18.07.2021, 14:16 | czytano: 13328

Konflikt interesów? Czyje racje ma wspierać radny - ogółu mieszkańców, czy tych, którzy go proszą o pomoc

Burmistrz G. Watycha i radny B. Garbacz/ arch. Podhale24
NOWY TARG. "Radny Rady Miejskiej nie powinien reprezentować interesów indywidualnych podmiotów, których interes majątkowy wiąże się z działalnością Gminy Miasto Nowy Targ" - napisał burmistrz Grzegorz Watycha w reakcji na interpelację radnego Bartłomieja Garbacza.
Radny złożył interpelację, w której przedstawia stanowisko właścicieli działki przy ul. Targowej. Chodzi o ich wniosek do burmistrza sprzed kilku lat o ustanowienie odpłatnych służebności gruntowych umożliwiających dojście i dojazd do ich nieruchomości z ul. Targowej. Sprawa wciąż się ciągnie.
"Pomimo, iż formalnie burmistrz dysponował wszystkimi dokumentami niezbędnymi do zawarcia aktów notarialnych - do chwili obecnej wnioski nie zostały sfinalizowane. Znamienne jest, że dzierżawca terenu wyrażał zgodę na korzystanie z terenu dzierżawionej nieruchomości w formie umowy użyczenia bądź stosownych zgód, które były niezbędne na etapie udzielania pozwoleń na budowę obiektów budowlanych zlokalizowanych na działkach wnioskodawców" - tłumaczy radny i dodaje, że kolejne pismo z maja br. "zawierające uwagi, co do projektowanego przebiegu służebności i ich wpływie na organizację i funkcjonowanie planu targowego jest podpisane jednoosobowo przez prokurenta spółki, podczas gdy wymagana jest dwuosobowa reprezentacja podmiotu".

Na koniec czytamy, że "analiza zawartych w piśmie deklaracji zapewnienia dostępu do drogi publicznej poprzez ustanowienie służebności od strony północnej wydaje się być nierealne, ponieważ taka droga w tej części tereny nie istnieje w chwili obecnej". Zwracając się do burmistrza radny Garbacz napisał: "mając na uwadze powyższe - proszę o podjęcie działań zmierzających do realizacji wniosku właścicieli nieruchomości zgodnie z udzielonym przez Radę upoważnieniem".

W odpowiedzi Grzegorz Watycha pisze: "rolą burmistrza Miasta jest jak najefektywniejsze gospodarowanie mieniem komunalnym".

Wyjaśnia, że ustanowienie służebności gruntowej po wskazanej działce "może być zapowiedzią wystąpienia do Gminy z roszczeniami z uwagi na konieczność odmiennego gospodarowania przez niego fragmentem terenu. Jak zdaniem burmistrza wynika z ostatniego pisma dzierżawcy.
"Całość zagadnienia zostanie poddana analizie, która pozwoli wypracować optymalne rozwiązanie dla wszystkich zainteresowanych stron. Jednocześnie nadmieniam, że zadaniem ustawowym radnego jest dbanie o interesy wspólnoty samorządowej, a działania podejmowane w ramach pełnienia tej funkcji winny służyć ogółowi mieszkańców Miasta Nowy Targ. Radny Rady Miejskiej nie powinien reprezentować interesów indywidualnych podmiotów, których interes majątkowy wiąże się z działalnością Gminy Miasto Nowy Targ" - podsumowuje Grzegorz Watycha.

s/
zobacz także
komentarze
tirli tirli i tralala22.07.2021, 20:19
@.Anonim - no tak teraz cały świat stoi na głowie i każde kłamstwo za przyczyną bylejakiej władzy ma stać się prawdą. Takie abrakadabra... Szkoda, że to co tak pięknie opisujesz w obronie dobra wspólnego działa tylko w jednym kierunku i zupełnie nie chcesz widzieć jak w tym samym czasie ten sam burmistrz roztrwania majątek miasta realizując interesiki z wąskimi grupami wpływów, które wcześniej w niego zainwestowały pieniądze a teraz uwłaszczają się na nim w literze prawa. Szkoda reagować na takie głupoty. Spytaj się tego świetnego gospodarza szanującego własność jak tam z prawem na nielegalnie zbudowanej drodze Niwa-Grel?
.Anonim21.07.2021, 18:12
Ciekawy jestem czy ci wszyscy krytycy burmistrza zgodzili by się na ustanowienie jakiejś służebności na rzecz osób prywatnych , gdyby przedmiotowy teren był ich prywatną własnością.
Majątek Miasta jest naszą wspólną własnością. Obowiązek dbania o niego ciąży również na samorządzie.
Brawo Panie Burmistrzu. Tak trzymać.
Besala21.07.2021, 12:56
Przykre, ale pan Watycha będąc radnym wielokrotnie występował w imieniu "indywidualnych podmiotów"! Kiedy więc działał na szkodę miasta - przed kilku laty, czy obecnie? Pan Watycha nie rozumie istoty lokalnej samorządności, nie rozumie funkcji pełnionych przez radnych oraz przez wójtów i burmistrzów. Mandat wyborczy nie stanowi dla niego żadnej wartości. Wydaje mi się, że gdyby istniała taka możliwość, to obecny burmistrz stałby się lokalnym dyktatorem. Nie ma na szczęście ani władzy nad policją ani możliwości nakładania wysokich kar pieniężnych na nieposłusznych radnych i obywateli.
zez21.07.2021, 11:53
Radny powiennien wspierać interes ogółu .Burmistrz ma rację
KTT21.07.2021, 07:25
Bo według Watychy mieszkańcy są potrzebni dwa razy w roku jak trzeba płacić podatki i raz na cztery lata żeby głosować. Przez większość czasu mu przeszkadzają. Tak cienkiego burmistrza nie było od czasów Dytryka Szyji.
Pniok20.07.2021, 18:30
Watycha zaczął walkę ze swoim następcą. Ciąg dalszy nastąpi.
Burak20.07.2021, 17:36
To już jest żenada.Referendum konieczne.Większość mieszkańców ma już dość wspaniałych włodarzy .To miasto nic dla mieszkańców nie robi jedynie utrudnia.Wybraliśmy ludzi niekompetentnych
kazek20.07.2021, 11:06
trolu znowu siadłeś do kompa
Dana20.07.2021, 07:08
Trzeba pozyczyc takczki i to duze i wywiezc ta bande bo to szkodnicy jakich jeszcze nie bylo w miescie. .
referendum już czas19.07.2021, 20:34
Brzydko kończy swoje urzędowanie ten nasz Watycha. Tak zupełnie bez klasy. A miało być podobno lepiej, sprawniej i oszczędniej. W zamian mamy fatalnie, chaotycznie i drogo dla wszystkich, którzy nie załapali się do boskiego teamu pani Steg.
kompromitacja19.07.2021, 16:36
Pan Watycha stosuje standardy białoruskie według wzorców Łukaszenki! Będzie odpowiadał kiedy mu się zachce i jak mu się zachce. I nikt nie będzie mu dyktował, że coś musi lub powinien zgodnie z kpa, ustawą o samorządzie, statutem miasta. Sołtys tej osobliwej wsi wie przecież lepiej niż prawnicy z RIO, SKO czy Sądu. Rada też nie będzie zadawała kłopotliwych pytań, bo Rada według jego zamysłu jest do głosowania najlepszych pomysłów i do ich klaskania. Jedno jest też pewne drodzy Nowotarżanie, jak sobie na to pozwolicie to już niedługo obudzicie się bez prawa głosu, prawa sprzeciwu, prawa kwestionowania wydatków, oceny marnej pracy urzędu. Tego chcecie i naprawdę na niczym już Wam nie zależy? Jak długo będziecie uważać, że tak ma funkcjonować burmistrz i jak długo będziecie się karmić jego arogancją i bezczelną pyszałkowatością? Przypomina, że ta farsa trwa już siódmy rok... a z roku na rok miasto coraz bardziej się pogrąża.
Szwagier19.07.2021, 11:40
Panie Garbacz, to nie starostwo! w Mieście zdecydowanie dba się o interesy ogółu mieszkańców. Przynajmniej Miasto wypada znacznie lepiej na tle Powiatu.
KTT19.07.2021, 08:50
Panie burmistrzu dlaczego nie opublikował pan na stronie miasta zapytań radnych z ostatniej sesji? Skandal!
pniok19.07.2021, 00:15
Prosiłem , żebyś się nie podpinał pod mój nick. Ostatnio unikam komentowania , ale to nie znaczy że z niego zrezygnowałem .
P.S. Tak czy inaczej , ja też podpisuję się pod Twoim wpisem .
pniok18.07.2021, 21:12
Arogancja Watychy sięga zenitu
ktos18.07.2021, 20:19
Kolejny raz jest zadane Burmistrzowi pytanie zostaje bez odpowiedzi.Ja nadal czekam chyba już że dwa miesiące na pisemne odpowiedzi i pewno ich już nie dostanę.Panie Burmistrzu,każdy wie że na pytania się odpowiada konkretnie a nie owija w bawełnę i wymyśla bo takie rzeczy można małym dzieciom opowiadać które jeszcze nic nie rozumieją.Prosze na pytania odpowiadać krótko zwięźle i na temat a nie owijać w bawełnę i zasłaniać się przepisami które pod siebie rząd wymyśla.
Waldi18.07.2021, 17:16
A tak , ta kwietna dama to jakaś tęsknota za światem baśniowym, może by tak służby porządkowe posprzątały płytę rynku i zadbały o czystość. Jest lato ,mnóstwo turystów, nie można usiąść na ławkach, bo gołębie zostawiły ślady i nie tylko. Tymczasem stawia się kwietnik, z księżniczką żeby zasłonić ......Wielka inicjatywa, a czemu to Panowie zajmujący się zielenią i oczyszczaniem miasta nie zadbali o ukwiecenie rynku tylko trzeba wynająć firmę i słono płacić za postawienie 3 wazonów z kwiatami. Żałosne to....
Sesil18.07.2021, 15:46
I Watycha mówi o efektywnym gospodarowaniu? To kpina z mieszkańców. Jeszcze nigdy nie było takiego bezkrólewia i łatwości wydawania pieniędzy publicznych - najlepszym dowodem na tą ekonomiczną efektywność jest Kwietna Dama za 14 tysiaków, hahahha.
ot tak18.07.2021, 14:50
Sprawa prosta, ale zmieniło się krzesło (czyli pozycja siedzenia)
i przestało być proste
popieram18.07.2021, 14:45
Brawo burmistrz!
Nowotarżanin z wyboru18.07.2021, 14:44
Czyli znowu zamiast odpowiedzi atak na pytającego. Żenada.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl