25.05.2021, 09:18 | czytano: 3626

Ważą się losy przejazdu na Ustupie

Arch. Podhale24.pl
Mieszkańcy i przedsiębiorcy z Poronina i Zakopanego nie chcą likwidacji przejazdu przez tory, który znajduje się na Ustupie w rejonie betoniarni. Domagają się przeniesienia rogatek w inne miejsce. Pod petycją do PKP w tej sprawie zebrano ponad 70 podpisów.
Polskie Koleje Państwowe chcą, aby pociągi do Zakopanego jeździły coraz szybciej i częściej. W tym właśnie celu postanowiono, aby zlikwidować przejazd na Ustupie i podnieść wiadukt w rejonie planowanego skrzyżowania zakopianki z drogą na Olczę o ok. 40 cm. Dzięki temu będą mogły tędy przejeżdżać autobusy i ciężarówki.
Wszyscy, którzy podpisali się pod pismem sprzeciwiającym przenosinom przejazdu są właścicielami nieruchomości położonych za torami linii Chabówka – Zakopane lub prowadzą w tamtym rejonie działalność gospodarczą.

Na początku pojawiła się propozycja, aby z przejazdu mogło korzystać trzech właścicieli nieruchomości za torami. Jako jedyni mieliby klucze od rogatek. To jednak utrudniłoby życie innym użytkownikom nieruchomości po drugiej stronie torów.

- W negocjacje z kierownictwem PKP zaangażowały się zarówno władze Zakopanego jak i Poronina - mówi Jan Majerczyk, kierownik Referatu Geodezji Planowania i Ochrony Środowiska w UG w Poroninie. - Najbardziej rozważana jest propozycja mieszkańców przeniesienia przejazdu „do betoniarni” w kierunku Poronina w rejon budowanej obecnie stacji paliw. Miałby to być ogólnie dostępny przejazd i prowadziłaby do niego droga publiczna.

Usytuowanie nowych rogatek wymaga też zgody Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, do której należy zakopianka. Jeżeli udałoby się zrealizować pomysł budowy drogi publicznej, jej utrzymanie musiałby zapewne wziąć któryś z lokalnych samorządów. Dodatkowo odpowiedzialny byłby za bezpieczeństwo korzystających z przejazdu.
Zarówno mieszkańcy Zakopanego jak i Poronina przekonują, że za torami działa wiele firm. Dodatkowo w tamtym rejonie mieszka wielu ludzi, a jakikolwiek objazd utrudniłby im życie.
Na razie uzgodniono, że zarówno PKP jak i GDDKiA oraz władze Poronina i Zakopanego spotkają się, aby uzgodnić, jak rozwiązać problem przejazdu na Ustupie.

Józef Słowik
Może Cię zainteresować
komentarze
dziadeek26.05.2021, 07:24
Hmmm - czyli "Wszyscy, którzy podpisali się pod pismem sprzeciwiającym przenosinom przejazdu ......." bronią nielegalnie postawionej przez byłą radną myjni po lewej stronie jak się przejedzie popod wiaduktem na Wojdyłach?
torowisko25.05.2021, 15:44
Zlikwidować i spokój. Mniej wypadków i ofiar śmiertelnych.
żal serce ściska25.05.2021, 15:19
Chcą budować - niech budują , będzie bezpieczniej .
Wojtek25.05.2021, 09:57
Nie ma co dyskutować. Dajcie swobodę działania PKP, bo cel jest jasny i pożyteczny ,a nie patrzcie tylko na swoje zaściankowe podwórko!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl