09.06.2021, 15:37 | czytano: 6661

Rozdają Konstytucje i namawiają do rozmowy (zdjęcia)

Fot. Marcin Szkodziński
Akcja "Tour de Konstytucja" dotarła pod Tatry. Po Radomiu, Kielcach, Ostrowie Świętokrzyskim, Myślenicach i Dobczycach przyszedł czas na Zakopane.
- Wiedza ludzi dorosłych z wielkim doświadczeniem życiowym często jest znikoma odnośnie naszych praw – zaznacza Robert Hojda, prezes fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, współorganizator i pomysłodawca akcji „Tour de Konstytucja”.
Wraz z organizatorami na deptaku pojawili się także sędziowie, prokuratorzy oraz adwokaci, którzy udzielali odpowiedzi na pytania związane z Konstytucją. - Wszyscy patrzą, że są sędziowie, prokuratorzy i adwokaci, ale są aby wspierać nas merytorycznie. Cała organizacja jest organizacją obywatelską – mówi Robert Hojda.

Celem akcji jest nakłonienie Polaków, aby zaczęli ze sobą rozmawiać. - Celem „Tour de Konstytucja” jest żebyśmy jako Polacy zaczęli ze sobą rozmawiać o przyszłości, o kraju, na temat tego co przed nami i jak to dalej będzie wyglądało. Dzisiaj jesteśmy bardzo podzieleni – zaznacza Hojda. - Wszyscy wiemy, że taka sytuacja jaką mamy nie może trwać bez końca. Dalego to nie politycy organizują te wydarzenia, nie zabierają głosu, nie komentują. Mogą być jedynie jako obserwatorzy – dodaje.

Organizatorzy planują dalsze spotkania i objazd całej Polski. Po Zakopanem udadzą się zachodem Polski na północ, następnie wybrzeżem aż po miejscowości na wschodzie.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Może Cię zainteresować
komentarze
Grace12.06.2021, 08:52
@ Oli. Zacytuję Cie "Może dzięki tym dularom nasze dzieci są dobrze wykształcone i mają przyszłość,tu w naszej Polsce. " Bingo !! Za dulary w kopercie !! Dobrze wykształceni są ci, nier za dulary ale ci co mieli łeb na karku , byli pracowici i mają odpowiednie IQ . /.../ Odnośnie kształcenia w szkołach na lekcjach propedeutyki czy WOSu to mi nawet nie wspominaj, bo wiem na czym to polegalo. Za wycinki z gazet z wydarzeń niekoniecznie politycznych wlepione w zeszyt, wykute na pamieć reguły co to jest Konstytuacja, co to jest preambuła wlepiali nauczyciele piątki. Własnie szkoła a przede wszystkim rodzice zawiedli, że mamy takie społeczeństwo, jakie mamy. Małobywatelskie, a patriotyzm w wydaniu młodych to tatuaże na mieśniach i klacie z orłem w koronie, Nie pluję z nienawiści, ale odnosze się do tych, cvo plują własnie na tych starszych ludzi, którzy chca młodym przekazać wiedzę o Konstytucji, o zagrożeniach z jej nieprzestrzegania, chcą pouczyć o ich prawach i obowiązkach, bo niestety szkoła ani dom nie zdali egzaminu w tej sprawie. Poczytaj co oni wypisują . Znacie ludzi , ktorzy tam byli? To kobiety i mężczyźni przeważnie po siedemdziesiątce, ludzie którzy w PRlu należeli albo do KORu albo do innych antykomunistycznych organizacji podziemnych. Ryzykowali swoją wolnośc, byli szykanowani, siedzieli w wiezieniach. Była kobieta , która w tych trudnych czasach owdowiała, miała trójkę dzieci, ciężką sytacje a mimo to ryzykowała i roznosiła bubułę w plecaku, była na tym wydarzeniu w Zakopanem o dwoch kulach, w taki gorący dzięń i tym razem nie zawiodła i takich ciężko doświadczonych tamtymi czasami ludzi było w Zakopanem wielu.To sa patrioci, to są ci, KTÓRZY UMIŁOWALI WOLNOŚC, I KOCHAJĄ TEN KRAJ ZA NIC. jEŻĘLI UWAŻASZ, ŻE KTOŚ KTO PRMUJE KONSTYTUCJĘ , TŁUMACZY MŁODYM JEJ ZAPISY JEST ZŁY I PROPWADZI JAKĄŚ IDEOLOGIĘ , jak pisza ci tutaj, a Ty ich broniszTO ZASTANOW SIĘ NAD SOBA, CO SOBA REPREZENTUJESZ. Akcja miała wymiar zupełnie apolityczny. Mamy kryzys konstytucyjny dzięki pisowskim rządom i jeżeli nadal Konstytucja będzie służyła władzy a nie obywatelom, podobnież jak upolityczniopne sady, prpkuratura, to jak się władza zmieni, a to się nie zmieni to będziecie mieli ciężko., Bo chodzi o to, żeby był TRÓPODZIAŁ WŁADFZY a KONSTYTUCJA SŁUZYŁA OBYWATELOWI, A NIE PARTIOM Poczytaj poniżej, kto kogo zaczął obrażać. Mam kilka nicków, ale nie" Skromny" czy Mądry. Mogę Ci je nawet podać " zez, he, he, he, jolka i jeszcze kilka. Teraz GRACE- dla zabawy, a Moderatrr i tak wie, że to jedna osoba
mądry i skromny12.06.2021, 02:15
Mistrz refleksu odpowiedział po 23 godzinach- i wydumał, błędy były- a sam pisze- szkołyi, weż- i jak Cię można poważnie traktować?
oli11.06.2021, 19:03
...Grace...mądry i skromny....to jedna i ta sama osoba ,która nas poucza, jednocześnie plując na wszystkich z nienawiści.Oprócz tego,robi te same błędy.Gimbusie -powrót do szkołyi i koniecznie weż korki z jęz.polskiego.A najbardziej ich bolą te dulary.Może dzięki tym dularom nasze dzieci są dobrze wykształcone i mają przyszłość,tu w naszej Polsce.Konstytucję poznaliśmy jeszcze w liceum,bo był taki przedmiot jak propedeutyka.A więc mamy pojęcie o Konstytucji.
Grace11.06.2021, 11:00
Do wszystkich tu krytukujących obrońców Konstytucji i praworzadności w Polsce, do drwiących sobie i obrazajacych ludzi, w tym wielu osiemdziesięciolatkow i starszych, którzy kiedyś w PRLu i dzisiaj mają odwage przeciwstawić się władzy, która łamie nasze prawa i wolności .
"Chcesz wolnosci,  demokracji, by słuchano Twoich racji,  chcesz głosować, decydować, silną Polskę dziś  budować, Czytaj ją  , czytaj ją, KONSTYTUCJĘ.
Gdy ją łamią , naginają, wręcz ją szarpią, rozrywają  Ty ją bronisz, protestujesz, swym przykładem pokazujesz Szanuj ją, szanuj ją KONSTYTUCJĘ.
W jej przepisach madrośc chadza, równowagę zaprowadza,by minister z prezydentem nie trudnili się przekretem Kochaj ją , kochaj ją KONSTYTUCJĘ  " A wasi rodzice, dziadkowie, gdzie wtedy byli? Bo wielu z tych starszych dzisiaj siedziało w pierdlu za komuny, roznosili bibułe , protestowali na uczelniach i dobrze wychował swoje dzieci i wnuków.Wpoili im szacunek do pracy, do ojczyzny, Konstytucji i drugiego człowieka A Wasi dziadkowie, rodzice gdzie byli? Jak Was wychowali? Nie mieli czasu ani walczyć, ani protestować , bo łatali dulary w Ameryce ?
mądry i skromny10.06.2021, 20:04
Dziś plujecie na lewice a dwa tygodnie temu, wraz z nimi głosowaliście, żeby wyżebrać brukselskie srebrniki czy można się jeszcze bardziej zeszmacić?
mądry i skromny10.06.2021, 15:53
Do góralki i olego- a więc Wy jesteście zadowoleni stanem naszego kraju i uważacie że niczego nie trzeba zmieniać- no gratuluje dobrego samopoczucia. Przecież nie żyjemy w kraju gdzie międzynarodowe korporacje hasają jak po Dzikich Polach a na naszych przedsiębiorców nakłada się coraz większe podatki. Ćwierć Polski i pół Podhala musiało wyjechać do pracy za granicą żeby godnie żyć ale Wy jesteście zadowoleni. Przecież rozwalanie prawa pomaga bogatym a uderza w biednych- weź np. wielką firmę budującą autostradę i polskiego podwykonawcę któremu zalega z zapłatą za prace. Polak idzie do sądu, proces trwa kilka lat- podwykonawca bankrutuje. I takie historie można mnożyć ale Wy jesteście zadowoleni a komu się to nie podoba- ten komunista.
Grace10.06.2021, 13:50
do goralka. jeszcze się podpisuj góralka. /.../
Grace10.06.2021, 12:57
do Oli. Szkoda słów. Dla ciebie Konstytucją jest 500+. Żegnam , droga na wschód otwarta. Ciepły człowiek czeka. Wiesz co to znaczy nick?Ale jak wolisz może byc Grazyna- tez ładnie. Targowicą to jesteście wy, przekupni i łasi na mamonę ,Za nią zdradzić i łamać potraficie nawet Konstytucję. Tu mocny epitet pod twoim adrersem......... !
oli10.06.2021, 11:53
...Grace...Grażyno,tak bardzo odjechałaś na zachód,że nawet imię swoje zmieniłaś,jednak polskość to nie dla Ciebie.Trzeba sobie przypomnieć,kto tą konstytucją sobie gębę wycierał,a zacząć można od Targowicy w Brukseli.Wiedz,że OTUA nigdy nie przejdzie w takim wydaniu i z takimi aktorami.
góralka10.06.2021, 11:41
Marna ta publika i nieliczna.Dlatego muszą wyciągać niczemu nieświadome dzieci z przedszkola.Ale oni się ośmieszają,najpierw kodziarze,macice,OTUA,lempart z wypi.......ć,czaskoś z adenauerem,teraz sędziowie z resztą nawiedzonych.Po co to robicie,Platforma leci w dół dzięki takim jak Wy.Naród nie jest głupi.Nie wiem tylko dlaczego się przyczepili do Podhala,chyba tylko ,że mogą tu wypocząć i pochwalić się ,że byli na wczasach.Wiedzcie jedno,tu nie macie żadnego poparcia,jak widać na zdjęciu.
Grace10.06.2021, 09:05
Do Brawo JK. Ty......!! (Domyśll się, ale tu cięzka inwektywa pod twoim adresdem) Jeżeli uważasz, ze promowanie polskiej Konstytucji, jest kompromitacja na ulicy, to znaczy, że dla ciebie *** tak jak dla całego pisowskiego bagna ta swięta księga praworzadności, naszych obywatelskich praw, obowiązków, powinności jest zwykłym chłamem a ty ***!!! Prostaku!!! Nie obrażaj ludzi, którzy znajdują czas, odwgę na przypominanie Polakom czym jest Konstytucja i tłumaczenie jej zapisów, bo pod ty względem Poacy sa do tyłu.
Brawo JK09.06.2021, 23:12
Jednak obcięcie ubeckich emerytur tak boli że aż trzeba się kompromitować na ulicy.
Hiseryk09.06.2021, 22:27
A przedwojenna konstytucja to przestała obowiązywać? Od kiedy?
Podsądny09.06.2021, 21:03
Ale tłumy zainteresowanych! A jak działają ,,niezależne " sądy - to już każdy wie. Cytat. ,,kończ Wasc , wstydu oszczesc".
dziadeek09.06.2021, 20:31
Hmmm!
32. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

Wychodzi na to, że "immunitety" są niekonstytucyjne!
Z immunitetów nie korzystają sędziowie w Belgii, Niemczech, Francji, Finlandii, Irlandii i na Cyprze.
POP(pełn.obow. Polaka)09.06.2021, 19:03
OTUA, nigdy już nie będzie tak jak było!!!
klio09.06.2021, 18:17
Zamiast czczego gadania,niech nam wytłumaczą dlaczego tyle nieprawidłowości jest w sądach i prokuraturach.Skoro jest tylu prawników niech mówią o niesprawiedliwych wyrokach i lekceważeniu nas,obywateli w ich urzędach.Czy ktoś ich pytał o te ważne dla nas sprawy?
Kudlon09.06.2021, 18:13
Prawa konstytucyjne...to komuna...!!!...ale myślenie...mózgi są po to by ich używać.. A Konstytucja by ją w życiu politycznym społecznymi dla dobra wszystkich Polaków przestrzegać...
mądry i skromny09.06.2021, 17:58
Do 888- najpierw głosiłeś że TVN jest niemiecki, teraz twierdzisz że Konstytucja jest komunistyczna- aż jestem ciekawy co odkryjesz następnym razem.
Wyrocznia09.06.2021, 17:46
Tęczowa zaraza sama konstytucję przestrzega wybiórczo, ale jak im nie na rękę to się na nią powołują.
Aaa09.06.2021, 17:09
Ooo wielkie tłumy ludzi zainteresowanych brawo ????.Tylko naiwnych brak bajek słuchać .
88809.06.2021, 16:38
Niech nas Pan Bóg broni od tych ideologii komunistycznych....
Zorros09.06.2021, 16:11
/.../ Ciekawe kto im to sponsoruje, bo chyba wiem ale nie powiem. Sorry.
miple09.06.2021, 16:02
Warto uczyć tych co mają +.
litość bierze patrząc na tych ludzi09.06.2021, 15:58
Stara komuna nie odpuszcza !!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl