25.06.2021, 13:27 | czytano: 2780

Zamieszanie wokół absolutorium

arch. Podhale24
NOWY TARG. - O godz. 9:57 otrzymałem telefon z RIO od osoby prowadzącej sprawę. Potwierdziła, że zostało wysłane stosowne pismo do Przewodniczącego Rady Miasta o wstrzymanie procedowania absolutorium oraz dosłanie materiałów do postępowania wyjaśniającego. Podczas kolejnej rozmowy o 10:02 poinformowała mnie, że potwierdziła telefonicznie w Urzędzie, iż pismo zostało przekazane do Przewodniczącego RM - komentuje Paweł Liszka.
Wciąż nie wiadomo, czy odbędzie się dziś głosowanie nad udzieleniem burmistrzowi absolutorium za poprzedni rok.
Wbrew wcześniejszym informacjom - do Biura Rady wpłynęło jednak pismo z Regionalnej Izby Obrachunkowej z rekomendacją, by "wstrzymać procedowanie nad absolutorium dla burmistrza" w związku z informacją, jaka dotarła do Regionalnej Izby Obrachunkowej o niezgodności dokumentów przesłanych przez Komisję Rewizyjna do Izby - z faktycznymi materiałami, wynikającymi z pracy Komisji.


Jak czytamy w piśmie podpisanym przez zastępcę Prezesa RIO w Krakowie - Jolantę Nowakowską, "przesłane do Izby dokumenty do zaopiniowania, czyli opinia Komisji Rewizyjnej Rady Miasta z wykonania budżetu za rok 2020 oraz wniosek Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium burmistrzowi z tytułu wykonania budżetu nie są tożsame z dokumentacją wynikająca z prac Komisji Rewizyjnej w zakresie powyższego wniosku i opinii". Uprzejmie proszę o przesłanie do Izby w terminie 7 dni od dnia otrzymania tego pisma - oryginałów lub uwierzytelnionych kopii wszystkich dokumentów, związanych z procedowaniem komisji dotyczącym absolutorium".

Paweł Liszka tłumaczy, że jako radny dostał pozytywną opinię Komisji Rewizyjnej w sprawie wykonania budżetu - tylko z podpisem przewodniczącej Komisji Rewizyjnej Danuty Sokół, a nie opinię z podpisami wszystkich członków. Tymczasem radna Ewa Pawlikowska tej opinii nie podpisała. Jej "zdanie odrębne" w żaden sposób nie zostało za notowane.

Radny Liszka w piśmie do Regionalnej Izby Obrachunkowej zapytał, czy "w oparciu o dokumenty jakie on przesłał do Izby, RIO nadal podtrzymuje swoją pozytywną opinię". Dołączył pisemne uzasadnienie odmowy podpisania dokumentu przez radną Pawlikowską.
W odpowiedzi RIO stwierdza: "Mając na uwadze zaistniałe okoliczności wymagające podjęcia przez Regionalną Izbę Obrachunkową czynności wyjaśniających - wnosi się o wstrzymanie procedowania nad absolutorium dla burmistrza do czasu ich zakończenia".

s/
zobacz także
komentarze
Wulkan śmiechu27.06.2021, 14:18
Jak dla mnie tą sprawą powinien się zająć minister właściwy do spraw administracji publicznej. Co to za "sypatia" pani z rio i radnego Liszki?
samorząd nierządu26.06.2021, 09:44
Fałszowanie i kamuflowanie prawdy jest jednak tylko kłamstwem. Nawet, gdy to kłamstwo będzie powtórzone przez wszystkich radnych i cały Urząd będzie tym samym kłamstwem. To a propos ciągu logicznego.
A zatem władze kłamstwem stoją, nawet gdy tak kwieciście o etyce w samorządzie, a właściwiej lokalnej polityce wygłasza wielkie słowa zwykły najemnik tytułowany nie wiedzieć dlaczego mianem "mecenasa". Chyba sam ten fakt ma zadziałać i wzbudzić respekt wśród lekko zagubionych radnych, którzy zapominają, że zarówno prawnik Ambroży jak i burmistrz Watycha są jedynie gośćmi podczas sesji i to oni muszą się podporządkować panującym tam zasadom.
Jest jednak zupełnie odwrotnie. Radnym na sesjach nie wolno pytać, nie wolno krytykować, nie wolno wyrażać swojej opini. Pytanie co jeszcze wolno? Chyba tylko słuchać tych bzdur pseudoprawniczych i laudacji składanych na stopy władzy w związku z wymianą żarówki w lampie ulicznej. Nowy Targ 2021.
avivat25.06.2021, 21:25
Jeżeli doszło do sfałszowania opinii i wniosku Komisji Rewizyjnej, to ciemność widzę ciemność dla burmistrza Watychy i jego popleczników. Odpowiedzieć też powinna może nawet karnie radna Sokół, jako przewodnicząca Komisji Rewizyjnej, która za nią odpowiada.
Zofia z bloków25.06.2021, 15:28
Sesja trwa i słychać jak Pan Mozdniewicz odbiera głos radnym opozycyjnym Panu Liszcze i Pani Palikowskiej jestem zbulwersowana jak tak można. Nikt w tej Radzie nie może mieć odrębnego zdania niż Burmistrz i jego radni. Mam nadzieje że nowe wybory sprzątną to towarzystwo razem z większością kiepskich radnych
Dominik25.06.2021, 14:18
To skandal żeby w dniu takiej ważnej sesji pojawiały się takie wątpiwości i pismo z RIO. Burmistrz nie panuje nad tym wsszytkim
rezystor25.06.2021, 14:09
Szach i mat nieudolna władzo! A Luberda będzie udawał *** że niby nie wie o jakie pismo chodzi. Co to za ludzie? Kłamstwo i oszustwo już tak bardzo im wlazło w krew, że nie potrafią inaczej działać? Ta marna Rada i kiepski burmistrz do odwołania. Najwyższy czas!
XXX25.06.2021, 13:51
Brawo Panie Pawle tak trzymac
referendum25.06.2021, 13:49
Luberda to Putin. A Watycha po raz kolejny kompromitacja po całej linii. Sesja będzie nieważna jak będzie dalej trwał w błędzie
B.25.06.2021, 13:33
Brawo Panie Pawle!!!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl