13.06.2021, 12:17 | czytano: 2890

Sto lat temu Podhalanie wsparli III Powstanie Śląskie (zdjęcia z inscenizacji)

zdj. Piotr Korczak
Miasto Zakopane wraz z Towarzystwem Gimnastycznym Sokół Gniazdo Zakopane włączyło się w obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.
Hasłem Tygodnia Górnośląskiego organizowanego przez Centralny Komitet Plebiscytowy w Warszawie na przełomie grudnia 1920 i stycznia 1921 roku było zdanie "Wszyscy i wszystko dla Górnego Śląska". Na wezwanie odpowiedzieli także przedstawiciele Podhala. Czterdziestu młodych zakopiańczyków zgłosiło się, aby wesprzeć powstanie. Ich walka w szeregach 2 Baterii I Dywizjonu Artylerii pod dowództwem por. Jerzego Lgockiego zakończyła się sukcesem.
Jedną z najważniejszych osób działających na rzecz przywrócenia Polsce Śląska był Wojciech Korfanty, nie tylko czasowy mieszkaniec, ale także Honorowy Obywatel Zakopanego, członek Towarzystwa Gimnastycznego Sokół.

Historię udziału zakopiańczyków w III Powstaniu Śląskim można będzie poznać podczas wydarzeń zaplanowanych na najbliższe tygodnie.

Dziś na Placu Niepodległości zaprezentowana została inscenizacja teatralna na podstawie wspomnień Władysława Cieleckiego pt. "Z Zakopanego na Górny Śląsk. Historia wymarszu ochotników z 2 Baterii Artylerii". Spektakl wyreżyserował Krzysztof Najbor. Wzięli w nim udział aktorzy Teatru im. St. I. Witkiewicza, mieszkańcy Zakopanego oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera. Oprawę zapewniła Zakładowa Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Kamiennego Ziemowit.

Wieczorem, od godz. 21.00 do 23.00 na fasadzie budynku Urzędu zaprezentowana zostanie wielkoformatowa animacja komputerowa (mapping), która opowiada o historii powstań śląskich przygotowana w ramach kampanii "Śląsk wspólna sprawa".

Na piątek 18 czerwca zaplanowano uroczystą sesję Rady Miasta Zakopane. Tego dnia otwarta zostanie na Krupówkach przy oczku wodnym - wystawa plenerowa "Wojny nie chcemy, ale Górnego Śląska nie damy! To jest wola całej ludności Podhala!", a w Kinie Miejsce zaprezentowany zostanie film "Korfanty 1873 - 1939" w reż. Stefana Skrzypczaka.
19 czerwca odbędzie się konferencja popularnonaukowa "Między Zakopanem a Górnym Śląskiem. Wojciecha Korfantego działalność publiczna i życie prywatne".

W ramach obchodów zaplanowano także odsłonięcie pomnika poświęconego ochotnikom z Zakopanego i Podhala, którzy w maju 1921 roku wyruszyli pod dowództwem por. Jerzego Lgockiego do walki o polskość Górnego Śląska, służąc w szeregach 2 Baterii Artylerii wojsk III Powstania Śląskiego.

opr.s/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
zainteresowany14.06.2021, 08:07
Wielka szkoda ze o imprezach roznego typu nie tylko o historycznych Podhalanie dowiaduja sie po fakcie. Nie ma zadnych dostepnych ogloszen o nadchodzacych wydarzeniach. Wielka szkoda ze w dobie XIX wieku i internetu tak bardzo przeplyw informacji kuleje.
No coz, tyle mowi sie o promocji miasta a tu .....
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl