19.07.2021, 16:41 | czytano: 8156

Nowy batalion wojskowy na południu Małopolski

Minister Mariusz Błaszczak w Limanowej (z lewej). Fot. MON
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podpisał z władzami samorządowymi Limanowej list intencyjny w sprawie utworzenia 114. batalionu lekkiej piechoty.
Nowy batalion wejdzie w skład 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To następstwo decyzji szefa MON z marca tego roku, w na podstawie której powoływane są dodatkowe jednostki WOT – głównie na wschodzie i południu Polski.
- Mogę podzielić się z Państwem tą dobrą wiadomością, że Wojsko Polskie będzie miało swoje koszary w Limanowej. Wojsko Polskie jest w Limanowej ze względu na politykę rządu, ze względu na to, że bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem. Przed chwilą podpisaliśmy list intencyjny o współpracy pomiędzy samorządem lokalnym a MON. Traktuję to jako pilotaż i chciałbym, aby w innych miejscowościach naszego kraju w ten sposób można było doprowadzić do powstania koszar Wojska Polskiego - powiedział Mariusz Błaszczak, podczas spotkania z żołnierzami w Limanowej.

Batalion, który powstanie w Limanowej będzie trzecim batalionem funkcjonującej od 2018 r. 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (obecnie takie jednostki istnieją w podkrakowskiej Rząsce i Oświęcimiu). Będzie zlokalizowany przy ul. Zygmunta Augusta. Samorząd Limanowej we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju wybuduje obiekty i przekaże je Wojskom Obrony Terytorialnej.

Jak zaznaczył szef MON w ramach programu samorząd przekaże teren pod koszary i place ćwiczeń. Samorząd w ramach współpracy z PFR otrzyma dofinansowanie na budowę koszar. – Kiedy koszary powstaną MON, Wojsko Polskie tę nieruchomość wykupi w ciągu 20 czy 25 lat – poinformował szef MON. Jak zaznaczył minister, dzięki takiemu rozwiązaniu, już za dwa lata, w 2023 roku Wojsko Polskie będzie miało swoje koszary w Limanowej.

Szef MON powiedział także, iż liczy na to że batalion w Limanowej będzie się rozrastał. Zachęcał, aby młodzi ludzie zgłaszali się do służby w Wojsku Polskim. Korzyścią podstawową służby w Wojsku Polskim i obecności żołnierzy Wojska Polskiego w danym rejonie, jak zaznaczył minister M. Błaszczak, jest bezpieczeństwo. Obecność wojska to bezpieczeństwo małych ojczyzn takich właśnie jak Limanowa, powiat limanowski, ale także bezpieczeństwo ojczyzny, naszego całego kraju. Ponadto jest to także impuls ekonomiczny i społeczny rozwoju lokalnych społeczności.
Mówiąc o bezpieczeństwie Polski szef MON zwrócił uwagę, że niezbędne do tego są inwestycje w Wojsko Polskie i zwiększanie liczebności. Oprócz rozwijania wojsk obrony terytorialnej, są także tworzone nowe jednostki 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Kontynuujemy proces modernizacji Wojska Polskiego. Przykładem są nowe pojazdy dla 6 Brygady, które pojawiły się po 30 latach w tej jednostce. Modernizacja Wojska Polskiego w szerszej skali to m. in. zamówienie czołgów Abrams. One dadzą przewagę naszym wojskom przed ewentualnym agresorem – dodał minister M. Błaszczak.

Źródło: MON, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
mądry i skromny20.07.2021, 20:31
Rychu - mogę z Tobą podyskutować ale zajmij jakieś stanowisko. Czy WOT-y są dobre czy złe, bo z człowiekiem który jest i za i przeciw nie da się rozmawiać. Z jednej strony piszesz żeby nie krytykować WOT-u, a z drugiej strony że nie żyjesz w cudownym kraju- Ty po prostu nie masz swojego zdania.
Termobaryczny20.07.2021, 18:32
Błaszczak wraca do lat trzydziestych ubiegłego wieku? bo jeżeli tak to lepiej brzmi UŁANI PODHALAŃSCY na koniach z Janowa
Rychu20.07.2021, 17:51
Mądry i skromny @
Już cię kiedyś tu punktowalem jak nick dobrze pamietam(jeżeli to ty) ale i na tą zaczepkę odpowiem.
Po pierwsze : mam prawo pisać- nie zabraniaj bo nie możesz (już kiedyś ci pisałem co możesz...)
Po drugie : nigdzie nie napisałem, że żyję w cudownym kraju, więc do okulisty.
Po trzecie : na twój pech, pracuje z chłopakami z Rząski, zarówno zawodowo jak i ochotniczo, jeżeli wiesz o czym mówię, więc i wiem co mówią. Układy są zarówno w firmach państwowych i prywatnych więc nie zablysnales to nowością. Zawsze można z mobbingiem walczyć . I żeby nie było jak ostatnio, że nie mając już żadnych argumentów będziesz zmieniał temat i pisał o zupełnie innych sprawach niż te których wątek dotyczy, a zarazem masz chęć ze mną dyskutować to lepiej odpuść, albo umówmy się w realu i podyskutujemy jak człowiek z człowiekiem.
mądry i skromny20.07.2021, 15:52
Rychu- popytaj tych co już są w WOT-cie, co mówią o układach tam panujących. Albo nie pytaj nikogo o nic, i śnij ten swój sen, że żyjesz w cudownym kraju, ale nie pisz nam o tym.
Artur20.07.2021, 12:06
Kiedy przywróci błaszczak ZAKONY RYCERSKIE a rzemiosło kowalskie znów będzie w rozkwicie
baciok@20.07.2021, 09:54
Wtrącę kilka rzeczy.
W wojsku byłem i to cięzkim tak że wiem co mówie.
Zgodze się z przedmówcami wymyślono WOT to jest.
Pytanie po co?
Minusy
1. Zdolność bojowa żadna,
2. Słabi fizycznie kandydaci ( wiem co mówię widzialem gości którzy na drążku nie mogą się podciągnąć)
3. Ćwiczenia w stylu podchodów harcerskich
Plusy
1. Jest pewien odwód w razie klęsk żywiołowych( tylko nazwa adekwatna to raczej Gwardia Narodowa)
2. Należałoby te wojska wyposażać w sprzet inżynieryjny( spychacze koparki , ciężkie samochody, sprzet pływający) i to wtedy to miałoby sens na wzór dawnych wojsk inżynieryjno saperskich
Rychu20.07.2021, 08:39
Wow tak czytam te komentarze to tyle żółci co w was kilku komentujących to by obdzielił pewnie pół tego batalionu ..wymyślił PIS WOT to i Wot jest. Tak jak w wielu krajach. Wymyślili sobie socjale tak jak i w wielu innych krajach i mają. I prowadzą w sondażach od 6lat więc widać się to ludziskom podoba Mnie w ogóle nie obchodzą politycy, bardziej martwią mnie tacy jak tu komentujący - byle kogoś pomyjami oblać. Po co? Dziś trafiło się WOTowcom. A tacy sami ludzie jak my- w większości młodzi, chcący dorobić. Taki @granica to by chciał dalej w T72 wojsko Polskie obsadzać . Nigdy nie dogodzi
Osiol19.07.2021, 22:59
Loooo jak się teraz genetyka poprawi bedom tam chłopy i baby jak dęby proste zdrowe nie kandydaci na rencistów
Optymista19.07.2021, 22:40
Dawno, dawno temu, w odległej przeszłości w Nowym Targu też były koszary. Były.
A teraz mamy tylko osiedle o podobnej nazwie.
A co do tej jednostki, to uważam, że jest to kółko dobrej adoracji "generała" Błaszczaka
plandemia19.07.2021, 22:37
wojsko -wojna....
rabek19.07.2021, 22:07
do Jana - taka jest ich praca, bo za to mają płacone. To nie jest zasadnicza służba wojskowa o której pewnie nie słyszałeś. Głowa państwa tak często o nich sobie nie przypomina.
ARMIA19.07.2021, 21:20
Polskie wojsko tylko z nazwy ha ha.Wystarczy jeden zolnierz jak Rambo i ten cala armia ucieka w poplochu.Wiem o czym pisze bo spedzilem tam niestety kilka lat...jeszcze ci brodaci z obrony terytorialnej,totalne posmiewisko wojska.
Zibi19.07.2021, 20:24
Zgadzam się z Jan,d... ściska żal.Wojsko na terenie miasta to są pieniążki, wyżywienie, transport cała logistyka ale ludziom nigdy niedogodzi,tylko narzekać i narzekać. W sumie po co wojsko nam jak jest w Niemczech.
Władek19.07.2021, 20:00
@jan, miałem właśnie napisać coś podobnego, ale mnie ubiegłeś :). Dodam jeszcze tylko, że ci, którzy tak się teraz śmieją nie potrafią nawet przeżyć dwóch dni bez prądu i internetu, a co dopiero poradzić sobie w naprawdę trudnej sytuacji. Lewackie prawiczki....
gotowy19.07.2021, 19:38
a na lotnisku w NT ma być robiony pas startowy dla F35
Jan19.07.2021, 19:35
Wiecie czym różnią się terytorialsi od prawiczków żerujących na rodzicach i swoich dziadkach? Przede wszystkim charakterem. Są na każde zawołanie głowy państwa, aby nieść pomoc pogorzelcom, powodzianom czy innym poszkodowanym. W razie potrzeby nie zawahają się oddać swoje życie za nasz kraj. A wy, ciepli panowie w swoich rurkach na chudych zadach i z kolorowym szaliczkiem i wrażliwością tirówek, nadajecie się jedynie na marsze równości, by POkrzyczeć swym dziewczęcym głosikiem swe dumnie brzmiące w........ać.
...19.07.2021, 19:30
Czyżby granicy ze SG pilnowali jak wyjdziemy z UE?
Arab19.07.2021, 19:20
Konie z Janowa się przydadzą!
rezerwista19.07.2021, 19:16
Widzę że żal pupę ściska.Teraz naśmiewanie i obrażanie,ale jak przyjdzie powódź lub coś innego to proszą o pomoc bo przecież WOT ma pomagać.
Jakby władze samorządowe miały to co trzeba między nogami to taka formacja byłaby i u nas.Dość jest pustych szkół i budynków.Ale cóż lepiej inwestować w pierdoły typu muzeum drukarstwa lub reanimować dworzec PKP.
coś jest grane, ale jeszcze nie wiadomo19.07.2021, 18:48
To co w tej Limanowej jest, że miasto to stało się punktem strategicznym. To widocznie tajne służby wyczaiły, że od Nowego Sącza, albo Mszany Dolnej, może ze Szczawy to zagrożenie ma nadejść. Dobrze by było wcześniej wiedzieć, to będziemy omijać ten rejon.
Miotonik19.07.2021, 18:45
nowotarscy narzekacze już kłapią
STAŚ19.07.2021, 18:44
Wojsko dla Ojczyzny. Tj impuls dla bezpieczeństwa !
mądry i skromny19.07.2021, 18:00
Dobrze by było im jaką firmę ochraniarską wynająć, żeby nam którego bohatera pies nie pogryzł.
Rezerwa19.07.2021, 17:21
... Dajcie spokój. Jak by przyszło co do czego to ci przebierańcy nic nie pomogą a bacić to niech się bawią w wojsko za swoje a nie za nasze. Jeśli są tacy hej do przodu to do woja a nie chodzić w kółko po lesach.
jo19.07.2021, 17:08
Husaria ?
granica19.07.2021, 16:55
Zamiast pilnować wschodniej granicy to będziemy Słowaków straszyć?
Te abramsy to też jakaś schizofrenia w stylu macierewicza.
Ktoś systemowo wystawia nas ruskim.
swój19.07.2021, 16:44
tzn. lekka kawaleria?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl