wójtowie wszystkie te tabliczki wystawią przed urzędami w ramach nieustannej kampanii wyborczej PIS?
Miś01.05.2021, 09:25
Rząd nic nam nie daje! Jak coś to teraz chce nam zapi******ć nasze ciężko zarobione pieniądze z naszch funduszy emerytalnych ponad 20 000 000 000 zł
Martunia30.04.2021, 19:49
Fetiwal hucpy trwa! Jacy łaskawcy ,ze nasze pieniadze nam dają . I jeszcze imprezkę sobie robia za nasze podatki. Tfu!!!
Qwerty30.04.2021, 18:45
Kanalizacja w Białce ? Może i powstanie jakis zbiornik do ktorego będą wozić beczkowozami szambo bo nie wierzę ze ktoś odstapi chociaż centymetr ziemi . To musialo by byc zrobione tak jak drogi czyli ZRID inaczej trzeba zapomnieć o temacie , ewentualnie zmienic plan zagospodarowania i nie dawać pozwoleń na budowe w miejscu planowanej kanalizacji .
Osiol30.04.2021, 16:52
Symboliczne czeki ha ha a pieniądze dopiero myślą czy pożyczyć czy dodrukować doprowadzają kraj do ruiny a samorządowcy udają ze nic nie rozumiał i cieszą się jak dzieci z cukierka no ale dla wypłaty jak się nic nie umie to............
Do zielonego30.04.2021, 15:42
To samo u nas w Rabie Wyżnej "Kanalizacja tak ale nie po moim"," ja nie puszcze s*** i tak jak już ma kanalizacja ruszać z robotą to mieszkańcy wycofują zgody i blokują.
jasiek30.04.2021, 14:51
Cytat
,, To nie jest nasze ostatnie słowo - zapowiedziała Anna Paluch."
Proponuje w Muzeum Drukarstwa drukować walute.
Podobno tam jest jakaś maszyna drukarska
Po co jeździć do Warszawy
PiS Socjalizm ma sie dobrze.
Nawet PiS z komuchami siadł przy jednym stole aby wprowadzać socjalistyczną gospodarkę rynkową.
Dobrze że w ostatniej chwili zaminiłem bilety NBP na dobra trwałe.
Pocałujta mnie w nos, teraz sie może wszystko walić
Narodowy komuch30.04.2021, 14:17
Przecież zawsze wystarczało przelać na konto kasę i sprawa była załatwiona a teraz niczym za komuny akademie, pokazy, apele
każdy ma swój rozum30.04.2021, 13:24
Ministerstwo ma kancelarie,Urząd Wojewódzki ma kancelarie.Są to agendy
rządowe gdzie zostały przyznane pieniądze na drogi.Wójtowie,starostowie
udają się do powyższych urzędów po odbiór symbolicznych czeków.Informują radnych i medialnie i na tym koniec.Wygłaszanie przemówień z tego tytułu i pokazywanie się przedstawicieli partii rządzącej,jest kontrowersyjne,gdyż wybory już niedługo.
baciok@30.04.2021, 13:03
Dzisiaj podał GUSPiS inflację za kwiecień 4,3%
Nawet ta PiSowska inflacja jest wysoka
A rzeczywista ?
Każdy widzi wkoło?
Chciałem dzisiaj kupic styropian
Ceny koło 300 400 zl za kubik
Drukarnie drukują piniondz pełna mocą
zielony30.04.2021, 13:00
Białka i kanalizacja ????!!!!!! science fiction :) , już widzę tych protestujacych " róbcie ale nie po moim " :)
PL30.04.2021, 12:48
Przy takiej inflacji to rozdawanie pieniędzy bez wartości powoduje jeszcze większą inflację. Ratują się jak mogą drukarnie pracują pełną parą. Plan pracy za pieniądze warte miskę ryżu jest realizowany.
suweren30.04.2021, 12:19
Czy te pieniądze są z kieszeni polityków PIS, to nie ma problemu w rozdawnictwie ?
Ale te pieniądze są z naszych podatków a PIS rozrzuca je jak swoje i na to nie ma naszej zgody !!!
JAKO SUWEREN NIE ZGADZAM SIĘ NA TE JUDASZOWE SREBRNIKI
kierowca30.04.2021, 12:15
Symboliczne czeki i symboliczne pieniądze. Z tego będą symboliczne drogi i symboliczne latarnie. Tylko wqrw będzie rzeczywisty.
NIE MA ZGODY NA TO !!!30.04.2021, 12:12
PIS PRZEKUPUJE SAMORZĄDY NASZYMI PIENIĘDZMI !!!!!!

Czy ktoś jeszcze potrafi myśleć z tych samorządów?!
To jest kolejne zadłużanie naszych dzieci, a w tej chwili już wnuków !!!!

Czy naprawdę myślicie tylko o sobie ?!?!
Czy naprawdę nie zależy Wam na NASZYCH I WASZYCH DZIECIACH?!

One będą Was przeklinały do końca swoich dni, pracując niewolniczo dla Wielkich korporacji zachodnich !!!

Czy naprawdę nie macie godności, żeby odmówić udziału w takim przestępczym procederze?!?! Zachowujecie się jak "JUDASZE" !!! Za kasę oddacie wszystko, nawet wolność naszych dzieci ?!?!?!
piotrek30.04.2021, 11:57
nie rozumiem tylko po co tam była ta paluchowa ? jakby sam v-ce nie mógł przekazać czeków .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl