26.07.2021, 12:10 | czytano: 3920

Migranci ukryci pod naczepą ciężarówki

20-letni Afgańczycy. Fot. Karpacki Oddział Straży Granicznej
Dwóch obywateli Afganistanu zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w Zakopanem. Nielegalni migranci wjechali do Polski ukryci pod naczepą ciężarówki przewożącej rudę cynku.
Kierowca polskiej ciężarówki, powracającej z Serbii zauważył po zakończonym kursie, że na parkingu firmowym w Makowie Podhalańskim spod naczepy ciężarówki usiłuje wydostać się dwóch mężczyzn. Właściciel firmy transportowej niezwłocznie zawiadomił policję. Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Makowie Podhalańskim przerwali podróż cudzoziemców oraz wezwali na miejsce strażników granicznych z Zakopanego.
Mężczyźni oświadczyli, że są 20-letnimi obywatelami Afganistanu. Z uwagi na fakt, że nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów podróży zezwalających na wjazd oraz pobyt w Polsce, zostali zatrzymani.

Cudzoziemcy, w pierwszej kolejności przetransportowani zostali do Szpitala Powiatowego w Nowym Targu, gdzie sprawdzono ich ogólny stan zdrowia oraz wykonano testy w kierunku Covid-19 (wyniki negatywne). Następnie, już na terenie placówki Straży Granicznej w Zakopanem prowadzono wobec nich dalsze czynności służbowe w obecności tłumacza języka paszto.

Badanie daktyloskopijne wykazało, że jeden z cudzoziemców przechodził już procedurę migracyjną w Grecji. Ponadto, posiadał przy sobie również serbski dokument dla uchodźców. Ustalono, że zatrzymani mężczyźni ukryli się pod naczepą polskiej ciężarówki przewożącej rudę cynku na terenie Węgier. Celem ich podróży były kraje Europy Zachodniej.

Decyzją sądu, Afgańczycy zostali osadzeni w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców, gdzie będą prowadzone dalsze czynności w ich sprawie, związane z potwierdzeniem ich tożsamości i obywatelstwa oraz przeprowadzeniem właściwej procedury deportacyjnej.

Źródło: Karpacki Oddział Straży Granicznej, oprac. r/
komentarze
co ćpasz?27.07.2021, 11:21
@Jelcz
Z pewnością jestem młody,jeżdżę u dziadtransa,ubezpieczony jestem od najniższej krajowej,kasę pod stołem dostaje...Lecz się na nogi.
ET26.07.2021, 23:57
Ile trzeba mieć siły,determinacji,wszystkiego żeby zrobić coś takiego.Chcą normalnie żyć. A tu problem cowid,świrus (coś bezobjawowego coś czego nie ma ). Dziwny robi się ten Świat przez manipulowanie przez media.Słabi ludziki, zmanipulowani jesteście.
zły26.07.2021, 23:45
Ile trzeba mieć siły,determinacji,wszystkiego żeby to zrobić.Chcą żyć lepiej,po ludzku.Covid(coś bezobjawowego,nie ma) najważniejszy.Dziwny robi się ten świat.
Jelcz26.07.2021, 23:18
@co ćpasz? Ty zestaw prowadzisz?. Nie wypowiadaj się na ten temat.Trzy lata jeżdzisz,może mniej młody.Defekt złapiesz ,żarówka się spali to z płaczem,pretensjami do szefa żeby serwis przyjechał.
ol26.07.2021, 19:49
...Anka...co śpisz...Może macie rację,że Polacy jechali za chlebem a nie na gotowe i kombinować,ale żal każdego jak się chce wyrwać z obszaru wojny,biedy i reżimu.
Anka26.07.2021, 18:10
@ol, Polacy jechali pracować, a właściwie to ciężko pracować. Ci zaś jechali tam, podobnie, jak większość ich pobratymców po zasiłki i szerzenie szariatu.
co ćpasz?26.07.2021, 17:13
@ol
Skoro jesteś taki dobrodziej,zrób sobie uprawnienia do prowadzenia zestawu.Zapakuj większą ilość uchodźców i jedź albo do Calais ew.do Dunkierki.Jak uda ci się ich przemycić (maloprawdopodobne) do Dover,wyspiarze odpowiednio cie potraktują...
ol26.07.2021, 13:58
No i co z tego,do Ameryki też Polacy wjeżdżali ukryci w tirach ,a teraz nadgorliwi nie pamiętają.Chcieli na zachód to trzeba ich było podwieść bliżej granicy,ale kierowca wolał podkablować.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl