09.06.2021, 12:52 | czytano: 4052

Tatrzański Park Narodowy odchodzi od przenośnych toi-toi

Jury złożone z uznanych architektów wybierze projekt toalety, która powstanie w rejonie polany Huciska w Dolinie Chochołowskiej i zastąpi na stałe stojące tam toalety typu toi-toi.
Odbywający się co roku konkurs KOŁO na projekt łazienki, organizowany przez firmę Geberit, zawsze budzi ogromne zainteresowanie wśród początkujących architektów i studentów architektury. W maju rozpoczęła się jego 23. edycja, której partnerem został Tatrzański Park Narodowy – na miejsce projektu wybrano Dolinę Chochołowską.
Partnerem tegorocznej edycji został Tatrzański Park Narodowy. Rejon polany Huciska w Dolinie Chochołowskiej, czyli lokalizacja projektowanej toalety, został wybrany nie bez przyczyny – Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN podjął decyzję, by przenośne toalety typu toi-toi sukcesywnie zastępować stacjonarnymi. Między innymi w Dolinie Chochołowskiej obecnie znajdują się przenośne szalety, a szlak jest jednym z najpopularniejszych w Tatrach.

Konkurs skierowany jest do architektów oraz studentów architektury. Ich zadaniem będzie zaprojektowanie obiektu o funkcji toalety publicznej z pomieszczeniem gospodarczym na użytek Tatrzańskiego Parku Narodowego. Koncepcja ma wpisywać się w otoczenie, nawiązywać do lokalnej tradycji, kultury, przyrody. Ważne jest zastosowanie rozwiązań umożliwiających dostęp do obiektu wszystkim grupom odbiorców, w tym turystom o szczególnych potrzebach, takim jak osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze czy opiekunowie z małymi dziećmi. Istotne będzie także projektowanie w duchu zrównoważonego rozwoju (wykorzystanie materiałów naturalnych oraz przyjaznych dla środowiska, zastosowanie źródeł energii odnawialnej, odzysk wody, projektowanie rozwiązań mających na celu zmianę nieekologicznych zachowań turystów).

Konkurs na projekt łazienki to jedna z najstarszych inicjatyw tego typu w Polsce. Na przestrzeni lat wzięły w nim udział setki projektantów i architektów, dla wielu z nich był on początkiem i furtką do kariery. Co roku w gronie jurorów zasiadają autorytety z branży projektowej. Koncepcje nadesłane na tegoroczną edycję konkursu oceni jury w składzie: dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz – kierowniczka Zakładu Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, wiceprezes w autorskiej pracowni architektury Kuryłowicz & Associates, sędzia SARP Warszawa, Robert Konieczny – architekt, założyciel pracowni KWK Promes, Magdalena Federowicz-Boule – prezes i dyrektor kreatywna pracowni Tremend, sekretarz Warszawskiego Oddziału SARP, sędzia SARP, prof. Jan Sikora – wykładowca na Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, założyciel pracowni projektowej Sikora Wnętrza, Przemo Łukasik – architekt, współzałożyciel pracowni Medousagroup, Aleksandra Kozłowska – laureatka konkursu „Projekt Łazienki 2018”, obecnie związana z pracownią KWK Promes, Przemysław Powalacz – Prezes Zarządu Geberit sp. z o. o., Filip Zięba – zastępca dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego, Ewa Holek-Krzysztof z Działu Komunikacji i Wydawnictw Tatrzańskiego Parku Narodowego, Agnieszka Grzegorczyk – przedstawicielka gminy Kościelisko, Jan Karpiel-Bułecka senior – architekt, popularyzator folkloru góralskiego, Marcin Rząsa – artysta rzeźbiarz z Zakopanego.

Spośród zgłoszonych prac jurorzy wybiorą najlepszy projekt, przyznają także wyróżnienia i nagrody specjalne. Również internauci będą mieli okazję wybrać koncepcję, która najbardziej im się podoba, w głosowaniu na profilu marki Geberit na portalu Facebook. Łączna pula nagród to ponad 50 tys. zł.
Termin nadsyłania projektów mija 11 października 2021 roku. Regulamin konkursu znajduje się na stronie www.konkurskolo.pl.

Materiały prasowe, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
gór10.06.2021, 11:58
Jan Karpiel Bułecka -architekt? Na co to ludziom przyszło,projektować sroce,a tacy byli honorni.
Gosiak09.06.2021, 19:06
Już był kiedyś taki konkurs na toalety przy Wodogrzmotach Mickiewicza i do tej pory nie powstały. Wątpię że tym razem będzie inaczej
worek na śmieci09.06.2021, 18:22
Nie obejrzymy się a przy szlakach będą latarnie uliczne i biedronki... bo budy z oscypkami w Chochołowskiej już są.

Za serwis toitojów trzeba płacić nie małe pieniążki a park jest ubogi i go ne stać. Dlatego ta drobna ingerencja w przyrodę parku jest w pełni uzasadniona.
strażak dyndu dyndu09.06.2021, 14:33
Najbardziej w otoczenie wpisuje się drewniany sracz z serduszkiem na drzwiach ale nie wiadomo czy spodoba się jury . Konkurs na projekt sracza - świat staje na głowie
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl