29.05.2021, 19:44 | czytano: 2764

Uchwała antywęglowa nie przeszła. Rabczańscy radni nieprzekonani

Fot. Kadr z relacji video z sesji
Rada Miejska w Rabce-Zdroju odrzuciła projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zakazu używania węgla w strefach A i B uzdrowiska. Radni byli podzieleni.
Projekt uchwały przygotowany przez burmistrza Leszka Świdra wywołał dużą dyskusję na obradach sesji. Jej zwolennicy mówili o konieczności poprawy powietrza i odejścia od węgla, przeciwnicy o mieszkańcach, którzy zostają zmuszeni do zmian, na które ich nie stać.
- Innego kierunku nie ma. Im wcześniej podejmiemy to wyzwanie, tym większa szansa, że miękko wylądujemy, a nie rozbijemy się o beton - przekonywał Leszek Świder.

- Uchwała będzie wymuszać na mieszkańcach zmiany, na które niektórzy nie będą mieć pieniędzy. Nie jestem przeciwna tej uchwale, ale musimy też dbać o interes mieszkańców - mówiła radna Aleksandra Koper.

W głosowaniu 6 radnych było za przyjęciem uchwały, 6 przeciw, a reszta wstrzymała się od głosu. Tym samym projekt nie przeszedł. - Widzę, że teraz część mieszkańców próbuje pokazać to jako porażkę burmistrza - tak jest najłatwiej. Jednak dla wyjaśnienia warto przypomnieć, że rząd już podjął decyzję o odejściu od węgla, ponadto uchwała antysmogowa Sejmiku Województwa Małopolskiego nałożyła na mieszkańców Małopolski terminy od kiedy ten zakaz zacznie obowiązywać tj. od 1 stycznia 2023 - przekonuje burmistrz Leszek Świder, podkreślając, że gmina od dawna wspiera mieszkańców w wymianie starych pieców. Jest też duża szansa, że miasto uzyska na ten cel duże pieniądze od rządu. Pomóc w tym mogłaby właśnie uchwała antywęglowa.

Projekt uchwały przewidywał, że Zarząd Województwa Małopolskiego rozpocznie konsultacje społecznej w tej sprawie, a potem Sejmik Województwa Małopolskiego uchwali uchwałę antywęglową dla uzdrowiska. Obowiązująca już uchwała antysmogowa dla Małopolski zakłada, że od 1 stycznia 2023 roku każdy mieszkaniec Małopolski będzie musiał zrezygnować z tzw. kopciucha, czyli starego pieca na węgiel. Rabka-Zdrój planowała, żeby już od 1 stycznia 2022 roku w strefach A i B uzdrowiska zakazać montowania każdego rodzaju urządzeń grzewczych na węgiel. Z kolei, jeśli ktoś ma już zamontowany kocioł na węgiel, będzie go musiał zlikwidować do 1 stycznia 2023 roku.

r/
zobacz także
komentarze
epo30.05.2021, 10:02
Rado i Burmistrzu Rabki czas najwyższy pomyśleć perspektywicznie , ''kopciuchy '' to nie największy problem - wystarczy w zimowy dzień wyjechać na Rdzawkę i spojrzeć na problem smogu spływającego z gminy Raba i Spytkowice , bez opanowania tego tematu w Rabce nie ma mowy o czystym powietrzu , drugi istotny problem to Rabka staje sie jednym wielkim parkingiem w soboty i niedziele w dodatku za darmo . Spaliny , śmieci i gów ... o w Rabce , a miejska kasa dalej pusta, bo o swoim lub idą w góry . Piątek -Niedziela tworzą się gigantyczne korki , a spaliny i pył zawieszony w mieście / to nie truje Mieszańców / Problem mogą rozwiązać parkingi zewnętrzne i wyprowadzenie ruchu z miasta + komunikacja eco itd. Co tu pisać -przecież za myślenie Rada i Burmistrz bierze kasę.
kopciuszek30.05.2021, 09:45
Przecież właśnie rada i urząd gminy są od tego by wspierać i pomagać najuboższym przejść na ekologiczne ogrzewanie. Jak widać nic w tym kierunku nie robią i nie mają żadnego pomysłu ani planów wsparcia. Powinni wprowadzić program wsparcia a nie odrzucać tą uchwałę. Ta decyzja to chowanie głowy w piasek z nadzieją że jakoś to będzie i nikt się nie przyczepi. Niech się wezmą do roboty bo czasu coraz mniej a kary będą płacić z pieniędzy wszystkich mieszkańców.
Czy Rabka na prawdę nie potrzebuje czystego powietrza...? Chcecie się wszyscy nawzajem zagazować w imię bezradności skrywanej pod pozorami społecznej wrażliwości?
W takim razie uchwalcie ze Rabka zostaje w XX w jako żywy skansen dla szkolnych wycieczek.
Jasiek30.05.2021, 06:34
I znowu temat zastępczy w tym fikcyjnym państwie "polin"
górol30.05.2021, 05:58
Pim@ musisz być strasznie złym człowiekiem skoro oceniasz drugą osobę po majętności i tak nie każdego stać na jakieś wymiany z węgla na rozdrobniony węgiel bo nie każdy ma tak samo w życiu,jednemu się powodzi innemu nie i nie mierz wszystkich swoją miarą bo w niczyich butach nie jesteś a jak ty masz tyle pieniędzy i taki bogacz jesteś to sobie co tydzień możesz wymieniać piece i co sobie tam chcesz a innym daj spokój a skoro ty myślisz że te wymiany są po to żeby nie było smogu i że żyjesz w państwie dobrobytu to jesteś naprawdę prosto myślącym człowiekiem albo bardzo zakompleksionym i zapatrzonym w swoich zbawców w tv.
Albert30.05.2021, 03:53
Brawo dla tych radnych którzy są po stronie zwykłych ludzi a nie ekoterroru tak trzymać panowie dosyć tej europatologi i sprzedawczyków robiącym ludziom pod górę i na siłę wszystko
Historyk29.05.2021, 23:36
Uzależnienie od jednego źródła ciepła doprowadzi w razie awarii do śmierci ludzi. Norwegia kiedyś to przerabiała.
mieszkaniec Rabki29.05.2021, 22:25
Rabka to już zadne uzdrowisko i żaden Zdrój -to już przeszłóść!!!! Nikt nie ma pomysłu na przyszlośc miasta.Zlikwidować nazwe Zdrój,wszystkie zabytki w ruinie odbudować jak Jawożynę (teraz straszą i są zagrożeniempożarowym ekologocznym jak słynne Kasztany pokryte eternitem w centrum ,,uzdrowiska)),odblokować inwestycje turystyczne i wypoczynkowe (holele ,kafejki ,baseny solankowe itp).domy soclalne z ich mieszkańcami przenieść np do mLesnego Ludka.w ich miejscu powstałybu nowoczesne obiekty przyciągające ludzi z Polski i nie tylko.Władze miasta powinny myśleć nowocześnie i przyszłościowo,a to co jest obecnie to marazm i uwstecznienie.Zostaliśmy o ćwierć wieku w tyle za polskimi uzdrowiskami i kurortami!!!tylko podatki potafią władze podnosić!!!Nauczuciel niech uczy a prowadzenie i rozwój miasta niech zostawi tym ,którzy się na tym znają.
NT29.05.2021, 21:45
Panie burmistrzu odejście od węgla w energetyce a ogrzewaniu domów to dwie różne sprawy proszę nie mylić pojęć i nie wciskać ludziom kitu. Przynajmniej w Rabce część rady wzięła pod uwagę dobro zwykłych ludzi i nie dała się przekupić wizją kilku euro więcej w budżecie. Brawo!
rab29.05.2021, 21:13
Mnie nikt nie dawał żadnych pieniędzy,bo powiedzieli,że dotacja się nie należy ,bo gaz za wcześnie był podłączony.Ale i tak lepiej mniej płacić za gaz jak opalać węglem,i tu zaoszczędzone.Dajcie ludziom pieniądze aby każdy mógł sobie podłączyć,skąd starszy emeryt ma mieć kilka tysięcy,jak ledwo co przeżyje do 1-ego? Wiadomo,że lepiej przycisnąć na termostacie jak wybierać popiół i palić.Teraz Polska dostanie euro z unii,to trzeba się starać o dopłaty.Jestem przeciw kopciuchom,ale nie kosztem zubożenia mieszkańców.
epo29.05.2021, 20:06
czystość powietrza bardzo ważny temat , ale czytając projekt uchwały że 1 rok na zakaz palenia opałem stałym , to lekka przesada , jeszcze niedawno dotowano kotły na ekogroszek , a dziś już do wymiany - kto za to zapłaci bo na pewno nie Ekodoradca , bo wymianę od tego człowieka należy zacząć za brak przemyślanego , skuteczne planu działania .Przed podjęciem decyzji obciążającej drugiego człowieka należy wszystko przemyśleć , a nie działać co ''góra '' nakaże - brak rozsądku !
PIM29.05.2021, 19:51
wszystkich ktorych nie stac na wymiane kopciucha wywiezc na Syberie i bedzie eko a przede wszystkim emerytow ktorych nie stac nawet na lekarstwa
Zobacz pełną wersję podhale24.pl