08.05.2021, 12:26 | czytano: 3738

W tym roku otwarte zostaną dwie kładki rowerowe - w Tylmanowej i w Krościenku

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Już w te wakacje, w lipcu, rowerzyści przejadą kolejnymi dwiema kładkami zlokalizowanymi na terenie gmin Łącko i Ochotnica Dolna oraz na terenie gminy Krościenko nad Dunajcem. W planach jest również kładka od strony Szczawnicy.
- To dobra wiadomość dla miłośników dwóch kółek. Już w najbliższe wakacje zostaną oddane do użytku dwa nowe obiekty – kładka w Zabrzeży w gminie Łącko oraz kładka pieszo-rowerowa w Krościenku nad Dunajcem. Prace przebiegają szybko i terminowo. Wkrótce trasy VeloDunajec połączą Sądecczyznę z Krościenkiem nad Dunajcem i Szczawnicą oraz z Jeziorem Czorsztyńskim, a dalej z Zakopanem. Środki na te inwestycje pochodzą z Funduszy Europejskich w ramach RPO WM 2014-2020 – mówi marszałek Witold Kozłowski.
Wizytowana przez marszałka kładka w Zabrzeży (na zdjęciu) została oddana do użytku wiosną 2019 roku. Położona jest w miejscowości Łącko (Czerniec) w ciągu trasy rowerowej VeloDunajec na odcinku Zabrzeż – Stary Sącz. Jej długość to ponad 130 m. Koszt inwestycji opiewał na 3,7 mln zł, z czego ponad 2,7 mln zł pochodziło z Funduszy Europejskich, a około 800 tys. zł z budżetu województwa.

Prace na dwóch nowych kładkach zostaną zakończone w czerwcu, a już w lipcu będą udostępnione pieszym i rowerzystom.

Pierwsza z nich blisko 130 metrowa została zlokalizowana w miejscowościach Tylmanowa i Zabrzeż w ciągu trasy VeloDunajec na odcinku Szczawnica-Zabrzeż. Koszt jej budowy to 5,5 mln zł, z czego środki unijne stanowiły 4,1 mln zł, a z budżetu województwa przekazano ponad 1,1 mln zł.

Druga kładka, mierząca prawie 112 metrów, powstała w Krościenku nad Dunajcem w ciągu trasy rowerowej VeloDunajec. Koszt inwestycji to 6,9 mln zł (UE – 5,17 mln zł, budżet województwa 1,38 ml zł). Pozostałe środki zostały pozyskane z budżetu państwa.
Warto wspomnieć o projektowanej już czwartej kładce, która powstanie w Krościenku nad Dunajcem od strony Szczawnicy.

Źródło: UMWM, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Brat idioty ze Szczawy08.05.2021, 21:47
Z Krościenka do Tylmanowej będą rowery przewożne łódkami.
pelikan08.05.2021, 20:40
Same kładki bez scieżek rowerowych prowadzących do nich to jaka to trasa Velo Dunajec. Czy ktoś mi powie jak przejecha przez miejscowość Kłodne.
Od Tylmanowej rowerem w brud przez Dunajec? Kolejna kładka na Kozłeczyżnie w Krościenku komu potrzebna ,hyba do pensjonatu Crosna!
Franek08.05.2021, 14:46
Mądrze pomyślane. Rowerzyści od kładki w Krościenku do Tylmanowej pojadą chodnikiem przy głównej drodze i będą dotleniać się spalinami samochodów
kolarze i rowerzyści08.05.2021, 12:58
Brawo, super. Dróg rowerowych oby jak najwięcej. Rower to zdrowie. My chcielibyśmy doczekać takich czasów, żeby rowerzyści (kolarze) byli traktowani na drodze, jak każdy inny użytkownik drogi, a nie jak zło konieczne. Tak jest w całym cywilizowanym świecie, ale niestety w Polsce nie.
Staszek Esbuś Turnia08.05.2021, 12:37
Fajnie, zrobi się ciepło będziemy jeździć na rowerach
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl