31.05.2021, 11:06 | czytano: 9175

Afera w powiecie. Powodem zatrudnienie członka zarządu w teatrze

Piotr Męderak. Fot. Robert Miśkowiec / Podhale24.pl
NOWY TARG. - Niedopuszczalna i karygodna jest sytuacja rekompensowania utraconych dochodów członka zarządu w prywatnym teatrze, poprzez zatrudnienie go i dochodami w teatrze prowadzonym przez powiat - mówi szef Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Powiatu Nowotarskiego Julian Stopka. Chodzi o zatrudnienie Piotra Męderaka w Teatrze Lalek „Rabcio”.
Julian Stopka powiedział w czasie sesji Rady Powiatu Nowotarskiego, że w roku 2020, trudnym ze względu na pandemię, gdy placówki kultury nie działały i miały spadek dochodów, Teatr Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju zatrudnił dwie osoby. Jedną z nich był członek zarządu powiatu Piotr Męderak, szef prywatnego teatru „Plejada”, który dostał pracę, jako kierownik artystyczny w placówce, która mu podlega. Jak dodał, teatr w ub. r. zwrócił się do zarządu o zwiększenie dotacji o 300 tys. zł. - My, jako klub, głosowaliśmy za takim rozwiązaniem, wiedząc, że przychody z biletów nie zostaną osiągnięte, bo nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, co się dzieje w praktyce. Nigdzie nie było informacji o zatrudnieniu członka zarządu powiatu w teatrze „Rabcio” - mówił Stopka. - Uważamy, że niedopuszczalna i karygodna jest sytuacja rekompensowania utraconych dochodów członka zarządu w prywatnym teatrze, poprzez zatrudnienie go i dochodami w teatrze prowadzonym przez powiat. Tym działaniem zarząd powiatu pokazał absurd.
To był powód, jak dodał, odmowy udzielenia wotum zaufania zarządowi.

- To bulwersująca sprawa. Można to określić wielkim skandalem - ocenił radny Stanisław Waksmundzki.

- Trudno się mi odnieść do pewnych rzeczy - mówił starosta Krzysztof Faber, dodając, że dokonywane są niewłaściwe oceny, jeśli chodzi o działalność zarządu. - Próbuje się jedną, dwoma rzeczami, zdyskredytować wszystko.

Odnosząc się bezpośrednio do sprawy zatrudnienia Piotra Męderaka, powiedział, że za politykę kadrową teatru odpowiedzialny jest dyrektor. - Z tego co wiem, kierownik artystyczny był zatrudniony w styczniu, przed pandemią, kiedy teatr pracował jeszcze pełną parą - wyjaśniał. - Nie jest to sprzeczne z prawem. Teatr nie dostał więcej pieniędzy dlatego, że utworzono stanowisko, ale dlatego, że z powodu pandemii nie zrealizował 3/4 spektakli. To polityczne, złośliwe. Nie widzę tu skandalicznego zachowania - dodał.

- Teatr jest jednostką samodzielną. Dyrektor nie musi konsultować spraw związanych z zatrudnieniem - podkreślił wicestarosta Bogusław Waksmundzki. - To była samodzielna decyzja dyrektora Wójciaka.

Wicestarosta tłumaczył, że zatrudnienie dwóch dodatkowych osób było wymogiem projektu związanego z budową nowej siedziby teatru.

- Pan Julian Stopka bardzo dobrze wie, że pełniąc funkcję radnego powiatowego można być zatrudnionym w jednostkach powiatowych, bo przez wiele lat był zatrudniony przez żonę jako nauczyciel w liceum w Jabłonce, bo nie ma tutaj żadnych przeciwwskazań - odgryzł się Piotr Męderak. - Jaki cel chciał osiągnąć pan Stopka – może sam sobie odpowiedzieć. Przypominam, że jest to debata w przestrzeni publicznej, a ja sobie wypraszam wprowadzanie ludzi w błąd.

- Pan strzelił we mnie i w zarząd, ale pan przestrzelił panie Stopka - dodał. - Proszę, żeby nie opowiadał pan bzdur, bo ludzie tego słuchają.

- Dyrektor teatru zatrudnił osobę kompetentną i merytoryczną. Prosiłbym pana Juliana, żeby nie używać takich populistycznych rzeczy. To nie w moim stylu – zaapelował starosta. - Nie przenośmy tu polityki, jaka jest w parlamencie.
- To, że jest w teatrze „Rabcio” kierownik artystyczny było chyba utrzymywane w wielkiej tajemnicy, bo nigdy nie słyszeliśmy, że takie stanowisko zostało tam utworzone - zauważył radny Stopka. - Członkowi zarządu powiatu w takiej sytuacji nie wypadało się zatrudniać w instytucji prowadzonej przez powiat, czy to jest zgodne z prawem czy nie. Na pewno nie było to moralne - dodał.

Radny Adam Gracz zwrócił też uwagę na fakt, że nigdzie nie było informacji o ogłoszeniu naboru na to stanowisko.

- Nie dziwcie się, że jest to emocjonujące, ale sami sobie piwa nawarzyliście, nie informując opinii publicznej na ten temat - powiedział radny Tomasz Hamerski.

- Panie Adamie, to że pan nie czytał, to nie znaczy tam tego nie było. Nikt nigdzie tego nie ukrywał - zapewniał starosta, przypominając, że było ogłoszenie o naborze na stronie teatru. - To tylko świadczy o tym, jak się interesujecie.

Ale radny Gracz nie ustępował - szukał tej informacji i jej nie znalazł, ani na stronie internetowej, ani teatru.

- Zwrócę na to uwagę, sprawdzimy - zakończył starosta.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
poludziachodzaprzypadki04.06.2021, 11:31
Do Wielbicielka:
cyt. "Piotr jest fajny dajcie mu spokój". W organizacjach publicznych chodzi przede wszystkim o przejrzystość, nie o "fajność".
Wielbicielka02.06.2021, 09:11
Piotr jest fajny dajcie mu spokój
poludziachodzaprzypadki02.06.2021, 02:33
Dziwne jest to, że PM zrezygnował z pracy w szkole z dniem 31.08.2019 (data z oświadczenia majątkowego za 2019), a potem była konieczność jego zatrudnionenia w teatrze... Ot ciekawy zbieg okoliczności...
sobiepaństwo na całego01.06.2021, 20:08
Musi Kaczyński tu przyjechać i zrobić porządek. jak widać zaczyna się na Podhalu sobiepaństwo na całego .
oceniam PiS na minus 1001.06.2021, 15:21
PiS w powiecie :)
szkoda gadać :)
kto to jest A.Paluch :)
kto to jest J.Hamerski :)
nieudacznicy siedzący na garnuszku obywateli powiatu
od 30 lat
xyz01.06.2021, 13:10
trochę chybione porównanie.. pensja i stanowisko nauczyciela w szkole to nie to samo co kierownicze stanowisko w teatrze.. i to chyba jeszcze tego kierownika artystycznego wcześniej tam nie było i to nowo utworzone właśnie dla tego Pana
a co01.06.2021, 13:07
to rekompensata dla P.M. ale.. nie za utracone przychody w teatrze tylko utraconą pensyjkę dyrektora LO w Jabłonce
asz01.06.2021, 08:09
czysta postać kumoterstwa i nepotyzmu
PiS to przykład31.05.2021, 20:34
kumoter ... nie bredź
PiS w powiecie to totalna opozycja
obserwator31.05.2021, 17:07
Eeee..... co to za bulwersująca sprawa jaki to skandal w każdej gminie są takie przekręty. Wójt gminy w Łapszach N. zatrudnia rodzinę, kolegów , znajomych ! Radny pełni funkcje Komendanta Gminnego Staży plus rodzina zatrudniona w budynku straży we Frydmanie .Czy to aby jest zgodne z prawem? To tylko jeden mały przykład koślawego prawa w naszym Kraju . Gdzie są jednostki, które powinny kontrolować samorządy, radnych, wójta żeby nie dochodziło do takich patologicznych sytuacji... śpią ?
kumoter prawny31.05.2021, 16:39
Co było a dziś nie jest - nie pisze się d z i s i a j w rejestr
Stopkowie A.i J już w latach 80_tych pracowali razem w LO w Jabłonce.
Julian został w 1988 roku Wójtem i wg władz w tamtym czasie mógł zachować poprzez 2 godz. pracy w tygodniu możliwość utrzymywania
więzi z LO. Czy potem zgoda Starosty nie była potrzebna na to aby nadal tak robił , gdy był Urzędującym Członkiem Zarządu Powiatu.
Być jednocześnie członkiem Zarządu Powiatu, Radnym Powiatu. i zatrudnionym przez Powiat - to są wykluczające się wzajemnie opcje.
Przed takim krokiem z czegoś należy zrezygnować. Albo złożyc Mandat radnego i członka Zarządu, albo zrezygnować z pracy w teatrze podległym Powiatowi.
Mleko się już wylało - teraz jest zbyt późno bo przestępstwo jest oczywiste.
kumoska31.05.2021, 14:38
to żadna nowość w czasach covidowych. W gminie Czorsztyn podobna sytuacja: pandemia, centrum kultury działa na minimalnych obrotach, nic się specjalnego nie dzieje, a tu pan dyrektor zatrudnia sobie na cały etat pracownicę do biura. Po co? no z całą pewnością by podnieść koszty w kulturze. Dobrze, że w Powiecie ktoś to potrafi głośno powiedzieć, bo w gminie Czorsztyn zamiata się to pod dywan. I też żadnego ogłoszenia o naborze na stanowisko nie było..... ech to kumoterstwo :( za nasze pieniądze :(
ujek +31.05.2021, 13:30
Julian Stopka pełniąc funkcję radnego powiatowego - a zarazem etatowym członkiem zarządu - był zatrudniony w jednostce powiatowej, przez wiele lat był zatrudniony przez żonę jako nauczyciel w liceum w Jabłonce - nawet bedąc wójtem gminy na Orawie -wówczas to nie był skandal? Nie było wówczas przeciwwskazań?
Tylko on może być audytorem w gminie Cz. Dunajec ? Czy nie ma młodych tylko emeryci ?
mendalson31.05.2021, 12:06
Słowa o "niedopuszczalnej i karygodnej" praktyce załatwiania kolegom ciepłych posadek, w ustach członka pisu, są rzeczą niespotykaną. Czyżby to inny kolega nie skorzystał...?
ujek z ciotkom31.05.2021, 11:51
Julian Stopka pełniąc funkcję radnego powiatowego był zatrudniony w jednostce powiatowej, przez wiele lat był zatrudniony przez żonę jako nauczyciel w liceum w Jabłonce -wówczas to nie był skandal? Nie było wówczas przeciwwskazań?
Ponadto czytamy "zatrudnienie dwóch dodatkowych osób było wymogiem projektu związanego z budową nowej siedziby teatru"
Ot i cały PIS....sianie nienawiści i tyle...smutne
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl