15.06.2021, 14:24 | czytano: 3300

Nowa inwestycja na Spyrkówce - parking zaporowy

Fot. UM Zakopane
W najbliższych tygodniach miasto Zakopane przejmie tereny wykupione od osób prywatnych oraz wydzierżawione na podstawie umowy podpisanej ze spółką Polskie Koleje Państwowe na terenie dawnej bocznicy kolejowej. Pozwoli to na rozpoczęcie nowej inwestycji, która ma na celu usprawnienie komunikacji w mieście.
Miasto pracuje nad rozwiązaniem problemów komunikacyjnych w Zakopanem. Najważniejszymi, aktualnie prowadzonymi inwestycjami są realizowane obecnie budowa Centrum Komunikacyjnego oraz przebudowa placu w Kuźnicach.
Jednym z założeń "Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Zakopanego na lata 2017 – 2025 z kierunkiem do 2030 r", jest ograniczenia ruchu samochodowego w Zakopanem, dzięki czemu zmniejszą się korki, zanieczyszczenie powietrza i hałas. Aby było to możliwe, konieczne są inwestycje w infrastrukturę obsługi podróżnych, polegające na budowie zintegrowanych węzłów przesiadkowych, które będą oferować możliwości powiązania wielu systemów transportu.

Jednym z takich węzłów, oprócz wspomnianego Centrum Komunikacyjnego, będzie planowana inwestycja w rejonie budowanego ronda na Spyrkówce.

Na przejmowanym od PKP terenie powstanie parking zaporowy Park&Ride oraz baza dla autobusów, wyposażona w stacje ładowania pojazdów. Miasto Zakopane stara się bowiem o dofinansowanie zakupu nowoczesnych autobusów elektrycznych, które będą obsługiwały nowoutworzoną linię.

Osoby przyjeżdżające do Zakopanego w celach służbowych lub wypoczynkowych, które zdecydują się na pozostawienie samochodu na parkingu zaporowym, w łatwy sposób będą mogły przesiąść się do autobusu, którym za okazaniem biletu parkingowego, szybko dojadą do Centrum Komunikacyjnego – i dalej – w różne części miasta.
Przed samorządem pierwszy etap inwestycji, w ramach którego planowane jest uporządkowanie, poszerzenie i zagospodarowanie terenu, aby można było rozpocząć jego użytkowanie. Kompleksowa realizacja inwestycji oraz oddanie parkingu wraz z obsługą będzie możliwa po zakończeniu budowy ronda, która rozpocznie się w przyszłym roku.

Źródło: UM Zakopane, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
do@Ja18.06.2021, 08:55
A to niby Chyców Potok i Droga do Samków są obecnie atrakcyjne? Kiepska dzielnica, otulina hurtowni budowlanych gdzie obecnie kursują non sto auta dostawcze i nie tylko
Ja15.06.2021, 19:22
Nie kłamcie, chcecie zniszczyć idiotycznymi inwestycjami rejon Chycowego Potoku i Samków. Wprowadzicie tam ruch i zniszczycie tą dzielnice.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl