18.06.2021, 12:39 | czytano: 2128

Wojciech Korfanty - Honorowym Obywatelem Miasta Zakopane

ZAKOPANE. "Historia zweryfikowała działania Wojciecha Korfantego i uznała go za jednego z Ojców Niepodległości. Sto lat po wydarzeniach, dzięki którym Polska odzyskała Górny Śląsk, a córki i synowie podhalańskiej ziemie stanęli, by walczyć w jego obronie u boku Komisarza Plebiscytowego - Rada Miasta Zakopane, mając na uwadze zasługi Wojciecha Korfantego, pragnie przywrócić należne mu stanowisko na kartach historii - przywracając Honorowe Obywatelstwo Miasta Zakopane".
To fragment odczytanej na Uroczystej Sesji RM laudacji, którą zamieszczamy na dole strony, w galerii. Uchwałę przyjęto przez aklamacje.
Wojciech Korfanty polityk, publicysta, członek Ligi Narodowej, przywódca narodowy Górnego Śląska, jeden z Ojców Niepodległości., który w 1903 roku jako pierwszy polityk deklarujący polskie pochodzenie - zdobył mandat do niemieckiego parlamentu.

Przypomniano jego powiązania z Zakopanem. Także to, że kupił w Zakopanem dom - willę, której nadał nazwę "Elżbiecina" - od imienia swojej żony. Było to miejsce spotkań znaczących ludzi dla epoki - literatów, malarzy, aktorów. Było to także miejsce spotkań patriotycznych.

Odczytano okolicznościowy list od wicepremiera Piotr Glińskiego. Na sesji obecna była rodzina Wojciecha Korfantego - jego prawnuk Michael Korfanty z żoną Honoratą.


Tytuł Honorowego Obywatele odebrała rodzina.
- Wzruszony jestem, widząc jak doceniacie pracę ludzi dbających o dobro Polski. Patrząc na portret mojego pradziadka, myślę, że to jest nie tylko bohater dla Polski i Śląska, ale i dla mnie osobiście. Jestem pełen wdzięczności dla mojej rodziny za to co zrobiła bym ja mógł być tutaj z wami. Mój tata zadbał o nauczenie mnie, że nie wszyscy muszą się ze sobą zgadzać. Ważne jest dla mnie, że historia i jego dzieło mojego pradziadka jest nareszcie uznawana. Chciałbym podziękować wielu ludziom i podkreślić pamięć o tych, którzy poświęcili życie dla dobra kraju. Mój pradziadek, Wojciech Korfanty czułby się dumny z tej decyzji Rady Miasta - za docenienie bohaterów dzisiejszych i tych z przeszłości - powiedział Michael Korfanty. - Dziękuję, że poczułem się tu jak w domu - podsumował.

s/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
mądry i skromny18.06.2021, 14:18
Jak wichry historii zawieją z innej strony, to się mu je znowu odbierze. Nasza historia balansuje na pograniczu schizofrenii.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl