ZAKOPANE. 52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich otrzymał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Pierwszej Damy - Agaty Kornhauser-Dudy. Impreza odbędzie się w dniach 12 - 20 sierpnia br. na Dolnej Równi Krupowej.
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem to wielkie wydarzenie kulturalne, które od ponad czterdziestu lat odbywa się w stolicy Tatr. Zespoły folklorystyczne z całego świata przyjeżdżają do Zakopanego, by zaprezentować autentyczny folklor góralski, rywalizując jednocześnie o główne nagrody konkursowe: Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę. W tym roku organizatorzy mają spory kłopot z aktualizacją listy uczestników. Zmiany przepisów sanitarnych sprawiły, że z udziału w konkursie musiały zrezygnować m.in. zespoły z Hiszpanii, czy Słowacji. Zespoły uczestniczące w konkursie oceniane są przez międzynarodowe jury w równorzędnych kategoriach: tradycyjnej, prezentującej folklor w formie artystycznie opracowanej oraz stylizowanej.
Współgospodarzami Festiwalu będą zespoły Klimki i Giewont.
Jednym ze stałych punktów programu Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich jest Wystawa Owczarków Podhalańskich. W tym roku zorganizowana zostanie w niedzielę 15 sierpnia na Dolnej Równi Krupowej.
Nie zabraknie twórców ludowych. Dodatkowo w ramach Jarmarku Świętej Cecylii działać będzie po raz trzeci Pracownia Instrumentów. W dniach 16 - 20 sierpnia w godzinach od 11 - 18 będzie okazja zobaczyć i posłuchać ponad stu instrumentów tradycyjnych, lutniczych, rekonstruowanych a także autorskich. Gospodarzami Jarmarku Instrumentów z ramienia 52 MFFZG będą Piotr i Dorota Piszczatowscy oraz Jan Michałczak.
MFFZG to także Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, Konkurs na Fiakra Roku oraz na Śpiew Pytacki. O genezie wydarzenia opowiada prezes Związku Podhalan oddział Zakopane Marcina Zubek
W wiosce festiwalowej planowane są koncerty. M. in. 14 sierpnia odbędzie się koncert Małych Górali. W jego trakcie odbędzie się prezentacja laureatów XII Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich Złote Kierpce. Na scenie zobaczymy: zespół dziecięcy Zawaternik z Leśnicy Gronia, zespół dziecięcy Mali Maniowanie z Maniów, zespół młodzieżowy Mali Śwarni z Nowego Targu i zespół młodzieżowy Maniowianie z Maniów.
12 sierpnia otwarta zostanie plenerowa pokonkursowa wystawa fotografii "Żywioł folkloru 2019". Wystawa prezentowana będzie przy oczku wodnym na ul. Krupówki.
W ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa "Od snopka do talerza. Zwyczaje i pieśni rolnicze, pasterskie i biesiadne" (14 sierpnia.)
Nie zapomniano o dzieciach. Od poniedziałku do piątku dla najmłodszych przewidziano zajęcia i animacje w wiosce festiwalowej. Oferta jest skierowana do dzieci i młodzieży o charakterze edukacyjnym, ruchowym, muzycznym, tanecznym i odkrywczym. W programie prezentacje:"Sianokosy z Małymi Klimkami", "Żywieckie tańce" - nauka tańca z zespołem Hulajniki, "Drewniani przyjaciele św. Franciszka"- malowanie drewnianych zabawek oaz "Zagrojcie małemu, kie ni mocie komu, mały se zatońcy i pódzie do domu" - nauka tańca góralskiego z zespołem Małe Klimki.
52. MFFZG otrzymał patronat Pary Prezydenckiej.
s/