12.06.2021, 10:00 | czytano: 2417

Spalona willa czeka na odbudowę

Arch. Podhale24.pl
RABKA-ZDRRÓJ: Samorząd liczy, że jeszcze w tym roku ruszy odbudowa drewnianej willi "Pod Aniołem".
Zabytkowy budynek, w którym mieścił się wówczas Miejski Ośrodek Kultury, spłonął we wrześniu 2018 roku. Mimo iż zniszczenia były duże, konserwator zabytków nie pozwolił na rozbiórkę obiektu. Chciał tego rabczański samorząd, który planował odbudować budynek od zera. Konserwator uznał jednak, że należy uratować to, co nie uległo spaleniu.
Jak mówi burmistrz Leszek Świder, jedna firma wycofała się z przygotowania projektu i pozwolenia na odbudowę z powodu braku możliwości spełnienia licznych wymagań konserwatora zabytków. Druga, która przejęła sprawę, ma już projekt na ukończeniu. - Liczę, że do końca czerwca projekt zostanie przedstawiony do zaakceptowania konserwatorowi zabytków - mówi burmistrz. - Będziemy następnie występować do Ministra Kultury o o środki na odbudowę. Koszt prac szacowany jest na około 4,6 mln zł. Chcemy, żeby nowo powstały budynek służył naszym stowarzyszeniom i instytucjom kultury, by jak w przeszłości był obiektem kulturalnym - dodaje.

r/
zobacz także
komentarze
z tutela12.06.2021, 13:14
@paradoks i właśnie jesteś przykładem ze trza się uczyć żeby coś pojmować :)
Mariusz12.06.2021, 12:38
A niektóre zabytki architektury uzdrowiskowej nie mają do spełnienia "licznych wymagań" !? No comment .
paradoks12.06.2021, 10:57
Kto to wymyślił i dlaczego oraz komu ma służyć instytucja "konserwator zabytków" Na całym świecie, zabytek, to obiekt o wiekowej historii lub tysiącletnie eksponaty kultury, a nie jakaś spalona prawie doszczętnie buda. Podobno to jest ten konserwator, który chciał pół Rabki wpisać jako zabytek,/.../
Zobacz pełną wersję podhale24.pl