06.06.2021, 16:37 | czytano: 4789

Św. Jan Paweł II - Patronem Powiatu Tatrzańskiego (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. W trakcie uroczystej mszy św. sprawowanej przy przy ołtarzu papieskim w parku Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, metropolita krakowski abp dokonał Aktu Proklamacji św. Jana Pawła II - Patronem Powiatu Tatrzańskiego.
Ks. Marian Mucha SAC zwrócił uwagę, że dzisiejsza liturgia jest sprawowana przy tym samym ołtarzu, przy którym Jan Paweł II zrobił to dokładnie 24 lata temu, chociaż wówczas ołtarz ten był usytuowany pod Wielką Krokwią. Kustosz sanktuarium wyraził wdzięczność władzom samorządowym, że obrały św. Jana Pawła II patronem Powiatu Tatrzańskiego i podkreślił, że to wielkie zobowiązanie. – W tym wyraża się wola i pragnienie, by wartości głoszone przez cały pontyfikat Jana Pawła II jeszcze raz podjąć, nieść je, żyć nimi i dzielić się nimi z innymi – mówił ks. Marian Mucha.
Abp Marek Jędraszewski podkreślił, że życie i pontyfikat Jana Pawła II głęboko wpisały się w to, co o sobie i o swojej apostolskiej działalności wyznał św. Paweł Apostoł w odczytywanym dziś w liturgii fragmencie Drugiego Listu do Koryntian: „uwierzyłem, dlatego przemówiłem”. Ojciec święty od Mszy inaugurującej pontyfikat głosił Chrystusa na wszystkich areopagach świata i pokazywał, że tylko On jest kluczem do zrozumienia godności i powołania człowieka.

Metropolita przypomniał, że dokładnie 30 lat temu, 6 czerwca 1991 roku, Jan Paweł II przebywał w Olsztynie w ramach swej czwartej pielgrzymki do ojczyzny odbywanej szlakiem Dekalogu – rozważał tam treść ósmego przykazania: „Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu”. Ojciec święty rozważania prowadził od strony pozytywnej podkreślając, że człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga, a Chrystus powiedział o sobie, że jest prawdą. Stąd „całe ludzkie postępowanie poddane jest wymogom prawdy”.

– Jeśli człowiek żyje w prawdzie, staje się odblaskiem Boga. Jeżeli człowiek głosi prawdę, pokazuje swoją godność człowieka stworzonego na Boży obraz i Boże podobieństwo – komentował abp Marek Jędraszewski dodając, że Jan Paweł II nakreślił dramat ludzkiej wolności – wyboru przed którym stoi każdy z nas, cały polski naród, a także Europa. – Wybór albo za Chrystusem, który jest prawdą, albo przeciw Chrystusowi z wszystkimi tragicznymi następstwami tego wyboru polegającymi na zanurzaniu się w otchłani kłamstwa, nieprawdy i fałszu – mówił metropolita krakowski.

Metropolita krakowski zauważył, że wiele było motywów dla nadania patronatu św. Jana Pawła II Wielkiego Powiatowi Tatrzańskiemu. Było nim z pewnością osobiste umiłowanie Tatr i Podhala przez Karola Wojtyłę. Ale jednym z najbardziej istotnych argumentów było to, że Powiat Tatrzański „potrafił oprzeć się naciskom płynącym z Europy i nie przyjął tzw. ustawy przemocowej dbając z jednej strony o właściwe życie w ramach rodzin i całej społeczności, o wzajemny szacunek, o pomoc i solidarność, a z drugiej strony nie chcąc dopuścić, żeby tylnymi drzwiami mogła wkroczyć tutaj ideologia gender”.

Arcybiskup przypomniał też hołd górali złożony Janowi Pawłowi II w Zakopanem pod Krokwią 6 czerwca 1997. Ojciec święty beatyfikował wówczas s. Marię Bernardynę Jabłońską i s. Marię Karłowską, a homilię poświęcił „geniuszowi kobiety”. – Trzeba wracać do geniuszu kobiety po to, by ratować u niektórych choćby resztki sumienia i poczucia odpowiedzialności za życie najbardziej bezbronnych i najbardziej niewinnych – mówił abp Marek Jędraszewski.

Odwołał się także do papieskiego wezwania o obronę krzyża. – Módlmy się, aby zwycięstwo krzyża było w naszym sposobie myślenia i postępowania bardzo wyraźne, bardzo jasne, także dla innych. Nie możemy wstydzić się krzyża dlatego, że on stoi na straży naszego człowieczeństwa i najbardziej autentycznego humanizmu. O łaskę mocy trwania przy krzyżu, a przez to przy człowieczeństwie powołanym na to, by być obrazem i podobieństwem Boga, błagajmy Pana dziejów i historii – zakończył arcybiskup.

Kustosz sanktuarium na Krzeptówkach poinformował, że został powołany komitet, który przygotuje jubileuszowe obchody 25-lecia pielgrzymki Jana Pawła II na Podhale (4-7 czerwca 1997 r.).
Przekazanie zgody Stolicy Apostolskiej na ustanowienie św. Jana Pawła II patronem Powiatu Tatrzańskiego nastąpiło na wspólnej Sesji Rady Powiatu Tatrzańskiego oraz Rad Gmin: Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Poronin oraz Miasta Zakopane. Dr hab. Anna Mlekodaj, profesor Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu, wygłosiła wykład „Przesłanie Jana Pawła II do górali”.

Dekret Kongregacji ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów odczytał kanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie ks. Grzegorz Kotala.

Uroczystą sesję zakończy koncert Hanki Rybki z zespołem.

Relację z uroczystości można obejrzeć tutaj:



Archidiecezja Krakowska, s/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Droga Pani09.06.2021, 10:41
w pomieszczeniu zamknietym bez masek ?
byw08.06.2021, 11:13
pycha kroczy przed upadkiem. Górale na pokaz. przemoc i rozwody na Podhalu.
Autor07.06.2021, 16:17
Hipokryzja i nic więcej
kudlon07.06.2021, 12:27
czemu nie Nowotarski...biedniejszy ...??? mniej spolegliwy...??? mniej wierny...??? chyba dlatego ze bardziej prawy..
mądry i skromny06.06.2021, 17:47
Przyjdą do Was wilki w owczej skórze i w moim imieniu przemawiać będą.
miejscowa06.06.2021, 17:22
Ale się uśmiałem , bez zgody naszej .Wara
Pytanie retoryczne06.06.2021, 16:53
Czy przez te wzniosłe uroczystości i czcze deklaracje świat się stanie lepszy? Nie ujmując niczego wybitnemu Polakowi Janowi Pawłowi II, może lepiej będzie jak włodarze powiatowi zajmą się konkretną robotą, za co biorą kasę, a nie wymyślają kolejnych patronatów. Oddzielna sprawa na ile górale są rzeczywiście wierzący, a nie deklarujący swą wiarę na pokaz...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl