28.06.2021, 11:40 | czytano: 16466

Przez prawie tydzień karmili strażaków, wolontariuszy, mieszkańców i pogorzelców z Nowej Białej (zdjęcia)

Fot. Archiwum Macieja Koźlakowskiego
- Momentami pracowało przy pożarze ok. 600 osób. Trzeba było ich nakarmić. To była ogromna akcja, wydawaliśmy dziennie ok. 2000 posiłków - opowiada Maciej Koźlakowski z Nowego Targu (na zdjęciu).
Już w niedzielę rano, dzień po pożarze, nowotarżanin Maciej Koźlakowski wraz z przyjaciółmi zorganizowali zbiórkę żywności dla pogorzelców. - Nie spodziewałem się, że odzew będzie tak wielki. Jak wstawiłem posta, że zbieramy dary, w 10 minut auto zapełniło się pod sufit - opowiada.
Fot. Szymon Pyzowski

Tego, co zobaczył po przyjeździe do Nowej Białej, jak mówi nie zapomni nigdy. - Kto tam nie był, kto tego nie widział na własne oczy, nie zrozumienie ogromnej tragedii tych ludzi, którzy stracili domy i gospodarstwa - przekonuje.Punkt zbiórki żywności ulokowano w remizie OSP, drugi punkt, gastronomiczny, w garażu w centrum wsi. - W ciągu zaledwie jednej doby z remizy zrobiła się wielka hurtownia – opowiada. Maciej wraz przyjaciółmi, wolontariuszami i chętnymi do pomocy, szybko zorganizowali zabezpieczenie gastronomiczne. - Zaczęliśmy organizować jedzenie i rozwozić je po ludziach, do poszkodowanych, strażaków, ludzi pracujących na pogorzelisku, ratowników, Momentami było to ok. 600 osób. Ktoś ich musiał nakarmić. To była ogromna akcja, bo wydawaliśmy dziennie ok. 2000 posiłków, które były serwowane cztery razy dziennie. Ciężko to było ogarnąć - przyznaje. - Takiej fali pomocy, jaka spływała do Nowej Białej, nigdy w życiu nie widziałem. Towar, pieczywo, wędliny na kanapki, obiady, napoje, woda, to jest nie do uwierzenia, jak ludzie się zaangażowali. Niczego nam nie brakowało. W pewnym momencie miałem 350 wiadomości na komunikatorze z ofertą różnego rodzaju pomocy. Wszystkie okoliczne restauracje woziły jedzenie, piekarnie dostarczały towar, sklepy - trudno kogokolwiek wymieniać, tak duża to była pomoc.

Fot. Archiwum Macieja Koźlakowskiego

Maciej mówi, że strażacy z Nowej Białej i mieszkańcy harowali od świtu do nocy, przy porządkowaniu, pomaganiu i w przygotowywaniu oraz dostarczaniu posiłków. Do tego wolontariusze, strażacy z innych jednostek, żołnierze, a także mieszańcy sąsiednich wsi, którzy przyjeżdżali, żeby pomóc. - To poruszające jak dobrzy się okazali ludzie. Zrobili robotę za milion dolarów - mówi.

Zdjęcia. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Maciek uważa, że po tym wszystkim czuje jednak pewien niedosyt. Jego zdaniem, zawiodło państwo, władze. Ta pierwsza pomoc, żywieniowa, porządkowa, psychologiczna, powinna być zapewniona i zorganizowana przed urzędników i służby państwowe, wojsko. - A tak naprawdę, choć była to katastrofa, przyjechał premier, wojewoda, zapewniając o pomocy, to wszystko zostało na barkach ludzi – mówi. - Nie było takiej realnej pomocy.


Na Facebooku opublikował krytycznego posta - list do premiera - który odbił się szerokim echem. - Przyjechaliście tutaj. Naobiecywaliście. Zrobiliście swoją szopkę. I co ??? No i oczywiście nic!!! Codziennie około 500 wolontariuszy plus mieszkańcy bez dachu nad głową pracują od świtu do zmierzchu, aby wieś postawić na nogi aby wrócić do domu i czuć się bezpiecznie. Codziennie to samo ponad 500 osób musi jeść kila razy dziennie. Codziennie to 500 osób karmione jest zupełnie za darmo przez restauratorów z całego Podhala i nie tylko (…) Ja się pytam gdzie jest jakiś sztab kryzysowy? Gdzie jest jakaś logistyka gdzie są jakieś dostawy kuchnia polowa jakakolwiek realna pomoc na miejscu ? Gdzieeee!!! - pytał w liście otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego.
Odpowiedział mu sam Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita. - Jestem oburzony twierdzeniami zawartymi w tych materiałach. Są nieprawdziwe i przede wszystkim niepoparte żadnymi faktami. Obrażają służby, które pracują nieprzerwanie na miejscu. Obrażają wszystkie jednostki, które są zaangażowane w działania. Nie sposób nawet ich wszystkich zliczyć. Ktoś, kto rozpowszechnia takie fake newsy, nie zdaje sobie sprawy z tego, co się działo i co trzeba było zrobić. Bo nie chodzi tylko o to, by posprzątać teren, zapewnić właściwe procedury odbudowy, ale też o to, by na miejscu pomóc rolnikowi wyrejestrować zwierzęta, by zorganizować ortofotomapy, by przywieźć osuszacze, by przeprocedować przekazanie zasiłków dla poszkodowanych czy choćby przygotować kolonie dla dzieci. Autor listu opublikowanego na Facebooku – nawet jeśli jest prawdziwie zaangażowany w pomoc poszkodowanym – nie ma pojęcia, na czym polegają zadania państwa i co się teraz na nie składa. Jesteśmy cały czas z mieszkańcami Nowej Białej. W każdym aspekcie. Stanowczo proszę o zaprzestanie szerzenia twierdzeń, które są nieprawdziwe i uderzają we wszystkie podmioty, które są zaangażowane w odbudowę Nowej Białej. Nie słowa, a czyny – stwierdził wojewoda.

Fot. Archiwum Macieja Koźakowskiego

Fot. Szymon Pyzowski

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Zbyszek30.06.2021, 15:39
Proszę nie pisać, że Maciek nic innego nie umie robić poza gotowaniem. Jest świetnym kucharzem, komu z naszego regionu udało się osiągnąć tak wiele. /.../
Widzać potrzebująch, pozostawił swoje hobby i zaczął pomagać.
Było wielu ludzi którzy pomogli a nie oczekiwali takiego fame-u jak Maciej.
Szanuję jego zaangażowanie i pomoc w takim wymiarze jaki dał od siebie.
górale niskopienni29.06.2021, 13:20
Każdy pomagał jak mógł i nie pisał żadnych dziwnych petycji.Szkoda tylko,że wokół p.Maćka pełno dziecięcych wolontariuszy i nie jest potrzebna ta K.....,bo co sobie pomyślą młodzi mając takiego guru.Szkoda również,że zniża się pan do poziomu pewnej pani L....i jej hasła WYP.......Nie róbmy polityki z takiego nieszczęścia,śmiem wątpić,że miał pan czyste intencje a nie polityczne.Najgorzej zaplątać się w politykę,wtedy robi się porządny człowiek wrednym.Myśmy też pomogli większą sumą pieniędzy,bo mieszkamy 100 km od Nowej Białej i fizycznie nie mogliśmy tam być a jesteśmy góralami.
hary29.06.2021, 02:06
-mieszkaniec i inni .Spectra zrobił to co umiał , siedzi w garach od dłuższego czasu więc nagłośnił zbiórkę w tym kierunku . Inni są lepsi w otwieraniu zbiórek na zrzutce , ale tego nie zrobił , a Mieszkaniec dopiero by piał .Dzięki temu wszyscy tam pomagający w usuwaniu skutków pożaru byli najedzeni . Mieszkaniec też by mógł pomóc i pokazać co potrafi ale komentatorów tam nie potrzeba , więc by się tam na nic nie przydał .
Knabrii28.06.2021, 21:00
do Sabina - Mieszkaniec Dziękuj Bogu za takich ludzi .....którzy narażali swoje życie i zdrowie , po to aby uratować czyjś dobytek , aby ktoś znów mógł stanąć na nogi po takiej tragedii . Niestety tak zbudowane są te wasze wioski tego pewnie nikt nie zmieni .... , ale możecie zmienić mentalność .... od tego zacznijcie .... Dzięki strażakom za ich heroiczną walkę .... ich na pewno nie zrozumie nikt . Dziękujemy wszystkim firmą kateringowym - wielki ukłon - szacun . Dziękujemy ludziom za pomoc uprzątnięcia tego co pozostało .
Qwerty28.06.2021, 20:59
Incjatywa super dużo dobrej roboty Pan Maciek zrobił ani słowa i należy mu podziękować. Takie działania postronnych osób są przewidywane w każdym zarządzaniu kryzysowym i tu pytanie czy nikt z przedstawicieli lokalnej władzy w poniedziałek albo we wtorek nie kontaktował się z Panem w celu przejęcia tych działań ? Bo jeżeli nikt się nie kontaktował to słabo ale jeżeli po takim kontakcie Pan sam zdecydował że będzie to nadal robił to już nie jest Pan do końca uczciwy w swoich krytycznych wypowiedziach. Wszystkich działań jakie zostały podjęte przez różnych ludzi na różnych szczeblach nie sposób jest zapewne zliczyć a Pan widzi tylko swoje ocenia i krytykuje innych chociaż nie zna całości. To tak do końca jednak nie jest w porządku prawda?
klio28.06.2021, 19:06
Panie Maćku,zrobił Pan dobrą robotę ale było takich więcej i nie piszą żadnych ''petycji''.Musi Pan wiedzieć,że rząd zleca samorządom i to one są odpowiedzialne a nie premier.Jak ma premier z W-wy doglądać co się dzieje w każdym miejscu w Polsce?Przesadził Pan i robiąc dobrą robotę na sam koniec Pan się ośmieszył,a szkoda,bo byśmy Pana tak zapamiętali.
Troll28.06.2021, 17:40
Ale pier.... farmazony!!! Zarzucacie Mu politykowanie a kto uprawia politykę na tej tragedii?? Maciek powiedział dobrze, kto Tym ludziom dobrej woli gotował i przywoził jedzenie i wodę?? Rządzący?? Czy ludzie dobrej woli?? Wojewoda wymienił 170 strażaków ochotników.....byli tam za darmo, z własnej inicjatywy!!! Jeszcze dobrze nie dogasilismy pogorzelisku a kazano nam się ustawiać w zbiórkę Bo premier idzie i będzie to fajnie w TV wyglądać..... nie wspomnę o słowach, że jakby nie my rządzili a pelo to by tu premier nie przyjechal i nie obiecywał pieniędzy. Prawda jest taka że Tusk byl w Białej podczas powodzi, obiecał kasę i ja dal. Obiecał most i most zrobili do Krempach. Więc nie pier.... głupot. Już się mi rzygac chce tym waszym mówieniem za nich było tak....Kur... BYŁO nie rządzą juz 6 lat......a ciągle słyszę jakby wczoraj dopiero PiS do władzy doszedł. Jeb... się ze dwa razy w łby takim 10 kilowym młotkiem, więcej pożytku będzie.
Nowa Biała28.06.2021, 17:00
Ludzie gdzie wy macie sumienie
Nikt kto tu nie był i nie widział ile jest do zrobienia
nie ma prawa oceniać innych ludzi
Gdzie wy byliście jak trzeba było pomagać
Dobrze się pisze anonimowo na innych co ?
Żal to czytać
fan politycznej propagandy28.06.2021, 16:47
morawiecki lansiarzu, gdzie jesteś? gdyby nie zwykli ludzie to pogorzelcy po dzień dzisiejszy czekali by na waszą pomoc.
telewizyjni lansiarze!
BYLY BORIANIN28.06.2021, 15:56
Lepiej nie jezdzic nie pomagac...bo jak robisz dobrze zawsze jakis oszolom sie znajdzie i powie ze robisz to dla rozglosu...ehh
POP(pełn.obow.polaka)28.06.2021, 15:44
Politykowanie w takim wydaniu jest godne pożałowania, może to Premier powinien pilnować tej wody majtając nogami, tak? Pamiętam jak było "Piniendzy nima i nie bedzie", "Trzeba się było ubezpieczyć", "Ja wam wójta nie wybierałem"
Szarotka28.06.2021, 15:01
Slowa uznania Macku. Prawdziwych ludzi poznaje sie w biedzie .Dzieki za list do Rzadu. Podpisuse sie pod nin Jestes wzirem godnym nasladowania
marianna28.06.2021, 14:20
jesli pomagales to chwala, ale dlaczego gadasz o tym na lewo i prawo. potrzebujesz rozglosu?
piotrek28.06.2021, 13:27
wojeweoda jest podwładnym premiera , to jak mógł napisać ?
Sabina28.06.2021, 13:14
Czy tylko ja mam delikatne wrażenie że w ostatnim czasie na Facebooku parę osób niejako lansuje się pod przykrywką udzielania pomocy pogorzelcom? Swoim zacietrzewieniem wypisują mniej więcej takie treści jak w tym artykule i rzeczywiście uderza to wiele służb które są zaangażowane a które najzwyczajniej w świecie nie robią sobie fotek w mediach społecznościowych tylko pracują.
Takie moje skromne zdanie i mam nadzieję że nikogo to nie uraziło.
88828.06.2021, 13:12
Za to twój Tusk z Holownią byli i łopatowali dzień w dzień od świtu do nocy...Za peło jak była klęska to ludzie faktycznie nic,kompletnie nic nie otrzymali....
Mieszkaniec28.06.2021, 12:34
Może Spectra chce zrobić kariere i dlatego robi kanapki ?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl