23.07.2021, 13:49 | czytano: 3466

Wjazd na parking w rejonie Morskiego Oka tylko z biletem zakupionym w Internecie

zdj. Piotr Korczak
TATRY. - Wprowadzamy możliwość wjazdu na parking tylko z biletem kupionym on-line - ogłosił Szymon Ziobrowski. Zmiany w funkcjonowaniu parkingów w rejonie Morskiego Oka dyrektor TPN ogłosił podczas konferencji prasowej.
Od poniedziałku 2 sierpnia wszyscy turyści chcący dojechać własnym samochodem na Łysą Polanę bądź Palenicę Białczańską, gdzie rozpoczyna się szlak m.in. do Morskiego Oka, będą musieli wykupić e-bilet za pośrednictwem strony tpn.pl. Wyłączona zostanie możliwość opłat u obsługi parkingu, nawet jeśli będą wolne miejsca. Dotyczy to parkingu na Palenicy Białczańskiej, na Łysej Polanie oraz pasa drogowego między Palenicą, a Łysą Polaną.
- Bilet można będzie kupić, o ile będzie miejsce na parkingu. Najlepiej zakupu dokonać rano, bo i taka jest zasada, że w góry wychodzimy wcześnie rano. Poza tym będzie możliwość kupienia biletu za gotówkę, ale tylko w Zakopanem, w naszym Punkcie informacji Turystycznej (ul. Chałubińskiego 44), który czynny jest codziennie od 7.30 do 16.30. Może się zdarzyć, że będą wolne miejsca parkingowe a my biletów nie będziemy sprzedawać. Będziemy to robić celowo, bo chcemy wtłoczyć w umysły, że trzeba kupić bilet parkingowy on-line i nie ma innej możliwości. Bilet można będzie kupić w danym dniu: po prostu sprawdzam na stronie TPN czy bilety są dostępne, kupuję, jadę i mam pewność, że wolne miejsce na parkingu będzie. To będzie sprzyjać planowaniu wycieczki. Były bowiem sytuacje, gdy turyści jechali w tamtej rejon i rozkładali ręce "co mamy zrobić, gdzie mamy jechać" - mówi Szymon Ziobrowski.


Jak wyjaśnia - zmiany zasad korzystania z parkingów spowodowane są ogromnymi korkami, jakie tworzą się w rejonie Palenicy Białczańskiej. Po konsultacjach z Policją oraz gminami Bukowina Tatrzańska i Zakopane zdecydowano na wprowadzenie nowych uregulowań. do dyspozycji turystów są także parkingi alternatywne na terenie i Zakopanego, i Bukowiny Tatrzańskiej. Wszystkie te lokalizacje opisane są na stronie internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego.

- Zmieniamy też sposób obsługi parkingów, celem usprawnienia ich działania. Będzie więcej osób kasujących bilety, udzielających informacji, rozdających ulotki o parkingach alternatywnych. Chcemy pokazać jakie są możliwości zaparkowania samochodów. Bilety będzie sprawdzać obsługa, a ich walidacja (weryfikacja) będzie się odbywała na miejscu, przy parkingach. Współpracujemy z Policją w tym rejonie. Jak będą się tworzyć korki, to wstępna selekcja prowadzona będzie już na Wierch Porońcu - dodaje dyrektor Parku.


- To co dziś wprowadzamy, to jest prototyp. Chcemy o tej akcji szeroko informować. Przy ul. Oswalda Balcera staną tablice zachęcające do kupienia biletu on-line. Wybraliśmy bardzo uważnie aplikację - jest szybka i sprawna. nie trzeba niczego ściągać na telefon, tylko wejść na naszą stronę internetową i kupić bilet - zachęca Szymon Ziobrowski.
Jak dodaje - transport zbiorowy będzie funkcjonować bez zmian. TPN zaleca korzystanie z busów i autobusów jako najprostszej formy dostania się do Morskiego Oka i powrotu do centrum Zakopanego. Na pytanie o wcześniejszy projekt tablic informacyjnych, wyświetlających stan zapełnienia i dostępności parkingów, Szymon Ziobrowski odpowiada: - Te komunikaty widzimy dopiero jak wsiądziemy do samochodu i już jedziemy. A można sprawdzić to już wcześniej w domu, na etapie planowania wycieczki. Pozostaje też pytanie o sens montowania dodatkowych tablic, które zakłócają przestrzeń.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
??26.07.2021, 09:58
Co ON zrobił z włosami?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl