05.06.2021, 14:43 | czytano: 2065

Bezpieczne wakacje w górach i nad wodą

Fot. Grupa Podhalańska GOPR
Zarząd Województwa Małopolskiego udzielił dotacji podmiotom uprawnionym do wykonywania ratownictwa górskiego i wodnego, działającym na terenie Małopolski. Wsparcie otrzymały m.in. GOPR Podhale, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Wodne Pogotowie Ratunkowe w Nowym Targu
W ramach otwartego konkursu na realizację zadań publicznych województwa małopolskiego w obszarze ratownictwa i ochrony ludności z zakresu ratownictwa wodnego w 2021 roku złożono 10 ofert. Wszystkie spełniły wymogi formalne, otrzymując pomoc w wysokości 400 tys. zł, w tym: Krakowskie WOPR 80 tys. zł, Sądeckie WOPR 40 tys. zł, Wodne Pogotowie Ratunkowe w Nowym Targu 40 tys. zł, Gorlickie WOPR 40 tys. zł, Miejskie WOPR w Chrzanowie 40 tys. zł, Miejskie WOPR w Oświęcimiu 40 tys. zł, Fundacja Instytut Ratownictwa na Wodach Górskich i Powodziowych 20 tys. zł, Ratownictwo Wodne Rzeczpospolitej Oddział w Myślenicach 20 tys. zł, Oddział Rejonowy w Olkuszu Śląskiego WOPR 40 tys. zł oraz Tarnowskie WOPR 40 tys. zł.
Podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa górskiego jakimi są Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Grupa Krynicka, Grupa Podhalańska, Grupa Jurajska oraz Grupa Beskidzka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w 2021 roku dostały wsparcie z budżetu województwa w łącznej kwocie 630 tys. zł.

- Wiele osób spędzi urlop w kraju, wypoczywając w górach i nad wodą. Z tego powodu wsparcie działań ratowników jest niezbędne dla zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa Małopolan i odwiedzjących nasz region turystów – podkreślił wicemarszałek Łukasz Smółka.

- Ratownicy górscy i wodni, żeby skutecznie działać dla zdrowia i życia ludzkiego, muszą być w ciągłej gotowości, odpowiednio przeszkoleni oraz wyposażeni w nowoczesny, niezawodny sprzęt i ekwipunek osobisty. Niezależnie od natężenia ruchu turystycznego występują zdarzenia, w których niezbędna jest ich pomoc, dlatego samorząd województwa dba o ich doposażanie. W bieżącym roku dla ratownictwa wodnego i górskiego przeznaczono łącznie ponad milion złotych – zaznaczył marszałek Witold Kozłowski.

Przyznane dla ratownictwa górskiego i wodnego dotacje zostaną przeznaczone na utrzymanie gotowości ratowniczej i prowadzenie działań ratowniczych na obszarach górskich i wodnych oraz szkolenia ratowników poprzez m.in. pełnienie dyżurów ratowniczych, zakup sprzętu ratowniczego, transportu i ekwipunku osobistego ratowników oraz podnoszenie kwalifikacji ratowników.
Samorząd Województwa Małopolskiego od wielu lat wspiera ratownictwo górskie i wodne. Od 2012 r. na ratownictwo górskie przekazano środki w wysokości 4,86 mln zł, a na ratownictwo wodne 2,56 mln.

Źródło: UMWM, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl