13.06.2021, 14:43 | czytano: 8230

"Kto jest odpowiedzialny za doprowadzenie do chaosu komunikacyjnego?" Nikt.

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Na początku maja - w jednym terminie rozpoczęły się remonty w kilku rejonach Miasta. Wskutek prac prowadzonych na moście na Białym Dunajcu, na ul. Szaflarskiej oraz Waksmundzkiej - praktycznie cały Nowy Targ został zablokowany. Utrudnienia komunikacyjne stały się tematem interwencji złożonej na sesji Rady Miasta.
"W związku z prowadzonymi robotami remontowymi na drogach publicznych w maju, jak również doraźnym łataniem dziur doszło do paraliżu komunikacyjnego. Mam pytanie, kto odpowiada w mieście za koordynacje robót na drogach? Kto jest odpowiedzialny za doprowadzenie do chaosu komunikacyjnego? Dlaczego Urząd Miasta nie prowadził za pośrednictwem zależnych od siebie mediów - właściwej polityki informacyjnej? Proszę o wyznaczenie osoby, której zadaniem będzie koordynacja remontów dróg i odpowiednia polityka informacyjna w tym zakresie" - napisała w interpelacji radna Ewa Pawlikowska.
W odpowiedzi magistrat przypomina, że przez Nowy Targ przebiegają drogi krajowe, powiatowe, wojewódzkie i gminne - i każde mają innego zarządcę.

"Po okresie zimowym konieczne jest wykonanie prac w zakresie remontów nawierzchni jezdni, chodników i innych urządzeń technicznych. Zarówno te prace, jak i planowane wcześniej przebudowy dróg miejskich powodują utrudnienia w ruchu o charakterze lokalnym i mimo uciążliwości, rzadko zgłaszane są do Urzędu uwagi w tym zakresie. Ponadto informuję, iż organem zarządzającym ruchem na drogach gminnych i powiatowych jest starosta, natomiast na drogach krajowych i wojewódzkich - wojewoda. Dlatego w obowiązującym stanie prawnym wyznaczenie przez burmistrza osoby koordynującej organizację ruchu na terenie Miasta nie jest prawnie możliwe, o czym jako wieloletnia radna miejska i funkcjonariusz Policji winna Pani wiedzieć" - pisze w odpowiedzi do radnej burmistrz.

"Dla wspomnianych wcześniej prac zatwierdzone zostały projekty organizacji ruchu, a prace remontowe w ciągu dróg krajowych - droga nr 47 Rabka -Zakopane i nr 49 Nowy Targ - Jurgów oraz dróg powiatowych - ul. Szaflarska i Waksmundzka były pozytywnie zaopiniowane przez Wojewódzką i Powiatową Komendę Policji. Natomiast opiniując organizację ruchu Miasto zgłasza uwagi dotyczące konieczności informowania służb publicznych oraz mieszkańców między innymi za pośrednictwem lokalnych mediów o planowanych utrudnieniach w ruchu" - podsumowuje Grzegorz Watycha.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
wg14.06.2021, 21:11
'przez Nowy Targ przebiegają drogi krajowe, powiatowe, wojewódzkie i gminne - i każde mają innego zarządcę" - rozumiem, że nikt do nikogo nie dzwoni, bo nikt nie odbiera. A poza tym skąd mają brać numery telefonów?? To nie jest takie proste!! A może wziąć do pracy kobietę, która ma pensjonat z 20 pokojami i jakoś to ogarnia???
Obserwator !14.06.2021, 10:56
System zarządzania drogami / lokalnymi, powiatowymi, wojewódzkimi / będącymi w granicy administracyjnej danego miasta, jest przestarzałym wymysłem z czasów PRL. To powinno ulec radykalnej zmianie. Wszystkimi odcinkami dróg, przebiegającymi przez dowolne miasto, powinien zarządzać organ administracyjny danego miasta, otrzymując środki finansowe na ten cel od poszczególnych wojewodów, starostów itd. łącząc te środki ze środkami własnymi miasta. Taki system uwzględniający plan remontów poszczególnych dróg, ulic w mieście, winien być uzgadniany z organami odpowiadającymi za poszczególne odcinki dróg. Wówczas koordynator przeprowadzanych planowanych remontów dróg - zapanowałby nad przebiegiem i harmonogramem remontów, co pozwoliłoby uniknąć chaosu komunikacyjnego w mieście.
taka prawda14.06.2021, 02:50
Winna jest GŁUPOTA.
dziadki leśne wiecznie bezradne i nieporadne13.06.2021, 19:57
No jasne. A burmistrz nic nie wiedział co będzie robione i nic nie mógł zdziałać bidok bezradny... Przecież jakby skontaktował się z zarządcami dróg, to by się przemęczył chłopina. A myślałem, że od tego jest burmistrzem żeby wiedzieć co się w mieście dzieje i co się planuje, i mając taką wiedzę, starać się ułatwiać życie mieszkańcom, a nie utrudniać. Jedno dobre w tym wszystkim. Że pomimo tego co się jemu i podobnym do niego wydaje, to przyspawany tam do stołka nikt nie jest. Kadencja się wreszcie skończy. Ale wstyd pozostanie...
logika13.06.2021, 16:35
Po pierwsza Panie Moderatorze - droga nr 49, nie 39.
Ten kraj jest śmieszny. Różne drogi z różnymi zarządcami i wychodzi sytuacja w stylu Barejowskiego "nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi?".
Powinno być, że drogą przebiegającą przez daną miejscowość zarządzają włodarze tej miejscowości, a nie urzędnicy z Krakowa.
Odpowiedzialność za stracony czas wielu mieszkańców miasta się rozpłynęła. A czas to przecież pieniądz...

Analogicznie sytuacja się ma do idiotycznie zaprogramowanych świateł w ciągu Alei oraz planowanej obwodnicy.
W Krakowskim urzędzie daleko do problemów mieszkańców.
Bolek13.06.2021, 16:32
Watycha dwa miesiące temu doprowasził do paraliżu komunikacyjnego ibdalej nie chce z tym nic robić. Grzegorz Watycha Nie Da Się. To już ostatnia karencja.
Pio.13.06.2021, 16:07
Co to za władza tego miasta która daje sobie w ,, kaszę" dmuchać na swoim podwórku.
wyborca13.06.2021, 16:02
Niech się weźmie do pracy ten leśnik z Maniów
Hu13.06.2021, 15:39
Znowu ta Pawlikowska....
To już nudne i niesmaczne
avivat13.06.2021, 15:39
"W odpowiedzi magistrat przypomina, że przez Nowy Targ przebiegają drogi krajowe, powiatowe, wojewódzkie i gminne - i każde mają innego zarządcę." Ale mam jednego (no może w trzech osobach) burmistrza niby MIASTA, w którym te perturbacje powstają! To on powinien koordynować wszystkimi robotami drogowymi, żeby miasto było jakoś drożne!
Bilgun Ariunbatar13.06.2021, 15:34
A kto odpowiada za zamiatanie ulic na terenie miasta? Też starosta i wojewoda??
piotrek13.06.2021, 15:21
za ten cały chaos odpowiadają krasnoludki i sierotka marysia ...
Qwerty13.06.2021, 15:19
Czy wplynęla także bliźniacza interpelacja o tej samej treści przez znanego radnego ?
Arek W13.06.2021, 15:17
Grześ to jest naprawdę fajny burmistrz. Nic nie wie, za nic nie odpowiada.
W takim razie, wierszyk z dedykacją:
"Idzie Grześ przez wieś, różne bzdury gada
Ale jemu wolno, bo za nic nie odpowiada.
Chociaż ma dwoje zastępców, nikt tam nie pracuje,
Bo ciagle na pisma radnych odpisuje.
Oj Grzesiu kochany, zapamiętaj sobie,
Że g@... zostanie, lecz tylko po Tobie.
Gdy władza przeminie, zastępcy odejdą
To Ciebie palcami, ludzie wytykać będą."
?13.06.2021, 15:03
znowu władze miasta za nic nie odpowiadają, za co ty pieniądze bierzesz, człowieku, który niby jesteś burmistrzem Nowego Targu?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl