20.06.2021, 15:41 | czytano: 5417

Wianki na Dunajcu (zdjęcia)

zdj. Joanna Dziubińska
Centrum Kultury i Promocji z Krościenka, zgodnie z wieloletnią tradycją nawiązującą do Nocy Świętojańskiej zorganizowało imprezę pt.: „Wianki na Dunajcu”.
Zwyczaj tych spotkań zapoczątkował kilkanaście lat temu Józef Ferko, ówczesny prezes krościeńskiego oddziału Związku Podhalan.
Impreza z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Na przystani obok amfiteatru Pod Wierzbą zebrali się uczniowie reprezentujący wszystkie szkoły z terenu gminy oraz mieszkańcy miejscowości i turyści.

Niektóre wianki szybko tonęły, ale większość popłynęła w stronę morza. Gdy już wszystkie wianki odpłynęły - na scenie krościeńskiego amfiteatru wystąpiła Sylwia Lehner z zespołem.

jd, pieniny24
zobacz także
komentarze
Smok21.06.2021, 23:23
No to cieśluj twardo. Nic nikomu nie zabraniam, nic nikomu nie narzucam...
Mm21.06.2021, 20:55
Smok to rusałki i inne bajer typu szeptuchy szamani a może za dużo grzybków halucynogennych. To ja już wolę cieśle
Smok21.06.2021, 14:39
Jest coś takiego jak rodzimowierstwo - wiara rodzima - wiara w rzeczy, które gościły tutaj przynajmniej ze 2 tysiące lat zanim wam wymyślili cieśle.

To żeście się dali ponabierać to już jest wasz problem.
Mm21.06.2021, 10:46
Smok a ciebie kto finansuje a może napisz jakiej jesteś wiary bo ta interpretacja biblia z czymś mi śie kojarzy. Atak przy okazji tyle się mówi o wyrzucaniu śmieci do rzeki gdzie odpowiednie służby gdzie ekolodzy powinny być mandaty za zaśmiecanie rzeki.
Smok21.06.2021, 01:46
Oj przepraszam droga Pani, tak nie doczytałem, w drugim poście jest zawarta odpowiedź na pytanie o płeć rozmówcy. Sorki.

No to teraz dalej:
Jakie mieszanie wątków i jaki bełkot, masz po kolei różne wątki, które obrazują jaki to miłosierny jest Jahwe i jaka ta cała katolicka religia jest dobra i coool. Najzwyczajniej w świecie to się tak nazywa chyba? : argumenty na poparcie postawionej tezy?

Którykolwiek obaliłaś droga Pani?

No i gdzieeeee ta agresja, ja nie wiem i wcale tego nie piszę temu, że do kobiety i mi teraz głupio - nie. W tamtej wypowiedzi do której się odnosisz nie ma grama agresji :(, faktycznie końcówka może się nie podobać, ale nadal twierdzę, że nie ma tam agresji.

A ten zarzut z kopiowaniem "całych akapitów cudzych tekstów" to już jest taka trochę poniżej pasa próba zdyskredytowania rozmówcy, czyli kolejna socjotechnika stosowana wtedy, kiedy chce się swoich racji bronić, ale nie argumentami. Komentarz owszem pisałem w oparciu o cudze teksty i żródła jednak stwierdzenie o całych akapitach jest zwyczajnie nieprawdziwe, taki jest jeden z opisem baletu u papieża, ale ta sama informacja znajduje się w wikipedii i zamiast po prostu ubierać to we własne słowa to zaznaczyłem, że fragment z sieci - uczciwie. Szkoda, że musiałem zwrócić na to uwagę, no ale dobra, sam się pchałem do dyskusji ;-)

Na marginesie, wydaje mi się, że obecnie w większości społeczeństwa słowo "ciapaty" kojarzy się jednoznacznie, a czepianie się literówek to na takim poziomie też słabym troche :(

Cześć.
ro21.06.2021, 00:34
Do bełkotu, mieszania wątków i bezrefleksyjnego wklejania całych akapitów z cudzych tekstów - dokładasz teraz agresję. To ma Ci Smoku dać przewagę? Skoro uważasz, że dokonałeś orki - zostawią Cię w tym samozadowoleniu. I nie jestem "typem". Sprawdzam - wciąż mam piersi.

Na marginesie - sprawdź skąd pochodzi określenie "ciapaty". Sięgnij też do słownika i poszukaj słowa "żonglować". Dobranoc. Znudziłeś mnie i rozczarowałeś.
Smok21.06.2021, 00:09
To jak tu ktoś czegoś typie nie rozumie to na pewno nie ja. Już Czarny Ci napisał jaka jest na dzień dzisiejszy różnica między caipatymi a żydłakami.

Mahometańska religia ma wspólne z judaizmem i chrześcijaństwem korzenie i generalnie jest tak samo zła jak chrześcijaństwo, ale w mniejszej skali zaszkodziła światu na przestrzeni dziejów.

Generalnie to przewidziałem to już w poście wcześniej, że produkuję się na darmo w stosunku co do Ciebie a piszę raczej dla postronnych otwartych umysłów, Ty się dalej taplaj w tym bagnie medialnym, katolickim ścieku nieprawdy i udawaj oświeconego mądrego, zdystansowanego bo potrafisz napisać dwa zdania które nota bene nic nie wnoszą, nie ma w nich żadnej treści i między nimi próbujesz tam jakoś żąglować tym kotem niewiadomo po co :-) ze mną go nie obrócisz :-)
ro20.06.2021, 23:42
Smoku - ilość informacji nie przekłada się na wiedzę.
Ja pisałam o muzułmanach. Szkoda, że nie zrozumiałeś.
Smok20.06.2021, 21:26
Modi, /.../

Właśnie na takiego pożytecznego ***... czekałem.

Nie wiem dlaczego od razu dyskusję i argumentację próbujesz przerzucić na czasy obecne i z automatu rzucasz jakimiś frazesami o ISIS (żdyowskim projekcie) które tam gdzieś morduje w imię "wiary".
Ahh. Może wiedzy brakuje i stąd te dyrdymały?

Kościół katolicki to dwa tysiące lat tradycji, dwa tysiące lat tradycji mordowania niewiernych, palenia im domów, całych wiosek, brania do niewoli, podbojów. Kościół katolicki to tysiąc lat wpływu na Polskę i jej sprawy fundamentalne, zaraz do tego przejdziemy, bo ja widzę już z kim mam do czynienia. Z kimś bez żadnej wiedzy dlatego dostarczę jej teraz garściami, to znaczy przykładów jaki to pokojowy jest wasz kościółek i jak bardzo miłuje bliźniego. A na sam koniec w prostych słowach napiszę w kogo wierzą dzisiaj Polacy.

Zacznijmy od wypraw krzyżowych, krucjat. Wasze zbrojne ruszenia na niewiernych kosztowały życie około 9 milionów ludzi, choć dzisiaj próbuje się te historię wybielać i zależni historycy będą się dwoili i troili, by tę liczbę umniejszyć na ile się da.

Chory sądowo-śledczy system zwany inkwizycją, tutaj ofiar było minimalnie od kilkudziesięciu tysięcy nawet do miliona w zależności od szacunków.

Za masakrą 70 milionów Indian, rdzennych mieszkańców Ameryki też stoi kościół i też ta wasza religia i wiara w Chrystusa, niby miłosierna, ale jednak uznali, że Indianie to ludzie bez duszy więc trzeba eksterminować. 70 milionów istnień, przypomniam. To mniej więcej tyle istnień ile pochłonęła II wojna światowa.

To tak trochę ze świata, teraz trochę z Polski:

Zacznijmy od najbardziej barbarzyńskiego zachowania jakie można sobie wyobrazić, czyli od tego jak Rzym podstępem wytruł Polską elitę.
W latach 830-840 panował Popiel II, który miał kilka żon, ruską, lechicką, saską, czeską - ze wszystkich tylko jedna była chrześcijanką - saska imieniem Ryksa. Reszta to były poganki i tak, pod koniec panowania Popiela II Ryksa tak urobiła jegomościa, że ten zorganizował ucztę dla stryjów (którzy byli władcami dzielnic ówczesnego Imperium) i na tej to uczcie cała Polska elita straciła życie w wyniku zatrucia. Popiel wraz z Ryksą musieli uciekać. Oczywiście Ryksa była przygotowana wcześniej do tego zadania przez ojca, dwór Saksonii i władze kościelne, by w końcu ujarzmić niepodbite od 2 tysięcy lat imperium.

W 937r. Saski margrabia Geron, najechał na południowe nasze ziemie, wezwał trzydziestu Słowiańskich książąt na spotkanie, tam upił i kazał wymordować.

Linków nie wolno, ale cytat z wikipedii:
"Gero, ojczyzny obrońca, ciężko doświadczony śmiercią jedynego syna, sławnego Zygfryda, podążył do Rzymu i tu ten wysłużony w boju starzec złożył swą broń zwycięską przed ołtarzem pierwszego z apostołów, św. Piotra. Otrzymawszy następnie od władcy apostolskiego [tj. papieża] ramię świętego Cyriaka [jeden z tzw. 14 wspomożycieli], oddał się w służbę Bogu wraz z całym majątkiem. Po powrocie do kraju wybudował klasztor w gaju noszącym nazwę od jego imienia [tj. Gernrode w Harzu, k. Kwedlinburga] i ustanowił jego ksienią wdowę po swoim synu, Jadwigę, która poprzednio przywdziała welon zakonny, a teraz otrzymała sakrę od biskupa [halbersztadzkiego] Bernarda. Gdy tak wszystkich zaopatrzył, wyprzedził ich szczęśliwą śmiercią 20 maja [965].[1]"

To tak na wszelki wypadek - gdybyś chciał kwestionować to, że Geron to nie Kościół ani Rzym.

Przeskoczmy do XV w.

Marcin V
Marcin V był papieżem od 1417 roku i swój pontyfikat sprawował przez 14 lat. Już na samym początku pontyfikatu zainicjował wojny husyckie, czyli eksterminację niewiernych Husytów z terenów obecnych Czech. Oczywiście był niedorajdą i dostawał w dupę, więc w 1429r. wciągnął Polaków do walki przeciw Husytom, to fragment listu do Jagiełły: "Wiedz, że interesy Stolicy Apostolskiej, a także twojej korony czynią obowiązkiem eksterminację Husytów. Pamiętaj, że ci bezbożni ludzie ośmielają się głosić zasadę równości; twierdzą, że wszyscy chrześcijanie są braćmi, i że Bóg nie dał ludziom uprzywilejowanym prawa władania narodami; utrzymują, że Chrystus przyszedł na świat aby znieść niewolnictwo; wzywają ludzi do wolności, to znaczy do unicestwienia królów i kapłanów. " Był włochem, co jednak nie przeszkodziło mu w zbrojnej pacyfikacji protestów w północnej części włoch, która się zbuntowała po tym jak Marcin najpierw zawarł sojusz z kondotierem Braccio da Montone aby później pobić go w bitwie pod L'Aquillą.
Za jego panowania miały też pogromy żydów w 1422 i 1427r.

Mikołaj V
W 1447r. na tron stolicy apostolskiej wybrany został niejaki jegomość Mikołaj V. Mikołaj V był człowiekiem, który w sposób otwarty nawoływał do nienawiści wobec innowierców. Autor bulli 'Dum Diversas' w której daje on prawa do handlu ludźmi "żołnierzom" Zakonu Rycerzy Crystusa. Wydanej w 1452r. W 1455r. wydał kolejną w której to potwierdził tylko nadane wcześniej prawa do handlu ludźmi.

Aleksander VI
No i jak już jesteśmy w tym okresie, to odrazu możemy przyjrzeć się postaci niejakiego Aleksandra VI - następcy opisanego wyżej jegomościa. Pominę tutaj kwestie mieszania się KK do Polityki, spory Francji i Włoch oraz Portugalii i Hiszpani w które ingerował papież. A skupię się na moralnych zagadnieniach. I żeby tutaj nie robić przedruków w własne słowa ubranych to po prostu fragment z sieci: "Rządy Aleksandra VI to fala licznych skandali, ekscesów i oznak zepsucia moralnego w najwyższych władzach Kościoła Rzymskiego. Do historii przeszedł tzw. 'Bankiet Kasztanów', znany także jako 'Balet Kasztanów', którym określa się kolację wydaną przez Cezara Borgię 30 października 1501. Johann Burchard, Mistrz Ceremonii kilku papieży w latach 1483?1503, tak opisał przebieg imprezy w swojej kronice Liber Notarum: "W niedzielny wieczór, 30 października, Don Cesare Borgia wydał kolację w swoim apartamencie w pałacu apostolskim, gdzie czekało pięćdziesiąt przyzwoitych prostytutek i kurtyzan, które po posiłku tańczyły ze służącymi i innymi obecnymi, najpierw w pełni ubrane a potem nagie. Następnie także po kolacji, świeczniki z zapalonymi świecami umieszczono na podłodze i porozrzucano kasztany, które prostytutki, nagie i na czworaka, musiały zbierać wczołgując się i wyczołgując spomiędzy świeczników. Papież, Doc Cesare i Donna Lukrecja byli wszyscy obecni i przyglądali się. Na koniec, oferowano nagrody ? jedwabne koszule, pary butów, kapelusze i inne ubrania ? dla tych mężczyzn, którzy mieli największe powodzenie u prostytutek. "

Warto też wspomnieć, że Aleksander VI miał konflikt z zakonnikiem, który zarzucał kościołowi rozpustę i zepsucie moralne, ten zakonnik to Giorlamo Savonarola - uznany za winnego, ekskomunikowany, torturowany, skazany na śmierć, ciało spalono na stosie, prochy rozsypano do rzeki, by nie zostały żadne relikwie. Warto tutaj też wspomnieć, że Savonarola walczył nie tylko z zepsuciem moralnym ale także z lichwą.

Teraz dynamicznie przeskoczmy do czasów troszkę późniejszych, bo jakby te całe 2000 lat omawiać to nam czasu braknie.

KK jako sojusznik największych dyktatur i systemów totalitarnych.

Pius XII jako bardzo kontrowersyjna postać, niby z jednej strony ratował żydów, dawał azyl żydom i jeńcom oraz uchodźccom z zajętego w 43r. Rzymu a z drugiej strony sympatyzował z Gen. Franco, czy Pavelevicem, tego drugiego osobiście przyjął na audiencji i udzielił mu błogosławieństwa. Jest też wiele zdjęć papieża z nazistami, oczywiście obrońcy katolicyzmu będą twierdzili, że to tylko taka niezbędna kurtuazja, ja jednak pozostanę bardziej ostrożny w osądach.

Pora przyjrzeć się sytauacji obecnej i zachowaniu hierarchów kościelnych:

Ks. Richard A. Bucci
"Jak podają media, najpierw oświadczył, że aborcja oraz pedofilia stanowią dla Kościoła dwa ważne moralne problemy, jednak nie powinny one być porównywane. Po czym... sam dokonał ich porównania, wygłaszając zdanie, które rychło obiegło całą kulę ziemską: ?Pedofilia nikogo nie zabija, a aborcja już tak?.

Teddy Rydzyk:
"To, że ksiądz zgrzeszył, no zgrzeszył. A kto nie ma pokus?" - to apropop pedofilii.

Kolejnym argumentem niech będzie pedofilia tak obecna w KK, tak niechętnie zwalczana za to tak skutecznie tuszowana - ot choćby film ostatnio głośny rok temu, Sekielskiego: "Tylko nie mów nikomu"

Warto też wspomnieć o tym jak zaciekle kościół atakuje osoby homoseksualne, jak walczy z antykoncepcją oraz in vitro.

Kościół dzisiaj pełni rolę biznesmena, korporacji. Aż ciśnie mi się tutaj temat z naszego podwórka, nawet rzekomo przerabiany przez CBA. Działki zakonnic w Łopusznej, które odkupił prywatny inwestor. Na ten temat nie będę się wypowiadał ale jak Cię interesuje to zawsze możesz popytać w cztery oczy ludzi zorientowanych.

O Piusie XII już wspominałem, nasz papież, Jan Paweł II, wyniósł postać na ołtarze czyniąc go świętym, mimo tych kontrowersji, o których napisałem wyżej. I jak jesteśmy przy naszym papieżu to niewątpliwie należy wspomnieć o aferach pedofilskich, rzekomo przez niego tuszowanych - kwestia do dzisiaj nierozstrzygnięta jednak są przesłanki wskazujące na to, że papież wiedział. Wspomnę też, że w 2005r. grupa dwunastu teologów przeciwnych beatyfikacji JPII wysnuła kilka tez dotyczących jego pontyfikatu jedna z nich:

"Władze watykańskie za czasów Jana Pawła II nie potępiały dyktatorów z Ameryki Południowej oraz uczestniczyły w podejrzanych operacjach finansowych." - Tu jednak szczerze przyznam dodaję tylko jako ciekawostkę a nie zweryfikowane osobiście informacje.

Dużo się tego zrobiło a to tylko niewielka część tego wszystkiego co można by napisać o KK i tym co się działo na przestrzeni dziejów.

Pomału kończąc ten komentarz zwrócę tylko jeszcze uwagę, że KK walczył zajadle ze Słowianami i naszymi Słowiańskimi zwyczajami. Czego nie mógł zwalczyć to choć próbował przejąć, tak jak w pierwszym komentarzu wspomniałem o Nocy Kupały zamienionej na świętojańską. Ale prawedziwą ością w gardle Rzymu musi być topienie Marzanny. Kościół walczył z tym zwyczajem, próbował podmienić Słowianom topienie Marzanny na zrzucanie Judasza z wież kościelnych, ale się nie przyjęło i tak do dzisiaj topimy Marzannę. Dziady czytałeś? Dziady to też prastary pogański zwyczaj, zawłaszczony przez KK i nazwany świętem zmarłych.
Nawet Boże Narodzenie nie ma żadnego oparcia w Bibli tylko jest zagrabionym Słowianom świętem Jarych Godów. Sam Jezus wg. Ewangelii Łukasza urodził się wiosną lub jesienią. Same potrawy wigilijne jak mak czy grzyby też są spuścizną naszych słowiańskich przodków a wiąże się to z tym iż znali oni narkotyczne właściwości maku oraz niektórych grzybów a było to powiązane mocno z ich wierzeniami.

Ważnym było by jeszcze odnieść się do miejsc kultu Słowian, które zostały przez KK zniszczone, przekształcone, "przykryte" ich świątyniami, ale to też dłuższa historia i znów godzina w d***.

Oh! Byłbym zapomniał! Sam krzyż, wasz główny symbol jest symbolem skradzionym Słowianom, a w dodatku zostało mu nadane inne haniebne znaczenie. Otóż dla nas Słowian to symbol słońca - słońce -życie, światło, ciepło. Chrześcijański krzyż jest symbolem kaźni i męczarni i śmierci. I tutaj bardzo ważne, co można usłyszeć z ust świadków Jechowych: Jezus nie został ukrzyżowany tylko przybity rękami nad głową do pala bez poprzeczki, zaś sam krzyż jako symbol został dopiero uznany w IVw. n.e. - wynika z tego jasno, że KK widząc wszędzie krzyż jako symbol obecny w głowach, umysłach, duszach ludzi - wziął i zawłaszczył ten krzyż dla siebie właśnie jako symbol.
Odnośnie jeszcze samego głównego Boga czyli Jahwe to wg. nawet waszych źródeł, (które chcecie by tylko one były ważnymi) był Bogiem destrukcyjnym, on odpowiadał za potop, za zniszczenie ogniem i siarką Sodomy i Gomory, przy czym siarka i ogień to sprawy z piekła rodem. Atrybuty piekielne, nie niebiańskie. To on wypędził z raju Adama i Ewę, skazując ją na rodzenie dzieci w bólu. Generalnie cała ta wiara chrześcijańska opiera się na wierze w mściwego boga Jachwe, który jest żadny krwi swoich wyznawców, o czym świadczy wiele, wiele fragmentów z Biblii. Kilka z nich na koniec:

 ?A wtedy Pan spuścił na Sodomę i Gomorę deszcz siarki i ognia od Pana . I tak zniszczył te miasta oraz całą okolicę wraz ze wszystkimi mieszkańcami miast, a także roślinność. Żona Lota, która szła za nim, obejrzała się i stała się słupem soli.?
Rdz 19, 24-26

Zauważyć należy, że w Sodomie i Gomorze nie mieszkali tylko grzesznicy, jednak nieskończenie miłosierny w akcie kary zbiorowej miłosiernie ukarał wszystkich, wraz z niemowlętami i dziećmi.

 ?I rzekł do nich: ?Tak mówi Pan, Bóg Izraela: ?Każdy z was niech przypasze miecz do boku. Przejdźcie tam i z powrotem od jednej bramy w obozie do drugiej i zabijajcie: kto swego brata, kto swego przyjaciela, kto swego krewnego?. Synowie Lewiego uczynili według rozkazu Mojżesza, i zabito w tym dniu około trzech tysięcy mężów?.
Wj 32, 27-28


?Synowie Izraela uczynili według tego, jak im nakazał Mojżesz, i wypożyczali od Egipcjan przedmioty srebrne i złote oraz szaty. Pan wzbudził życzliwość Egipcjan dla Izraelitów, i pożyczyli im. I w ten sposób [Izraelici] złupili Egipcjan.?
Wj 12, 35-36

? ?Nadab i Abihu, synowie Aarona, wzięli każdy swoją kadzielnicę, nabrali do niej ognia, włożyli na niego kadzidło i ofiarowali przed Panem ogień inny, niż był im nakazany. Wtedy ogień wyszedł od Pana i pochłonął ich.?
Kpł 10, 1-3

"stamtąd poszedł do Betel. Kiedy zaś postępował drogą, mali chłopcy wybiegli z miasta i naśmiewali się z niego wzgardliwie, mówiąc do niego: ?Przyjdź no, łysku! Przyjdź no, łysku!? On zaś odwrócił się, spojrzał na nich i przeklął ich w imię Pańskie. Wówczas wypadły z lasu dwa niedźwiedzie i rozszarpały spośród nich czterdzieści dwoje dzieci. Stamtąd Elizeusz poszedł na górę Karmel, skąd udał się do Samarii. "

2Krl 2, 23-25

Tyle, dalej mi się nie chce, za to jak Cię zaintrygowało choć trochę to zmień google na duckduckgo.

No i jeszcze na koniec, bo na początku wspomniałem o ISIS, żydowskim projekcie Mossadu. No tak jest, Isis i te najbardziej radykalne odłamy muzłumanizmu to wariaci finansowani z Izraela w celu siania terroru na świecie, by łatwiej było chore globalistyczne ideee przemycać do ludzkich umysłów w imię bezpieczeństwa. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Isis nigdy nie zaatakowało tam gdzie byli żydzi a to przecież ich najbardziej nienawidzi :-)
Smok20.06.2021, 18:58
Pozdro czarny, właśnie pracuję nad takim dłuższym komentarzem, może nie tyle, żeby tego tam niżej coś przekonać uświadomić, bo może nie dotrzeć, ale postronnym czytelnikom trochę oczy otworzyć.
czarny20.06.2021, 18:30
Smok pisze jak jest. Stary zwyczaj Słowian nie mający nic z chrześcijaństwem katolickim. Do ro. Ci o których piszesz za zbrodnie pedofilii odcinają głowę a u nas przenoszą na inną parafię.
Flisok20.06.2021, 17:47
A Danuśka *** to już się pozbyła swojego wianka, czy dalej boi się puścić? ;)
ro20.06.2021, 17:06
Tak Smoku masz rację, religia "katolicko-chrześcijańska" (aleś wymyślił twór) jest najbardziej agresywną religią świata. Do dziś żarliwi wyznawcy wysadzają w powietrze i zarzynają osoby które obrażają ich uczucia religijne. A nie, czekaj...
Smok20.06.2021, 16:40
Ważne! To nie jest żadna noc świętojańska, to jest Noc Kupały, prastary dawny obrząd Słowian praktykowany na długo przed chrześcijaństwem, dzisiaj ten dzień nazywacie nocą świętojańską, ale sami nie wiecie dlaczego, a no dlatego, że Kościół Katolicki, Rzym - uparcie walczyli z pogańskimi zwyczajami, tych których nie udało się zwalczyć zawłaszczył dla siebie, ponazywali po swojemu. Ot tak dla przypomnienia.

Dobrze, że podtrzymujecie tradycję, że Słowiańskie obrzędy nie zaginęły całkiem, zaś nie jest dobre to, że robicie to w oprawie religii katolicko-chrześcijańskiej najbardziej agresywnej religii świata.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl