02.05.2021, 15:00 | czytano: 6323

Konflikt myśliwych z nadleśniczym

Arch. Podhale24.pl
Między kołem łowieckim "Smrek" a nadleśniczym z Krościenka narasta konflikt o zgodę na kontrolowane odstrzały dzikiej zwierzyny żyjącej w lasach łapszańskiej gminy.
Podczas ostatniej sesji Rady Gminy w Łapszach Niżnych obecny prezes koła Marcin Fic, przedstawił trudną sytuację, w jakiej się znajduje. Jak wyjaśniał, obecnie do koła należy 14 myśliwych, z czego 10 to mieszkańcy łapszańskiej gminy. Koło stara się o wydzielenie obwodu łowieckiego przez Polski Związek Łowiecki w Nowym Sączu, który nie został jeszcze przyznany kołu, i zgody na odstrzał dzikiej zwierzyny, ale mają z tym problem.
- Bezskutecznie staramy się od pana Olafa Dobrowolskiego, nadleśniczego Nadleśnictwa w Krościenku, który sprawuje nadzór nad gospodarką łowiecką na terenie naszej gminy, o zgodę na odstrzał, ale do dzisiaj nie wiemy, bo nie zostało to wyjaśnione. Dzięki pozwoleniu będziemy mogli szczególnie zadbać o uprawy naszych rolników. My znamy doskonale te tereny. Dodam, że część z nas również ma swoje pola. Staramy się szczególnie o zgodę na odstrzał dzików, które wyrządzają najwięcej szkód - mówił.

Na terenie gminy do tej pory działały dwa koła łowieckie - "Ponowa" i "Rosomak". Działalność koła "Rosomak" pozytywnie ocenia nadleśniczy z Krościenka Olaf Dobrowolski. Bardzo negatywnie odnosi się z kolei do działalności "Smreka". Pomimo zaproszenia na sesję nie pojawił się na niej, tłumacząc, że nie zamierza tracić czasu na polemikę z bzdurnymi zarzutami myśliwych z nowego koła. W odczytanym przez przewodniczącego rady gminy na sesji liście, nadleśniczy przedstawił plan ubiegłorocznych odstrzałów i stan ich wykonania. Jak zapewnił, został on praktycznie wykonany w całości.

W rozmowie telefonicznej z Podhale24.pl nadleśniczy Dobrowolski po raz kolejny stwierdził, że nie będzie odnosił się do zarzutów członków nowego koła, bo nie ma czasu, jak tłumaczył, na odnoszenie się do absurdalnych zarzutów. - Mogę jedynie powiedzieć, że członkowie tego koła też przynależą do koła "Ponowa", które nie jest w stanie wykonać przydzielanych limitów odstrzału w innych obwodach łowieckich, jak chociażby w rejonie Jaworek - mówi Olaf Dobrowolski. - Tutaj nagle ci sami domagają się zgody w innym obwodzie, który tak na prawdę nie został im przydzielony. Zadaniem nadleśnictwa jest nadzór nad gospodarką łowiecką i uważam, że obecnie w Łapszach Niżnych dobrze wykonują nałożone na nich limity odstrzału chociażby myśliwi z "Rosomaka".

Podczas sesji radni gminni namawiali myśliwych do prób porozumienia z nadleśniczym. Zastanawiano się również, czy gmina nie może, jakoś uczestniczyć w zażegnaniu sporu.

Józef Słowik
komentarze
Piotrek06.05.2021, 15:31
Brawo za zmiany w artykule. Czyżby oglądał pan sesje jeszcze raz
Emilia06.05.2021, 14:16
OOOO czytam i nie wierzę jak dyskretnie artykuł został zmieniony z pierwotnej wersji.
mądry i skromny04.05.2021, 16:45
Widzę że ciągle odwracasz uwagę od głównego problemu jakim jest dokarmianie i oswajanie dzikich zwierząt. O ile do niedawna była to kukurydza to teraz widzę schodzenie z kosztów i w lesie lądują resztki owocowo-warzywne ze sklepów, zwroty z piekarni- po prostu robicie z lasu taki trochę większy chlewik- a to co tam potem zamęczycie nie ma nic wspólnego ze zdrowiem, ekologią i higieną.
Smakosz04.05.2021, 12:21
Tzw. ,,mądry"- nie wiem czemu obruszasz się.Dziczyzna jest tak samo konsumpcyjna jak inne mięsa.Jeden woli ją , drugi- kotlet z soi. Wolny wybór.Dziczyznę też trzeba jakoś zdobyć ,a nie ma hodowli dzików jak trzody. A żart z Filipinki opacznie przyjąłeś.Dobrego dnia.
mądry i skromny04.05.2021, 01:05
Filipinka- gazeta nie wydawana od 15 lat- jak inne Twoje skojarzenia są równie świeże to gratuluje.
mądry i skromny04.05.2021, 00:20
Zenuś dziecko kochane- widzę że nic nie rozumiesz- selekcja naturalna polega na tym że najsłabsze osobniki w zimie giną a przeżywają najsilniejsze i biorą udział w rozrodzie- Wy dokarmiając je w zimie, zaburzacie równowagę w przyrodzie. Dokarmianie w lecie to już jest tucz- te zwierzęta nie poradzą już sobie bez człowieka. I nie wiem skąd Ci przyszło do głowy że chciałbym kupić dziczyznę.
Zenek03.05.2021, 21:03
Do Mądry i Skromny. Z twoich komentarzy widać, że nie jesteś myśliwym to skąd możesz wiedzieć co się dzieje na polowaniu. Po pierwsze myśliwi pilnują selekcji zwierzyny bo inaczej wlazły by ci na posesje i zrobiły spustoszenie chyba, że mieszkasz w bloku. Po drugie masz problem z kupnem dziczyzny to mogę Ci podać kilka punktów gdzie możesz ją zakupić nie ma z tym problemu bo u myśliwego nie możesz bezpośrednio zakupić.
Smakosz03.05.2021, 21:00
Widzisz tzw,,mądry "- jedzenie mięsa i wędlin mytych przed sprzedażą w Ludwiku już u Ciebie daje efekty.A temat znasz chyba z ,,Filipinki".Smacznego
mądry i skromny03.05.2021, 14:57
Do Smakosza- to powiedz mi znawco tematu dlaczego ceny półtusz jelenich spadają a mięso z dzika jest praktycznie nie do sprzedania? Bo nikt normalny nie chce mięsa ze zwierzęcia które postrzelone obijało się o drzewa, konało przez parę godzin zanim znalazły je psy i rozszarpywały do czasu przyjścia myśliwego który je dobije tzw. strzałem litości. Jadalne jest tylko mięso ze zwierzęcia powalonego jednym strzałem z którego szybko spuszczono krew. Pozostałe sztuki się rozdaje albo sprzedaje takim mądrym jak Ty.
mądry i skromny03.05.2021, 14:40
Myślę- Anno- że najmniej o myślistwie wiedzą Ci którzy się dziś mienią myśliwymi- bo to co odbywa się w lasach to tuczenie zwierząt [odpadami z hipermarketów i zwrotami z piekarni] a potem strzelanie do oswojonych zwierząt. To proceder który cywilizowanemu człowiekowi z trudem mieści się w głowie.
Smakosz03.05.2021, 10:56
A ja wam mówię-kiełbaska z dzika, udziec z sarny,itp- pyszota.No i zdrowe, a nie nafaszerowane syfem jak kurczaczek z biedronki. Smacznego!
no i co03.05.2021, 10:08
Znależli sobie rozrywkę na nudę .Do roboty panowie a nie zabijanie zwierząt .Następna kasta na państwowym .
Anna03.05.2021, 09:57
Myślę że wszyscy, którzy się wypowiadają nie do końca wiedzą na czym polega myślistwo i jaki jest łańcuszek w nim. Dlatego proponuje się najpierw z tym dogłębniej zapoznać a później pisać.
Piotrek03.05.2021, 09:08
Beasti boys - każdy Nadlesniczy to myśliwy ino pod inną przykrywką
baciok@03.05.2021, 07:49
Nie szanuje mysliwych, nie podaję im reki.
Dla mnie to ludzie o najniższych instynktach.
Mordowac zwierzeta bez celu i dorabiac do tego ideologię.
Powiedzcie Panowie wprost ,, to nasz sport, przy tym kasa jest ze zwierzat upolowanych"
wilk02.05.2021, 23:41
Sowa- jeśli to prawda,co piszesz i masz na to dowód- to jest przestępstwo i zgłoś na policję.Jeśli łżesz-to możesz mieć kłopot-oszczerstwo jet karalne.
Krzyś02.05.2021, 23:09
Ludzie czy wy wiecie co piszecie to Nadleśniczy ustala plany a myśliwi muszą się do tego dostosować czy chcą czy nie bo inaczej kara zresztą jak pisze w artykule. A jeżeli chodzi o Pana Józefa to po każdej sesji wydaje jedno stronę artykuły byle tylko namieszać a nie przekazać rzetelne informacje do czego powinny służyć media.
pstrongmen02.05.2021, 22:22
Myśliwi to kasta. Pasą leśną gadzinę żeby mieć jak najwięcej mięsiwa. Nic poza tym. Żadna troska o środowisko czy zwierzynę czy inne dyrdymały. Biznes to biznes i ma się opłacać, i trzeba konkurencję z podwórka pogonić, i trzeba się opłacać komu trzeba żeby sprzyjał komu trzeba, i trzeba targać hajs bo hajs, hajs bejbe...
Sowa02.05.2021, 21:41
To kłusownicy a nie myśliwi tfuuu
klin02.05.2021, 21:28
Mordercy zwierząt kłócą się o kasę. Szczerze? Jakoś mnie to nie dziwi.
Śmiać mi się chce, jak słyszę o wciskaniu ciemnoty, że chodzi o równowagę w przyrodzie.
Powinno się was przepędzić na cztery wiatry, "bidoki".
BEASTI BOYS02.05.2021, 18:35
Brawo dla Pana Nadlesniczego.Mysliwi jak chca strzelac do zwierzat niech sobie kupia gry video!Nie chcemy was w Polskich lasach!Mysliwi nie maja pojecia o gospodarce lesnej im tylko zalezy na ofierze w postaci upolowanej zwierzyny.
Rolnik02.05.2021, 18:00
Ludzie kto to pisze . Ogladajac sesje Prezes wyraznie powiedział ze obwodu został podzielony ale nie przydzielony ze wzgledu na przedłużenie dotychczasowych dzierżaw na kolejny rok .
Anna02.05.2021, 17:46
Panie autorze, osobiście oglądałam sesję i moim zdaniem źle Pan zinterpretował to o czym była mowa, chyba że Pan się opiera tylko na jednostronnej opini. Proponuję zapoznać się szczegółowo ze sprawą i napisać obiektywne artykuł.
Piotrek02.05.2021, 17:15
Panie Józefie czy Pan był na sesji ?
Pisze Pan całkiem coś innego .
Dobrze że sesje są nagrywane
Niech Pan oglądnie kilka razy a później niech Pan pisze
Artur02.05.2021, 17:02
Jedna WIELKA BZDURA !!!!
Oglądałem sesje 3 razy pan redaktor coś przekręcił :)
dziki dzik02.05.2021, 16:59
Przecież to proste jak drut ; jedni mogą inni nie bo trzeba zgarnąć dla siebie całą pulę . A po drugie zabijajmy wszystko co się rusza ,a potem ratujmy i odbudowujmy od nowa . Myśliwi to też elita .
zorro02.05.2021, 16:29
Ci myśliwi to najwięksi kłusownicy. Mowa tu o tych wszystkich pseudo kołach. Zabijają zwierzyne czy trzeba czy nie. Dzielą się łupami a do koła odnoszą stare pryki. Wszystko co lepsze zabierają.
Wiem co pisze byłem kilkanascie razy na tych ich łowach. Pijaństwo ,to i tak cud ze jeszcze sami sie niepozabijali
Ot co...02.05.2021, 16:16
Znajoma, której mąż jest myśliwym, powiedziała że odkąd jej mąż poluje ona nigdy nie kupuje mięsa i ma dwie zamrażarki dziczyzny
totalne dziadostwo, litości jeszcze dla zwierzyny02.05.2021, 15:54
wszystko wymordują - skandal totalny@!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
mareczek02.05.2021, 15:38
Fajnie napisane, bez jadu i kompetentnie, choć dla człowieka który nie poluje trudno ogarnąć tą tematykę. Dawno nie czytałem normalnego tekstu informacyjnego traktującego o łowiectwie. Zwykle to bełkot i lejące się wiadrami pomyje... Panie Józku - szacunek.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl