30.04.2021, 15:37 | czytano: 2802

Podpisano umowę na studium korytarzowe dla drogi dwujezdniowej DK7 Rabka - Chyżne

zdj. GDDKiA
Opracowaniem studium korytarzowego dla dwujezdniowej DK 7, na odcinku Rabka - Chyżne zajmie się firma Sweco Polska. Studium ma być przygotowane dla drogi klasy GP, na parametrach klasy S, w ciągu 9 miesięcy od podpisania umowy.
- Zadaniem wykonawcy jest opracowanie rozwiązań technicznych, przeprowadzenie analizy i prognozy ruchu, oceny wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego, a także analizy wpływu rozpatrywanych rozwiązań na środowisko, kosztów i korzyści wariantów inwestycyjnych. Przygotowana będzie porównawcza analiza wielokryterialna rozpatrywanych opcji oraz zestawienie kosztów planowania i finansowania tego zadania inwestycyjnego - wyjaśnia Iwona Mikrut z GDDKiA.
Po analizie wyników studium korytarzowego zostaną doprecyzowane szczegółowe parametry techniczne drogi, jak również możliwa będzie ocena efektywności inwestycji, w tym efektywności ekonomicznej.

Całkowity termin wykonania zadania wynosi 15 miesięcy od daty podpisania umowy, przy czym:
- etap I – to 9 miesięcy, przeznaczone na opracowanie studium korytarzowego, w skład którego wchodzą opracowania i dokumentacje projektowe,
- etap II - 6 miesięcy obejmował będzie udzielanie odpowiedzi na pytania wykonawców uczestniczących w procedurze przetargowej, przewidzianej na kolejne opracowania projektowe.

Planowane parametry techniczne drogi:
- klasa techniczna drogi – GP (S),
- prędkość projektowa – 80 km/h (100 km/h),
- prędkość miarodajna –100 km/h (110 km/h),
- przekrój poprzeczny – 2x2,
- szerokość pasa ruchu – 3,5 m,
- szerokość pasa awaryjnego – 2,5 m,
- szerokość poboczy gruntowych – min 1,5 m (S: 0,75 – 2,25 m),
- szerokość pasa dzielącego – min. 5,00 m,
- nośność nawierzchni – 115 kN/oś.

- Droga krajowa nr 7 na odcinku Rabka - Chyżne stanowi ważny szlak komunikacyjny, który znajduje się w ciągu trasy europejskiej E77. Przebieg drogi uwzględniony jest w korytarzu europejskiej sieci TEN-T. Prowadzi ona ruch tranzytowy do granicy ze Słowacją i dalej na południe Europy. Po stronie słowackiej odpowiednikiem będzie droga R3 o parametrach zbliżonych do DK7 - dodaje przedstawicielka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

opr.s/
zobacz także
komentarze
chyźnianin04.05.2021, 12:00
To chyba nie porozumienie żeby drogę klasy S zaprojektować i wykonać środkiem naszej miejscowości obecnie modne stało się budowa obwodnice miast a my odwrotnie to jest karygodne aby podzielić nasza wioskę drogą szybkiego ruchu. Proponuję niech idzie dolnym końcem chyżnego (miedzy jeziorem a chyżnem i samą granicą państwa) a jeśli nie to niech idzie na Namestovo
Magda02.05.2021, 12:24
szkoda,same drogi,zniszczona przyroda,lasy...
Ewa01.05.2021, 11:27
Pierwsze ludzia zabrali za komuny działki siłą i nie wypłacili odszkodowań A teraz będą robić droge przed nosem i niszczyć piękny teren spytkowic I reszty.
Mieszkaniec Jabłonki30.04.2021, 21:54
Trzymamy kciuki za realizacje tej inwestycji. Oby jak najszybciej udało się rozpocząć prace w terenie.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl