04.07.2021, 10:35 | czytano: 3504

Tłumna niedziela na szlakach

zdj. Piotr Korczak
W Tatrach panuje bardzo duży ruch turystyczny. "Osoby udające się w kierunku Morskiego Oka, które nie dokonały rezerwacji parkingu, powinny skorzystać z komunikacji zbiorowej (busy), ponieważ miejsca na parkingach (Palenica Białczańska oraz Łysa Polana) mogą być już zajęte" - radzi Tatrzański Park Narodowy.
W wyższych partiach Tatr, zwłaszcza powyżej 2000 m n.p.m. po stronie północnej, zalegają miejscami płaty śniegu, który z reguły jest mokry i przepadający. W godzinach porannych oraz w miejscach zacienionych, śnieg może być twardy. Zalecamy zabrać ze sobą sprzęt zimowy: raki, czekan oraz kask. Na niżej położonych szlakach jest miejscami mokro i występuje błoto. Szczególnie dużo błota zalega na szlakach odchodzących z Doliny Chochołowskiej.
W Tatrach trwa okres burzowy. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych.


Na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach itp. W sezonie na tatrzańskich szlakach panuje bardzo duży ruch turystyczny, szczególnie na drodze do Morskiego Oka. Jadąc w dół na takiej hulajnodze, można rozwinąć bardzo duże prędkości, co w połączeniu z bezgłośną jazdą stwarza zagrożenie dla pieszych i samych użytkowników hulajnóg czy innych urządzeń transportu osobistego. W takich warunkach może łatwo dojść do wypadku.

Do końca listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Do odwołania zamknięta pozostaje Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej (planowany remont do 2022r.). Herbaciarnia na Polanie Strążyskiej jest nieczynna do 10 lipca. Do końca 31 lipca zostają zamknięte ze względów przyrodniczych (lęgi sokołów) zamknięte zostały niektóre odcinki dróg wspinaczkowych. Szlak pomiędzy Zawratem a Świnicą został ponownie otwarty - ale obowiązuje tam ruch jednokierunkowy (Zawrat ➔Świnica).


Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody, zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN dostępnym na stronie www.tpn.pl.
Schroniska ograniczyły swoją działalność, zgodnie z obowiązującymi przepisami, dotyczącymi zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby COVID-19. O szczegóły należy pytać bezpośrednio obsługę schronisk. Szlaki i infrastruktura turystyczna nie są dezynfekowane.

opr.s/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
komentarze
Ceper05.07.2021, 10:29
Im więcej takich informacji i zdjęć, tym lepiej. Wiele osób zniechęci to do dalszego zapychania tych pięknych miejsc. Góry są cudowne, ale trzeba uciekać od tych tradycyjnych, wszystkim znanych miejsc.
na bani04.07.2021, 19:53
Pół bidy jak idą, gorzej jakby jechali elektrobryczką. Kto co lubi to ma.
I nie liczcie że park wprowadzi jakieś ograniczenia ilości turystów na szlakach :-) Tu mi kaktus wyrośnie.
Wiecie jakie to byłyby straty finansowe?
rzucający jajami04.07.2021, 14:24
do " Zaszczepiony"
Komentować Twój wpis to strata czasu. Można Ci tylko współczuć.
Savage04.07.2021, 12:12
@wiśta wio .Lepiej bym tego nie ujęła .Żadna przyjemność ,jeden na drugim ..........masakra
Zaszczepiony04.07.2021, 11:25
Szkoda że policja tam nie stoi i nie wlepia mandatów za brak dystansu społecznego tym dzbanom
wiśta wio04.07.2021, 10:52
To są wakacje czy pochód 1 majowy?
Watpliwa przyjemnośc spedzenia urlopu na tzw."łonie przyrody"
Czas najwyższy ograniczać ilość turystów na szlakach.
Chyba jest jakas max.liczba wędrujacych dla bezpieczeństwa własnego i innych.
Zeby mi dopłacali to nie pójdę na taki DEPTAK.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl