11.07.2021, 13:24 | czytano: 8651

Podhalańskie gospodynie na Małopolskim Festiwalu Smaku (zdjęcia)

zdj. Regina Korczak Watycha
Na tegorocznej mapie przystanków Małopolskiego Festiwali Smaku zabrakło Podhala, ale tutejsze gospodynie godnie reprezentują region. Tak było podczas pierwszej edycji imprezy - w Starym Sączu.
Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Wracamy!", które po okresie pandemii niesie ze sobą nutę optymizmu. To również powrót do promocji lokalnych producentów, kół gospodyń wiejskich, produktów regionalnych i tradycyjnych, potraw przygotowanych według tradycyjnych receptur. To także - jak podkreślał Witold Kozłowski - powrót do korzeni dający możliwość skosztowania tego, co w naszym regionie jest najsmaczniejsze.
- Znów możemy się spotkać – wróciliśmy! Małopolski Festiwal Smaku to okazja do tego, aby docenić nasz region, docenić bogactwo kulturowe jakie posiada, ale przede wszystkim docenić fakt, że znów jesteśmy razem. Nasz powrót, najpierw do Starego Sącza, później kolejnych części regionu napawa optymizmem i ładuje przysłowiowe akumulatory. Bardzo się cieszę, że znów mogę uczestniczyć się w Małopolskim Festiwalu Smaku i znów nakarmić się – dosłownie i w przenośni - pięknem i dobrem Małopolski
- mówi marszałek Kozłowski.

W festiwalowej kuchni, podczas pokazów gotowania, smakowite potrawy pichcił kucharz Andrzej Polan. Żyntycajka, grzanki z oscypkiem, kiełbasa chrupiąca, fasolka szparagowa z puree jabłkowym, skwarki z białej kiełbasy i młodych ziemniaków, jagnięcina duszona, gulasz z młodych buraków i borówek - to niektóre z potraw, które zaserwowano chętnym.

Na na starosądeckim rynku zagościł także małopolski półfinał Ogólnopolskiego Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich realizowany pod nazwą "Polska od kuchni". To wyjątkowe wydarzenie przygotowane zostało z myślą o szerzeniu atrakcji turystycznych w województwie, dziedzictwa kulinarnego, lokalnej kultury i tradycji. Do udziału w wydarzeniu zaangażowano blisko 10 tysięcy kół gospodyń wiejskich z całej Polski. W każdym z województw organizowany jest półfinał, podczas którego wyłaniane są najbardziej prężne koła. W małopolskim półfinale uczestniczyło ponad czterdzieści kół, a finalistki będą reprezentować nasze województwo w Warszawie podczas wielkiego finału 25 września.

Na trasie Festiwalu znajdzie się Tuchów - 25 lipca, Wygiełzów - 1 sierpnia, Miechów - 22 sierpnia i do Krynica-Zdrój - 3 i 4 września. W programie - pokazy gotowania, poczęstunek przygotowany przez koła gospodyń wiejskich, występy lokalnych artystów, quiz wiedzy o Małopolsce i koncerty zespołów.

UMWM, s/ zdj. Regina Korczak Watycha
Może Cię zainteresować
komentarze
wierny fan12.07.2021, 14:36
Polska od kuchni;))) a nie festiwal smaku
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl