29.07.2021, 11:33 | czytano: 2106

Na "Księżówce" w Zakopanem powstanie elektrownia słoneczna

Podpisanie umowy na budowę magazynu energii i farmy. Materiały prasowe Tauron
TAURON wybuduje magazyn energii i instalację fotowoltaiczną w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka” w Zakopanem.. Dzięki nowoczesnej technologii osiągnie ono niezależność energetyczną. To jedna z pierwszych tego typu inwestycji na południu Polski.
Elektrownia słoneczna budowana w "Księżówce" będzie składała się ze 135 paneli PV o łącznej mocy niemal 50 kWp. Pozwoli to na roczną produkcje energii elektrycznej w wysokości nieco ponad 36 MWh. Część wyprodukowanej energii będzie trafiać do akumulatora o pojemności 40 kWh z opcją rozbudowy do 140 kWh.


- Kwestia ekologii, szacunku do środowiska naturalnego to temat w Kościele niezwykle istotny. A nawet fundamentalny, jeśli uświadomimy sobie fakt, że zagadnienie to wpisuje się w kontekst ochrony życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci. „Bądźmy "opiekunami" stworzenia, Bożego planu wypisanego w naturze, opiekunami bliźniego, środowiska” – pamiętamy słowa Ojca Świętego Franciszka z Mszy św. inaugurującej pontyfikat. Dlatego inwestycja, która powstanie w Księżówce ma nie tylko wymiar ekonomiczny, ale przede wszystkim nastawiona jest na budowanie wspólnego dobra, jakim jest czyste środowisko – powiedział ks. Lesław Mirek, dyrektor Centrum „Księżówka”.

- To inwestycja, która ma dać pewien impuls dla inwestorów zainteresowanych produkcją zielonej energii. Wskazuje pewną konieczność – chcesz efektywnie korzystać z tańszej, ekologicznej energii, zaopatrz się w urządzenie do jej gromadzenia. Projekt ten ma kolosalne znaczenie w takich miejscach jak Zakopane, do którego ciągną turyści spragnieni kontaktu z naturą i miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu. Czyste powietrze i nieskażone ludzką działalnością środowisko są dla nich tak samo ważne, jak wygodny i czysty pokój czy smaczne, regionalne jedzenie – dodaje Artur Warzocha, prezes zarządu TAURON Nowe Technologie.

Materiały prasowe, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Optymista29.07.2021, 17:29
Od kiedy pojemność akumulatora podaje się w kWh
mm29.07.2021, 17:05
Po pierwsze kto za to płaci? Po drugie, który mądry wpadł na pomysł żeby montować panele fotowoltaiczne w Zakopanem, gdzie rocznie jest chyba najmniej godzin słonecznych w całej Polsce. Chciałbym mieszkać w kraju gdzie państwowa spółka nie odwala takich nie do końca jasnych akcji
Ziomal29.07.2021, 16:56
Ja tyz mom ogród i jako? I u mnie ni ma wesel porahemnie :)))
kuba29.07.2021, 14:11
do Taurona:
ja też mam duży ogród -wybudujecie ???
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl