09.06.2021, 10:00 | czytano: 3047

Co dalej z uchwałą antywęglową?

Burmistrz Leszek Świder jest zwolennikiem przyjęcia uchwały antywęglowej. Fot. Piotr Kuczaj
- Na pewno tego nie zostawimy, bo nie mamy innego innego kierunku. Musimy znaleźć zrozumienie dla tego problemu - mówi burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder, który zapowiada, że nadal będzie forsował pomysł wprowadzenia zakazu używania węgla w strefach uzdrowiskowych A i B.
W maju radni nie zgodzili się na to, podnosząc m.in., że kosztami poprawy powietrza w uzdrowiska zostaną obciążeni mieszkańcy. Domagali się, by miasto znalazło pieniądze na dotacje do wymiany pieców i wsparło mieszkańców. Uchwała, która miała rozpocząć proces wprowadzenia zakazu palenia węglem w centrum miasta, nie przeszła.
- Widzę kilka możliwości i źródeł, skąd wziąć pieniądze na wymianę pieców. To chociażby Krajowy Plan Odbudowy, program LIFE czy Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Trzeba również wziąć pod uwagę środki z budżetu gminy. Będziemy o tym rozmawiać - deklaruje burmistrz.

Także podczas ostatniej wizyty w Rabce-Zdroju ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, padały deklaracje o wsparciu finansowym dla uzdrowisk m.in. z programu "Klimatyczne uzdrowiska". - Na pewno tego nie zostawimy, bo nie mamy innego innego kierunku. Musimy znaleźć zrozumienie dla tego problemu - mówi włodarz uzdrowiska.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
OKey10.06.2021, 21:25
Stop dla palenia węglem, czas przejść na nowoczesne ogrzewanie domów np. pompy ciepła to jest przyszłość.
rab09.06.2021, 14:10
...osioł.../.../.Jak obserwuję,to ciężki chleb i niewdzięczny.Obecny burmistrz postawił na obcych bo ze swoimi nie można dojść do ładu,widać,że nie ma w urzędzie kumoterstwa jak było poprzednio.Wspierajmy urząd w dobrych decyzjach,takich jak uchwała antysmogowa,przecież kiedyś musimy zmienić piece,niech więc nie będzie to zmiana radykalna ,tylko stopniowa.
Baca09.06.2021, 12:13
przerabiajcie wszyscy na gaz a kurki z gazem już nam wszyscy dokręcają nawet duńczycy będziemy kwiczeć jak bure osły przy takich rządach
Mieszkaniec strefy09.06.2021, 11:45
Pięć gazowy to ludzie sobie sam kupią a czy na rachunki będą mieć w tym naszym biednym uzdrowisku ? Chyba ktoś nie do końca to przemyślał półtora roku na wymianę ? Puknij się pan
Osiol09.06.2021, 11:13
Burmistrz to będzie forsował jak będzie burmistrzem ale się nie zanosi........
emeryt09.06.2021, 10:53
Panie Burmistrzu,tylko pomoc ludziom przy wymianie pieców zlikwiduje smog w Rabce.Starajcie się o wszelkie dotacje aby móc pomóc mieszkańcom w wymianie kopciuchów.Nikt nie ma tyle tysięcy aby od ręki wyłożyć na taki kosztowny projekt.A jak ma jakieś oszczędności to musi z czegoś żyć.Chcemy oddychać czystym powietrzem ale nas,emerytów na to nie stać.
i ma rację.09.06.2021, 10:44
Wcześniej, czy później tak muszą zlikwidować piece węglowe w tym obszarze miasta, jeśli chcą utrzymać Uzdrowisko. Skoro minister obiecał dotacje na ten cel, to tak wcześniej musi być podjęta uchwała w mieście by byla motywacja do udziału finansowego w tym, ministerialnym projekcie. A tak po prawdzie, to kto tych radnych, bezradnych wybierał w tej Rabce. Teraz już rozumiem, że stanowiska obsadzane są obcymi ludźmi bo Rabka kompetentnych nie posiada. Zamiast iść do przodu, to się cofa. A tak poza nawiasem, obserwując, to wsxystko jest specjalnie robione by zdeklasować i ośmieszyć Burmistrza. Kto za tym stoi, to sobie domówcie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl